Skocz do zawartości

Czy jest możliwość zabezpieczenia kodu w Arduino lub esp32 przed odczytaniem z mikrokontrolera?


Tom28

Pomocna odpowiedź

2 minuty temu, _LM_ napisał:

to teraz jak masz możliwość porównaj ten HEX z tym co był wgrany do mikrokontrolera

Witaj dzięki za zainteresowanie. No właśnie porównałem po "łepkach" i jest taki sam nawet wgrałem na inne uno przez ten sam program i działa (na testy zrobiłem miganie diodą) dlatego jestem zdziwiony ze przez zewnętrzny programator po zabkolowaniu nie mogę odczytać a na wewnętrznym już mogę. 

Powiedz mi jeszcze proszę czy jak zablokuje to mogę np arduino ide napisać? Czy powinienem mieć zapis zablokowany? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 16.01.2024 o 10:26, Tom28 napisał:

 ale naszło mnie by sprawdzić co pokaże programator wewnętrzny arduino

 

Co to jest "programator wewnętrzny arduino"?

Może to głupie pytanie, ale nie używam arduino ide.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, kostuch napisał:

Co to jest "programator wewnętrzny arduino"?

Może to głupie pytanie, ale nie używam arduino ide.

 

@kostuch "Arduino Uno ma zintegrowany programator w postaci mikrokontrolera Atmega16U2 lub CH340, który jest odpowiedzialny za komunikację między komputerem a mikrokontrolerem Atmega328P znajdującym się na płytce Arduino Uno" 

I z tego co czytam i testuje to na tym wewnętrznym co łączę się tylko kabelkiem usb typ B do płytki arduino nie mogę włączyć lock bitów ale odczytać flash mogę. A jak zewnętrznym włączę lock bity to ten zewnetrzny na blokadę zapisu odczytu pamięci flash a wewnętrzny nie ma takiej blokady. Ciekawe zagadnienie bo po co mam blokować jak i tak w łatwy sposób można odczytać. I że tak ma każda płytka arduino czy to uno czy mega czy inne. 

Jak się mylę to poprawcie mnie i chętnie po testuje inny sposób zabezpieczenia pamięci flash. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

56 minut temu, _LM_ napisał:

Najpewniej musiałbyś zablokować bootloader ale to zrobisz tylko za pomocą zewnętrznego programatora

@_LM_

No na szybko czytałem to faktycznie zablokowanie blokada bootloadera spowoduje blokadę zapisu przez USB. Jak go zablokować? Mam usbasp i chciałbym tylko nim dogrywać flash a złącze na płytce usb by było nieaktywne. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jak używasz normalnego programatora isp, to po prostu wywal bootloader. Przy okazji będzie więcej miejsca na kod.

Albo przestaw fusebity, żeby program po resecie startował od zera a nie od sekcji bootloadera.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, kaczakat napisał:

Jak Ty tworzysz te swoje cudowne programy warte zaszyfrowania i ukrycia przed światem, skoro nie jesteś w stanie przebrnąć przez dokumentację najprostszych AVR?  

może się dopiero uczy i z czystej ciekawości chce wiedzieć? Co to w ogóle za podejście, idąc takim tokiem można zapytać po co to wszystko robimy skoro świat już to wymyślił?

1 godzinę temu, kaczakat napisał:

Z żadnych zabezpieczeń nie korzystałem i moja wiedza jest czysto teoretyczna,  po to wszedłem w team Arduino  by korzystać z tysięcy przykładów i darmowych bibliotek, a nawet gotowych programów.

 Oceniając tylko ze swojej perspektywy nie jesteś wiarygodny. O jakości bibliotek i przykładów z arduino chyba niema co dyskutować. 

Zaś co do pytań @Tom28 popracuj trochę samodzielnie, akurat w AVR te wszystkie bezpieczniki i ich obsługa jest dobrze opisana, już nie wspominając o mnogości poradników w tym temacie.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, _LM_ napisał:

O jakości bibliotek i przykładów z arduino chyba niema co dyskutować

Nie przesadzaj. Jest trochę naprawdę dobrych bibliotek, a jeśli chodzi o chłam to jest go pełno wszędzie (nie tylko w Arduino). Co Ci sie na przykład nie podoba w bibliotekach Adafruit? Tylko konkretnie bym prosił...

Link do komentarza
Share on other sites

palenie prądu, wszechobecne czekanie na wszystko

nadmiarowość kodu

wciskanie floatów nawet na najmniejszych mikrokontrolerach 8bit po co? 

Może generalizuje bo i owszem zdarzało mi się korzystać z tych bibliotek i nie mogę powiedzieć że wszystkie są złe. Widzę też że niektóre rzeczy zostały poprawione po tych x latach działania tego frameworka.  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak bo teraz będę grzebał w guthubie za ich bibliotekami. Chciałem użyć BMP280 w układzie zasilanym z baterii układ miał się wybudzić zrobić pomiar wysłać w eter i spać. Powiedz mi po co w inicjalizacji tego czujnika było 100ms które niepotrzebne zajmowało czas? Podobnie z czujnikami DS18B20 nie dało się zrobić flagi że odczyt zakończony a wciskać na chama 750ms oczekiwania? Wybacz że nie podsyłam linków do tych bibliotek sądzę że znasz je doskonale. Po kilku takich próbach po prostu zrezygnowałem z arduino, szkoda czasu. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, _LM_ napisał:

z czujnikami DS18B20 nie dało się zrobić flagi że odczyt zakończony

Jak to nie??? Właśnie zniknąłeś mój termometr...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Nie, po prostu trzeba czytać całą dokumentację a nie tylko pierwszą połowę. Funkcje w większości przypadków są dobrze udokumentowane w plikach źródłowych (masz je na dysku), a jak bardzo chcesz to możesz sobie je doxygenem przejechać i zrobić książkę (co również w części bibliotek już ktoś zrobił).

Tak przy okazji dobrze wiedzieć, że NYC przenieśli do Włoch. Jakoś mi ta ważna informacja umknęła...

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.