Skocz do zawartości

Jaki wyswietlacz dotykowy około 5' i jak podłączyć do arduino mega? A może użyć esp32?


Tom28

Pomocna odpowiedź

Witam jestem początkujący w programowaniu więc proszę o wyrozumiałość. Napisałem prosty program do obsługi pasków ledowych ws2812b w sumie jest ich 7 z wyświetlaczem 2x16 i guzikami do sterowania. Chciałbym zamienić ten wyświetlacz na jakiś dotykowy kolorowy od 4-6 cali z rozdzielczoscią około 800x480. Zależy mi by można było odczytać z karty pamięci zdjęcia i wyświetlić je na ekranie i dotykiem sterować następne zdjęcie czy poprzednie i start. Ale by zmiana zdjęć była płynna bez opóźnień. Jestem świadomy że arduino nie da rady płynnie tego robić więc pomyślałem o esp32. 

1.Jaki wyświetlacz dotykowy polecacie który obsłuży esp bez problemu?

2.Czy esp32 i jaki moduł da radę wyświetlać płynnie bez opóźnień? 

3.Do projektu potrzebuje 7 pinów cyfrowych pwm i będę potrzebował w przyszłości  2 analogowy plus ten wyświetlacz dotykowy z modułem karty pamięci czy samo esp32 będzie miało tyle wyprowadzen? 

4.Jak nie da rady na samym esp32 to czy mogę połączyć esp z wyświetlaczem i arduino. A arduino sterował by ledami na sygnał z esp? 

Prosze o jakieś rady jak to sensownie zrobić i nie zbankrutować hehe. Myślałem też o raspberry pie i stm32 ale najprościej by to chyba dało się zrobić na esp32. 

Dziękuję za każdą porade i liczę na wyrozumiałość 

Pozdrawiam Tom

Link do komentarza
Share on other sites

Przy takim wyświetlaczu zastanowiłbym się nad RPi Zero W i wyswietlaczu HDMI/USB. Nie wiem jak zwykły zero W (musiałbym sprawdzić a nie mam wolnej karty SD) ale z zero 2 gada bez problemu. Apka w pygame, do tego ESP32 gadający po UART.

Koszt to ok. stówki za rpi +karta, 195 PLN za ekran, ESP to coś koło 30 PLN. Potrzebna przejściówka na HDMI mini (w zestawie jest do micro) albo kabelek hdmi mini (są w botlandzie). Chyba nie zbankrutujesz?

Jak chcesz to sprawdzę ten ekranik z zerówką, ale jak przyjdą zakupy z kartą (czyli nie dzisiaj).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie no z takimi kosztami się liczę a nawet trochę wyższymi. Czyli całkiem odpuścić arduino i przejść na esp i raspberry pi. 

Zaczolem zabawę w mikrokontrolery od arduino i narazie niemam zielonego pojęcia o raspberry pi ale znajdę jakieś tutoriale i będę się uczyl 😊 po cichu liczyłem że jednak esp da sobie radę hehe ale pomału do przodu. Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz się rozejrzeć za jakąś platformą "HMI" - czyli wyświetlacz z jakimś wbudowanym układem na wspólnym PCB.
Przykład z ESP i lcd 5cali -> https://www.elecrow.com/esp32-display-5-inch-hmi-display-rgb-tft-lcd-touch-screen-support-lvgl.html
jest też firma 4
D systems, która fajnie to robi, ale dość drogo -> https://www.tme.eu/pl/details/gen4-4dcape-50t/wyswietlacze-inteligentne/4d-systems/
 

ESP32 bez problemu uciągnie takie rzeczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Właściwie to teraz siedzę nad podobnym projektem, esp32 wyświetlacz ili9341, połączeniem wifi oraz 50led ws2812 póki co większych problemów nie napotkałem. W twoim przypadku problem może być za małą ilością gpio ja w swoim projekcie mam wykorzystane wszystkie piny ale też mam tam kilka dodatkowych funkcjonalności które je pochłonęły, więc przy rozsądnym projektowaniu być może dałoby się wygospodarować tych kilka gpio na twoje potrzeby

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

Łącznie z płynną zmianą zdjęć przy rozdzielczości 800x480?

oczywiście - to czy to będzie płynne głównie będzie zależało od tego w jaki sposób się komunikujesz z wyświetlaczem - jak to będzie zwykłe SPI to to Cie zawsze zablokuje - dlatego te "gotowce" z wyświetlaczami używają równoległej transmisji i tam jest super przepustowość. Zwłaszcza jak w S3 masz wbudowany kontroler wyświetlaczy.

Link do komentarza
Share on other sites

22 godziny temu, ethanak napisał:

Łącznie z płynną zmianą zdjęć przy rozdzielczości 800x480?

Jeżeli "płynnie" == "widać jak się powoli jpegi ładują na ekran", to można 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.01.2024 o 13:12, dambo napisał:

Możesz się rozejrzeć za jakąś platformą "HMI" 

ESP32 bez problemu uciągnie takie rzeczy.

Witam ponownie i rozglądam się właśnie za HMI albo raspberry pi. Ale obawiam się że z raspberry pi mogę mieć duże trudności z zaprogramowaniem bo jestem laikiem.

Czy wyświetlacz powedzmy taki https://allegro.pl/oferta/lcd-7-0-1024x600-obudowa-rs485-can-dwin-hmi-12823003368 wydolił by graficznie by było płynnie. Ma te 32 MB pamięci wewnętrznej to myślę że w miarę wystarczająco ale nie wiem czy da sobie arduino mega z nim (chyba powinno?) i czy dobrze rozumiem ja łączę go z arduino lub esp32 tylko za pomocą pinów tx i rx? 

Ale w opisie wyświetlacza jest 

UART2: N81,RS232

UART4: N81,RS485

UART5: RS485

I tego nie rozumiem. Czy potrzebuje tylko arduino i ten wyświetlacz czy coś jeszcze? Myślę że tu było by płynne wyświetlanie i zmienia ustawień tych ledow a rozdzielczość 1024x600 to też będą piękne obrazki czy nawet animacje. 

Dziękuję i pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

 

Interfejs siedzi w pamięci tego wyświetlacza, pewnie jest jakiś edytor zewnętrzny za pomocą którego tworzysz UI. To że są dostępne różne protokoły komunikacji mówi o tym w jaki sposób ten moduł połączyć ze światem zewnętrznym, jak widać jest bogato wyposażony w różne magistrale, można powiedzieć że jest to droższa i skomplikowana ramka do zdjęć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.