Skocz do zawartości

Jak załączyć tranzystor PMOS - poradnik konstruktora


_LM_

Pomocna odpowiedź

Problem: 

Podczas budowy pewnego urządzenia założyłem zasilanie akumulatorowe w zakresie napięcia 2.8 ... 3.6V (LiFePO4) zasilaniem urządzenia steruje STM6601 poprzez tranzystor PMOS

chrome_aTATqI9Hww.thumb.png.ec831c062260e9676bc1b053fcfab486.png

Jakoś bezkrytycznie przyjąłem że otwarcie tranzystora Q2 w pełni otworzy MOSFET ponieważ Vgs wyniesie około 3V. Niestety, prototyp szybko zweryfikował moje założenia, tranzystor za chiny nie chce się w pełni otworzyć. Jako protezę i tymczasowe rozwiązanie zastosowałem tranzystor PNP. Jednocześnie zacząłem poszukiwać PMOSa który mógłby się sprawdzić w tej roli. Trudno jednak znaleźć taki który mógłby przenieść te 6...8A i jednocześnie mieć na tyle niskie Vgs aby to otwarcie nastąpiło. Trzeba było poszukać innej drogi

Rozwiązanie:

Jako że nie chciałem zbytnio rozbudowywać tego prototypu o dodatkowe przetwornice a zależy mi aby zasilanie było sterowane od plusa, przypomniałem sobie o transoptorach - konkretnie był kiedyś w EdW artykuł który pokazywał że typowy transoptor to nie tylko optoizolacja ale też pewne źródło napięcia, kurczę, może jest coś takiego na rynku? No i mamy pewną gamę układów specjalizowanych ja wybrałem VOM1271 (Photovoltaic MOSFET Driver ) ponieważ był dostępny w TME. Jest to dokładnie to czego poszukiwałem już przy 7mA diody nasz sterownik fotowoltaiczny potrafi wytworzyć takie napięcie że MOS jest w pełni otwarty.  

chrome_RSkCOMfwQG.thumb.png.783e5be489f6dedb0ad22483e88f76d7.png

Wpis dodałem jako ciekawostkę, raczej należy tak dobierać elementy aby nie było trzeba potem takich kombinacji, jednocześnie widzę od czasu do czasu pytania jak sterować tranzystorami P kiedy nie mamy wystarczających parametrów źródła zasilania.

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Czegoś tu nie rozumiem.

W przypadku pierwszego układu, w momencie załączenia tranzystora IFR5210 na jego bramce mamy ok. 0,2V (tranzystor 2N3904 jest nasycony). Ciekawi mnie, jakie napięcie  jest na bramce IFR5210 przy stosowaniu układu VOM1271 w momencie jego włączenia? Nawet jeśli to idealne 0V, to czy te 0,2V różnicy pomiędzy oboma rozwiązaniami tak zasadniczo zmienia sprawę?

Do takiego załączania napięcia polecałbym tranzystor P-MOS     AO3407 (ID = 4,3A, VGS = -1,9V)

Edytowano przez jand
Link do komentarza
Share on other sites

59 minut temu, jand napisał:

Czegoś tu nie rozumiem.

Chyba zrozumiałem.

Na wyjściu VOM1271 znajduje się nie fototranzystor, jak w "normalnych" transoptorach, ale coś na kształt fotoogniwa, które po oświetleniu wytwarza napięcie. Ponieważ  jest ono odseparowane od reszty układu, to dwa zaciski + i - możemy podłączać dowolnie. Mamy więc na drugim schemacie podłączony plus do masy, a minus go bramki tranzystora, tak więc wysterowany VOM1271 dostarcza dodatkowe napięcia ujemne i o taką wartość zwiększa się całkowite napięcie sterujące dla tranzystora IRF5210.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, jand napisał:

Ciekawi mnie, jakie napięcie  jest na bramce IFR5210 przy stosowaniu układu VOM1271 w momencie jego włączenia?

Zmierzyłem -4V. Ten VOM1271 to nie jest typowy transoptor a układ z fotodiodami w strukturze, jego napięcie wyjściowe zależy od prądu diody dlatego zapewnił pewne włączenie tranzystora

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, jand napisał:

Chyba zrozumiałem

Tak wynikło to z tego że nie opisałem działania tego elementu 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, _LM_ napisał:

że nie opisałem działania tego elementu 

Nie ma takiego obowiązku.

Za szybko zacząłem pisać, zamiast dogłębnie pomyśleć.

Ale i tak polecam AO3407, którego używam.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, jand napisał:

Ale i tak polecam AO3407, którego używam.

Tak tylko u mnie musi zadziałać od 2.8 do 3.6V i dostarczyć wtedy do 8A prądu, szukałem zamiennika, ciężko znaleźć tranzystor który będzie otwarty w takich warunkach, stąd decyzja o zastosowaniu VOM. Właściwie to nie wiem jaka jest polska nazwa tego elementu, fotoogniwo?

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, _LM_ napisał:

dostarczyć wtedy do 8A

To więcej niż myślałem.

12 minut temu, _LM_ napisał:

Właściwie to nie wiem jaka jest polska nazwa tego elementu, fotoogniwo?

Angielska nazwa też jest raczej opisowa, a nie jedno słowo. Dla mnie fotoogniwo kojarzy się raczej z czymś większym, jak panele fotowoltaiczne, a tu pewnie są jakieś fotodiody (ale których złącza nie są polaryzowane, tylko stanowią źródło napięcia).

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, jand napisał:

To więcej niż myślałem.

100x WS2812b a przed nimi przetwornica stepup do 5V, esp32, wyświetlacz. I o ile łatwo można policzyć że przy 5V te diody wezmą "tylko" 6A to trzeba wziąć pod uwagę że to 5V musi wyjść z minimalnego zakładanego 3V więc po stronie zasilania prąd będzie odpowiednio większy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.