Skocz do zawartości

Regulator a stabilizator napięcia, w zastosowaniu do zasilania uC


Karol R

Pomocna odpowiedź

Cześć,
czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć na czym w praktyce będzie różnić się zastosowanie regulatora (LP2950) od stabilizatora napięć (L7805) przy zasilaniu mikrokontrolera ?

W swoim układzie zastosowałem ten pierwszy... i ku wielkiemu zdziwieniu odkryłem że moje napięcie ma niewiele wspólnego ze stabilnymi 5V których oczekiwałem... Zmienia się w zależności od podpiętego obciążenia, waha się w granicach 2 Volt i pali niewinne atmegi 😉

Znalazłem opis na wikipedii, coś mi się wydaje że rozumiem ale chciałbym się w tym jeszcze utwierdzić.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Karol

Link do komentarza
Share on other sites

To w końcu stabilizatora czy regulatora ? 🙂 Bo się pogubiłem... ja wykorzystałem lp2950- regulator. Wg. tego co wyczytałem regulator a stabilizator to dwa odrębne układy.

Też je z sobą utożsamiałem, prawdę mówiąc.

Układ zasilany był z zasilacza 10V 600mA i generowało mi z tego ok 2V w podłączeniu do mojego układu (atmega8, akcelerometr mma1200D i kilka diodek), nieco ponad 2V w podłączeniu do samego leda, i niespełna 10V w podłączeniu do samego rezystorka 2k.

Z 2 prawa Kirchhoffa wydawałoby się że powinno być tam 5V niezależnie od obciażenia, zgadza się ?

Co lepsze, dla sprawdzenia czy problem nie leży w sofcie, zaprogramowałem attiny2313 na miganie diodką (_delay_ w pętli for). I tu opad mojej szczęki osiągnął maksimum 😉 Zasilanie przez 10V, 600mA -> lp2950 skutkowało miganiem diody ze zmieniającą się częstotliwością, a z zasilacza 5,34V 180mA ciągłą pracą diody.

Z pewnością, w przypadku takiej magii problem leży w jakimś kretyniźmie z mojej strony 😉 Wrzucam mój schemat, może komuś rzuci się w oczy jakaś nieprawidłowość:

Link do komentarza
Share on other sites

Problem mogą powodować ledy, LP2950 ma wydajność prądową ok. 100 mA a jak widzę nie masz wstawionych rezystorów ograniczających prąd LED-ów.

Więc kiedy się świecą w sumie mogą pociągnąć więcej niż maksymalna wydajność regulatora.

Stosuj rezystory ograniczające prąd; w szereg z diodą daj rezystor i zamień regulator na np. 7805.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

U mnie przy zasilaniu z 2 akumulatorków li-pol i poborze prądu nie większym niż 60mA ten stabilizator robi się bardzo ciepły. U ciebie przy napięciu 10V i poborze prądu pewnie znacznie większym niż u mnie, ten mały stabilizatorek po prostu się pewnie wyłącza, choć nie pamiętam czy ma jakieś zabezpieczenie, albo po prostu się uszkadza. Bardzo możliwe, że w tej chwili on jest już uszkodzony.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

diody i akcelerometr który na samym starcie próbował elektryzować jedną płytkę w ramach self testu...

U mnie obie wersje 2950 (3V i 5V) zachowywały się identycznie (to samo napięcie, minimalnie różny prąd), przy czym w ogóle się nie grzały. Może faktycznie zostały przeciążone.

Sprawdzę 7805 i wepnę rezystory.

Dzięki za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1.Schemat bez wartości części nadaje się tylko do kosza.

2.Diody bez rezystorów to rzeczywiście zły pomysł (o ile to nie power ledy to spalisz je)

3.Przeczytaj "application hints" z dokumentacji LP2950. Dowiesz się tam jakie kondensatory powinieneś używać, a przy jakich układ będzie oscylował. Ty zbudowałeś oscylator, a nie regulator napięcia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem schemat zgodnie z Waszymi zaleceniami. Do układu dodałem przełącznik pozwalający zresetować mikrokontroler, oraz przełącznik między źródłami mierzonego sygnału- akcelerometr / potencjometr.

Czy macie jakieś rady w stosunku do nowego schematu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.