Skocz do zawartości

Ustawienie adresu 0x45 dla czujnika SHT30


gilange

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

chciałbym do magistrali I2C wpiąć 2x czujniki temperatury i wilgotności SHT30. 

Pierwszy czujnik ma adres defaultofwy 0x44 i ESP8266 komunikuje się z nim bez problemu.

Drugi czujnik powinien mieć inny adres. 

W nawiązaniu do tabeli 7 w punkcie 3 i tabeli 8 w punkcie 3.4 w tej instrukcji, wnioskuję, że muszę zadać na pin 2 np. +5 VDC.

Jeżeli "zetrę mechanicznie" ścieżkę zaznaczoną czerwonym "X" oraz do zapodam + 5 VCD tak jak na załączonym rysunku to uzyskam adres 0x45 dla tego czujnika?

Czemu tam uziemienie poprowadzone jest przez rezystor?

 

sht3x.thumb.png.421c2d3a483ea0b900af58564406a6a1.png

 

Edytowano przez gilange
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, gilange napisał:

Czemu tam uziemienie poprowadzone jest przez rezystor?

Ten rezystor ma wartość 103 (10e3)R = 10kR. To oznacza, że wystarczy, że podepniesz 5V bezpośrednio do padu AD i bez problemu urządzenie powinno zmienić adres.

A czemu: to rezystor podciągający. Stosuje się je by uniknąć "nieprzewidzianych konsekwencji" wiszących wyprowadzeń (które wtedy stają się całkiem dobrymi antenami i zbierają fale radiowe).

obraz.thumb.png.0f74a7817e8f374f946c370a5ce12b8d.png

Link do symulacji

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1,

dzięki za wyjaśnienie. 

Odnośnie rezystora 

Rozumiem że w przewodach może indukować się napięcie z fal elektromagnetycznych generowanych prze okoliczne instalacje i napięcie te może czasami przekraczać wartości progowe i determinować 1 logiczne na padzie AD -> na pinie 2 (ADDR), ale

1. w symulacji takie zakłócenie można wrzucić jako chwilowe napięcie w miejsce +5V i daje mamy przez chwilę występowania stosunkowo wysokiego napięcia stan logiczny 1 na padzie AD.

2. czy w przypadku zadania +5V  rezystor jest tylko po to aby ograniczyć prąd - bez niego byłoby zwarcie, czy jeszcze po coś?

 

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, gilange napisał:

2. czy w przypadku zadania +5V  rezystor jest tylko po to aby ograniczyć prąd - bez niego byłoby zwarcie, czy jeszcze po coś?

W przypadku zadania 5V rezystor ogranicza prąd (technicznie wtedy jest zbędny, no ale raczej nikt nie będzie go lutował i wylutowywał przy każdej zmianie stanu logicznego). W przypadku braku 5V służy on do odprowadzania ładunku z nóżek układu do masy zapobiegając zakłóceniom.

13 minut temu, gilange napisał:

w symulacji takie zakłócenie można wrzucić jako chwilowe napięcie w miejsce +5V i daje mamy przez chwilę występowania stosunkowo wysokiego napięcia stan logiczny 1 na padzie AD.

Ciężko to zrobić w symulacji, bo jednak papier działa zupełnie inaczej niż prawdziwy świat. W szczególności w kwestii wszystkich zakłóceń, pojemności/indukcji/rezystancji pasożytniczej, odbić wynikających z różnic impedancji etc. Gdybyś chciał to zasymulować to zabrakłoby Ci mocy obliczeniowej, no chyba że masz całą serwerownię obliczeniową na zawołanie wraz z wydajnymi algorytmami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

W przypadku braku 5V służy on do odprowadzania ładunku z nóżek układu do masy zapobiegając zakłóceniom.

W takim razie co się stanie jak nie będzie tam rezystora - zakłócenia przecież też odpłyną do ziemi bez niego. Ale dobra, nie będę zaśmiecał tematu. Może, ktoś podeśle mi jakiś artykuł - filmik z dobrymi wizualizacjami co się tam dzieje w układzie z tym rezystorem podciągającym.

Link do komentarza
Share on other sites

W układach cyfrowych, rezystory podciągające/ściągające mają za zadanie zapobiec stanom nie ustalonym na wejściach CMOS. Inaczej mówiąc brak tego rezystora będzie powodował że takie wejście będzie przełączało swój stan w sposób nie przewidziany. Wartość rezystancji nie jest krytyczna i czy będzie tam 100R czy 100k nie zmieni działania układu. Co do artykułów, poszukaj w archiwach elektroniki dla wszystkich kursu o układach cyfrowych, przeglądnij kanał na YT "doktor tronik" tego jest ogólnie więcej. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.