Skocz do zawartości

Przeróbka klawiatury na UART


anonimowy

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam klawiaturę od laptopa asus UL30A i chciałbym przerobić ją na UART. Po wciśnięciu enter tekst wcześniej wpisany i myślę że zapisany w pamięci EEPROM wysyłany przez UART. Powinno składać się to najlepiej na ATtiny 2313. Proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek musisz się zorientować, jak ta klawiatura jest zorganizowana i w jaki sposób jest widziana z zewnątrz. Zapewne ma strukturę macierzową (kolumny, wiersze), ale trzeba poznać wszystkie szczegóły. Następnie przeprowadzić bilans - czy w ATtiny wystarczy wyprowadzeń.

A potem można pomyśleć co dalej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Schemat płyty głównej laptopa może być pomocny: może być wprost podana rozpiska, które piny są wyjściowe, a które wejściowe. W Lenovo tak było, a przynajmniej kilku modelach, co sprawdzałem. Ta Twoja wygląda na około 30 wyprowadzeń, pewnie standardowe 30 FPC 1 mm złącze, lub w okolicy, choć samych aktywnych ścieżek może być mniej niż 26 - kilka modeli, różnych producentów, w tym Lenovo dla pełnej klawiatury z sekcją numeryczną miało ich właśnie tyle. Samo skanowanie klawiszy w istocie sprowadzi się do tego. Brak znajomości wyprowadzeń też nie jest przeszkodą, będzie trzeba po prostu sprawdzić wszystkie kombinacje. Jeden pin jako wyjście ustawić i dać 1 i resztę sprawdzać, gdzie pojawiło się wejście przy naciśniętym przycisku i notować w tabeli. Przy jednym klawiszu przyciśniętym i całkowicie pasywnej klawiaturze, to pewnie będą dwie kombinacje dla jednego klawisza, jakby sprawdzać wszystkie możliwe.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Nie warto w to się bawić.....protokół PS/2 od klawiatury PC jest opisany w specyfikacji

https://wiki.osdev.org/PS/2_Keyboard

Klawiatura od laptopa to autorskie protokoły producentów laptopów, do tego logika 3,3V.

Dla mnie klawiatura, którą można kupić za kilkanaście złotych nową, dostać za darmo lub znaleźć na śmietniku, jest tropem właściwym,'

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pewnie są takie jak mówisz, ale też są zupełnie pasywne i są też mikrokontrolery, które mają wbudowany interfejs dla takiej klawiatury, nie wiem 20x8 na przykład. Jakby wyposażyć się w odpowiednie graty           (choć wersja bez szpilek wydaje się bardziej na miejscu dla gotowego produktu), to bez dodatkowych PCB po taniości można połączyć to z płytką z uC (ja proponuję z odzysku drobny drut nawojowy). Schody się zaczną, jak taśma się popsuje. U mnie była zagięta (bo z demontażu) i jak wyprostowałem, to zrobiło się kolano i przez kilka miesięcy ścieżki oderwało. Tak więc na razie bezpośrednie postępy skończyły się na naprawie taśmy, a raczej skróceniu i odsłonięciu ścieżek w nowym miejscu złącza. Ale to może być całkiem proste na początek przygody z programowaniem. Pin ustawić na wyjście, zadać 1 i sprawdzać, gdzie jest ciągłość po naciśnięciu klawisza. Mi akurat przypadła do gustu wyspowa klawiatura Lenovo, a też nie chcę wydawać kilku stówek na ori Bluetooth od Lenovo, a i kompozytowe urządzenie też można zaimplementować (mowa tutaj o HID przewodowym, czy bez).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.