Skocz do zawartości

Czy kurs Forbot Arduino będzie zgodny z Arduino Giga?


DCH

Pomocna odpowiedź

Ten niedawny wątek można zastosować i w tym przypadku:

Czy kurs Forbot Arduino będzie zgodny z Arduino r4?

 

Dodatkowych płytek w tym wypadku nie trzeba instalować. W kursie jest używany tylko wyświetlacz tekstowy, więc Giga display nie znajdzie w nim zastosowania.

Edytowano przez jand
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.12.2023 o 08:44, 74HC04 napisał:

Arduino giga r1 wifi na dodatek pracuje z napięciem 3,3 V

i to jest chyba największa różnica. Bo jeżeli dobrze rozumiem nie wszystkie elementy wykorzystywane w kursie mogą działać? Np. servo, które jest na 5V? (https://botland.com.pl/serwa-typu-micro/10846-serwo-feetech-ft90r-micro-praca-ciagla-360-stopni-5904422316877.html) Czy jak podepnę zasilanie na pin 5V a sygnał sterujący pójdzie na 3,3V (dowolna z linii PWM) to ma to prawo zadziałać? Mogę coś tak zepsuć?

 

I analogiczny przypadek z modułem przekaźników / cewka 5V (https://botland.com.pl/przekazniki-przekazniki-arduino/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-10a-250vac-cewka-5v-niebieski-5904422300531.html). Wejście VCC na przekaźniku podpinam pod pin zasilający 5V w Giga. Masa do masy :). Wejście do sterowania przekaźnikiem podpinam pod dowolny pin sterowania cyfrowego. I ku mojemu zaskoczeniu podanie stanu LOW załącza przekaźnik a podanie HIGH go wyłącza. Czemu działa mimo, że mamy tutaj "tylko" 3,3V? No i znów - czy tak podpinając mogę coś zepsuć?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 29.12.2023 o 04:30, jand napisał:

Ten niedawny wątek można zastosować i w tym przypadku:

Czy kurs Forbot Arduino będzie zgodny z Arduino r4?

 

Dodatkowych płytek w tym wypadku nie trzeba instalować. W kursie jest używany tylko wyświetlacz tekstowy, więc Giga display nie znajdzie w nim zastosowania.

Ad wątek o R4 - widziałem ten wpis wcześniej, ale nie byłem pewien czy na pewno adresuje temat płytki GIGA. Głównie z uwagi na różnice w napięciach (5V vs 3,3V).

Ad Giga Display - wiem, że w kursie nie znajdę nic na ten temat. Tyle że ja mam już na niego pomysł 🙂, a z oprogramowaniem to pewnie sobie poradzę. Tak mi się przynajmniej wydaje bo nie kodowałem już ponad 10 lat 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem:

...zachowując ostrożność przy podłączaniu modułów zewnętrznych (przede wszystkim w zakresie numeracji wyprowadzeń i napięć).

 

Praktyka uczy, że servo daje się wysterować z procesora 3,3V, choć samo servo lepiej zasilić z osobnego zasilacza 5V (masy połączone).

Dla płytki 8 przekaźników zawsze musimy zastosować osobny zasilacz 5V - włączenie wszystkich 8 przekaźników na raz spowoduje pobór sporego prądu. Diodę wejściową transoptora zasilamy z 3.3V z Arduino (zworka na module) i też powinno zadziałać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dla formalności, oficjalne stanowisko: każdy kurs jest napisany z myślą o konkretnym zestawie elementów i tego się trzymamy. Wykonywanie ćwiczeń na innych elementach prowadzi do różnych błędów. Kiedyś zdecydowana większość pytań czytelników wynikała z tego, że korzystali oni z innych podzespołów. Dlatego oficjalnie kursy są wspierane jedynie dokładnie dla tych elementów, które są w zestawach. Osobiście odradzam początkującym zaczynać od zupełnie innych elementów, bo to prosta droga, aby drobić sobie dodatkowych problemów, które mogą prowadzić tylko do zniechęcenia. Szczególnie tutaj rozbieżność w wybranych platformach jest baaaardzo duża. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, Treker napisał:

to prosta droga, aby drobić sobie dodatkowych problemów

Samokrytycznie przyznaję, że skupiłem się na aspekcie technicznym, zaniedbując stronę "pedagogiczną", czyli okazję do wpędzenia się początkującego kursanta w dodatkowe problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, Treker napisał:

Dla formalności, oficjalne stanowisko: każdy kurs jest napisany z myślą o konkretnym zestawie elementów i tego się trzymamy. Wykonywanie ćwiczeń na innych elementach prowadzi do różnych błędów. Kiedyś zdecydowana większość pytań czytelników wynikała z tego, że korzystali oni z innych podzespołów. Dlatego oficjalnie kursy są wspierane jedynie dokładnie dla tych elementów, które są w zestawach. Osobiście odradzam początkującym zaczynać od zupełnie innych elementów, bo to prosta droga, aby drobić sobie dodatkowych problemów, które mogą prowadzić tylko do zniechęcenia. Szczególnie tutaj rozbieżność w wybranych platformach jest baaaardzo duża. 

niby tak. No chyba że ktoś tak jak ja lubi trudniejsze rozkminki :). Wtedy problemy działają mobilizująco :). Muszę przyznać, że w ostatnie dni sporo nowego się nauczyłem! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.