Skocz do zawartości

Najprostszy układ nadawczy IR z Arduino i tranzystorem bipolarnym


MasterYoda95

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Chciałbym przy pomocy Arduino i LEDa podczerwonego nadawać sygnały na modulacji 38 kHz.

Nadawanie nie musi odbywać się z dużą mocą, założyłem prąd LEDa na poziomie 10 mA, żeby zasilać go bezpośrednio z pinu Arduino. Koncepcja jest taka, żeby jeden pin stanowił zasilanie i źródło fali nośnej, a drugi będzie załączany i wyłączany na predefiniowane okresy w celu przesłania określonego sygnału.

Czy układ jaki zaprojektowałem jest prawidłowy?

IMG20231208221807.thumb.jpg.500cf10b540fddb980b2d5f1e9ac9c0e.jpg

Przeczuwam, że może to być jeden z przypadków typu "w idealnej sytuacji zadziała, ale w praktyce potrzeba dodatkowych elementów żeby był stabilny", ale nie wiem gdzie go ulepszyć. Czy w obwodzie kolektora powinien znaleźć się dodatkowy rezystor? Założyłem nominalny współczynnik wzmocnienia tranzystora równy 250, ale wg datasheetu może on wynosić od 160 do 400. Jednak nawet prąd dwukrotnie większy niż założone 10 mA powinien być bezpieczny dla pinu Arduino.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 8.12.2023 o 22:38, MasterYoda95 napisał:

Czy w obwodzie kolektora powinien znaleźć się dodatkowy rezystor?

Moim zdaniem zdecydowanie tak.Jeśli wystarczy Ci te 10mA to daj rezystor nawet ze względu bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia na obu pinach poziomu wysokiego (a taka sytuacja może wystąpić np po włączeniu czy zatrzymaniu procka, tranzystor się nasyci i przepuści przez siebie to co jest w stanie wycisnąć z pinu sterowania diodą. To tak jakbyś podpiął diodę "na żywca".
Obliczenia obliczeniami a układ żyje swoim życiem. Wyliczając te słupki musisz się stosować do ich wyników i założeń (mam tu na myśli betę tranzystora). Prościej jednak jest wstawić w bazy tranzystorów ot pierwsze z brzegu wartości od 4,7k do 47k a diodę zapiąć przez nawet 100R do tych przysłowiowych 330R i pod "+" zasilania (w tym przypadku piszesz że 5V).
Ja np. zaproponowałbym Ci wstawienie jeszcze jednego tranzystora tym razem pnp którego baza zapięta jest przez rezystor pod pin sterowania diodą (fala nośna). Emiter pod plus zasilania a z kolektora dioda (czy nawet kilka diod z dobranymi dla siebie rezystorami) połączona z kolektorem tranzystora sterującego modulowanym sygnałem.  A po co to wszystko? Ano po to żeby nie doprowadzić do sytuacji wspomnianych wyżej i mieć możliwość sterowania wieloma diodami zwiększając w ten sposób zasięg IR bez obciążania portów Procesora. W tym układzie pojawienie się stanu High na obu portach nie spowoduje przepływu prądu przez LED, jedynie w przypadku kiedy idzie fala nośna i równocześnie sygnał do wysłania.

Pozdrawiam Krzysztof. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.