Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #5 - czujniki analogowe


Pomocna odpowiedź

@DariuszR Jak fotorezystor zmniejsza swój opór, to będąc przy masie dopuszcza większy wpływ masy - napięcie dąży do 0V, a jakby był wpięty gdzieś indziej... to by przy zmniejszeniu oporu, widoczny byłby wpływ tego innego napięcia. Może tak 🙂 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Pawel_Nawrot prawie 😉 potencjometr zostaje tam gdzie był, ale musisz zmienić miejsce czujnika, gdzie - to dalej w ramach pracy domowej. Podpowiedź - element ten reguluje wpływ zasilania/masy na sygnał sterujący komparatorem - zrób tak aby przy tej samej zmianie jasności odwrócić wpływ zasilania/masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie co do fotorezystora. Konkretnie tego modułu z fotorezystorem : https://arduinomodules.info/ky-018-photoresistor-module/ . Na stronie pisze, że dla ciemności wyświetla się mała liczba a dla jasnego otoczenia jak największa. Mi wyświetla na odwrót. Z czym to może być związane? Czy np. odwrotnie zaprogramowali moduł czy coś takiego?

A drugie pytanie, to nie wiem czemu tak to działa i czy tak powinno być, ale zauważyłam pewną rzecz. Spodziewałam się, że gdy zasłonię fotorezystor  to dopóki go nie odsłonię to będzie ta wartość mniej więcej stała skoro poziom światła się nie zmienia. Tymczasem jak przesłonię rezystor to wartość rośnie ( przynajmniej na moim fotorezystorze) a następnie maleje znowu do zera jak dla jasności mimo, że nie poruszyłam i nie odsłoniłam fotorezystora. Dlaczego tak się dzieje?

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

Przerabiam obecnie schemat z termistorem i niestety u mnie układ nie śmiga. tzn. podłączenie jest tak jak na schemacie, ale niestety po wpięciu zasilania dioda się tylko lekko żarzy (bez względu jak ustawię potencjometr). Na początku myślałem, że to ja coś pomieszałem w połączeniach, ale prześledziłem to parę razy według schematu + potem podłączyłem to według tego co autor zaproponował i dalej taki sam efekt.

 

W załącznikach moje podłączenie. Może ktoś łebski zobaczy problem.

Ogólnie w moim pokoju bylo dość ciepło - możliwe, że to przez to układ nie zadziałał poprawnie?

podlaczenie_1.jpg

podlaczenie_2.jpg

Edytowano przez FTNewbie
Link do komentarza
Share on other sites

@FTNewbie jeżeli dioda się żarzy to nie jest dobry objaw. A próbowałeś podłączyć sam komparator w prostszym układzie testowym, np. dzielnik napięcia na we -, potencjometr na we +, i na wyjściu LED. Pamietaj że LED musi iść katodą do układu, a anodą do +, bo układ ma na wyjściu tranzystor.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, Gieneq napisał:

@FTNewbie jeżeli dioda się żarzy to nie jest dobry objaw. A próbowałeś podłączyć sam komparator w prostszym układzie testowym, np. dzielnik napięcia na we -, potencjometr na we +, i na wyjściu LED. Pamietaj że LED musi iść katodą do układu, a anodą do +, bo układ ma na wyjściu tranzystor.

Tak zrobiłem.
Najpierw sprawdziłem układ na samej diodzie z rezytstorem czy coś nie stało się z bateriami, ale było ok. Potem na prostym dzielniku napięcia z potencjometrem i było ok, ale złożylem na nowo ten układ z termistorem i znów było to samo. Problemem okazał sie jeden z rezystorów 1k. Jakimś cudem się uszkodził i to on powodował, że nie było przepływu prądu 🙂

Edytowano przez FTNewbie
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.10.2021 o 07:03, Gieneq napisał:

@FTNewbie Dobrze, że udało Ci się rozwiązać ten problem - na uszkodzony rezystor chyba bym nigdy nie wpadł. Chyba jesteś pierwszym na forum, który zgłosił tego typu przyczynę problemu 🙂 

Sam jestem w szoku. Najlepsze jest to, że mierzyłem jego rezystancje potem i w sumie wszystko pokazywał dobrze na całej długości wyprowadzeń. Jednakże ewidentnie po wpięciu do układu powodował to, że układ nie funkcjonował. Myślałem, że może jakiś pin na płytce stykowej to powodował, ale sprawdziłem na różnych stykach płytki i było to samo, więc zagadka zepsutego ale nie zepsutego rezystora nadal pozostaje 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Po przeczytaniu jeszcze raz części o dzielniku i fotorezystorze , oddaniu wejściu nieodwracającemu rezystora wygląda na to że płytka oddała rundę w tym rozdziale :] 🙂 

Termistor , Fotorezystor ver lajt :] , Fototranzystor +IR , Praca domowa

 

Edytowano przez Pierunek
dodanie reakcji fototranzystora na IR
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.