Skocz do zawartości

Błąd pomiaru prądu przy rezystorze 10 kΩ


Matvete

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@_LM_ wczoraj zrobiłem pomiar rezystora-wyszło ok. 10kΩ, a gdy zbudowałem na nowo ten sam obwód to amperomierz mi pokazał 5,86 mA. Według obliczeń powinien mi wyjść ok 1 mA. Może coś jest nie tak z miernikiem?

Dnia 27.10.2023 o 19:57, ethanak napisał:

@Matvete tak jak pisał @_LM_ sprawdź, bo to prawidłowy wynik dla 1k a nie 10k. A @Gieneqpewnue po prostu przecinka nie zauważył 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety pomiar jest daleki od spodziewanego wyniku, raczej amperomierz uszkodzony. No chyba że ma bezpiecznik na tym zakresie w co wątpię. Być może kiedyś włączyłeś go "na zwarcie"?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

myślę że jest to możliwe. Zauważyłem też że cos w tym mierniku "lata". Jak można wymienić bezpiecznik w mierniku

5 godzin temu, _LM_ napisał:

Niestety pomiar jest daleki od spodziewanego wyniku, raczej amperomierz uszkodzony. No chyba że ma bezpiecznik na tym zakresie w co wątpię. Być może kiedyś włączyłeś go "na zwarcie"?

?

Link do komentarza
Share on other sites

 

@_LM_ rozkręciłem. Dorzucam zdjęcia:

IMG_20231102_124214.thumb.jpg.2ab5ea5cffb24923ead6b993b633f05e.jpgIMG_20231102_124051.thumb.jpg.e24d361deab7758cef29e8c7810bf907.jpgIMG_20231102_124032.thumb.jpg.cfd6c8cbd26538b715132fc206e27300.jpg

Zadałem to samo pytanie w innej dyskusji i dostałem taką odpowiedź. To jest dobry pomysł?

22 godziny temu, ethanak napisał:

Powiem co ja bym zrobił (zakładając, że nie mam bezpiecznika na wymianę a najszybsza dostawa jest na pojutrze). Prowizorycznie zadrutował bezpiecznik i podłaczył amperomierz do dobrze obliczonego obwodu. Jeśli pokaże prawidłowo - kupuję bezpiecznik. Jeśli nie - kupuję nowy miernik.

 

Dnia 1.11.2023 o 10:03, _LM_ napisał:

 

Jak patrzyłem na bezpieczniki do mierników to w internecie były białe, a ten tu jest przeźroczysty. Czy to oznacza że jest przepalony?

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, _LM_ napisał:

Wymień go na taki sam jaki jest zamontowany F 500mA 250V i po krzyku. Białe bezpieczniki mogą być, są po prostu inaczej zbudowane. 

a co oznaczają te cyferki? Nie wiem jak wybrać ten sam co jest. W internecie jest oznaczenie najpierw woltów, a następnie amperów, np. 250V/0,5A. I jeszcze jedno. Co znaczy litera F?

Link do komentarza
Share on other sites

Dziwna sprawa. Dzisiaj sprawdziłem bezpiecznik przy mierniku i jest ok! Drucik w całości, nienaruszony. Zrobiłem więc ten sam układ, dałem rezystor 10kΩ i na zakresie 20mA pokazuje nadal głupoty - 6,77mA, a jak przestawiłem na zakres 2000µA to mi pokazało 975! Jest jakaś usterka, która sprawia, że na jednym zakresie multimetr pokazuje głupoty, a na drugim pomiar jest poprawny? 

PS: Dziękuję wszystkim którzy mi dotychczas odpisali na tym wątku! Bez was nie dałbym rady!!!❤️

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A to jest możliwe, najczęściej problem występuje na stylach przełącznika. Raczej jeśli nie masz wprawy to nie rozkręcają go bo jak potracisz blaszki to nic mu już nie pomoże 🙂 plus za dociekliwość 👍

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.