Skocz do zawartości

tranzystor NPN Darlingtona


Pomocna odpowiedź

Napisano

Oceniając rozdział drugiego poziomu kursu elektroniki, gdzie poznaje się tranzystor Darlingtona dałem trzy gwiazdki co pozwoliło mi na wpisanie takiej uwagi:

"Przy ćwiczeniu z tranzystorem Darlingtona, po włączeniu zasilania a następnie uchwyceniu przewodu (w celu przyłożenia do ścieżki grafitowej)od strony opornika 10k, dioda (podłączyłem zieloną) zapala się tak silnie, że trudno zaobserwować różnicę świecenia diody, gdy już przykłada się dwa przewody do ścieżki grafitowej, niezależnie od długości ścieżki pomiędzy przewodami. Później zaobserwowałem również, iż samo zbliżanie dłoni do tego przewodu (od strony opornika 10k) powoduje wyraźne żarzenie się diody. Brak w opisie ćwiczenia wyjaśnienia takiego zjawiska dezorientuje. chyba, że coś wykonałem źle."

Czy Ktoś zechciałby podać wyjaśnienie tego zjawiska, lub jakaś wskazówka?

Witam. 

Całkiem normalna reakcja. Gdybyś miał ten sam potencjał elektryczny co minus zasilania , tego efektu by nie było. Zastosowany tam tranzystor jak wspomina autor ...W naszym eksperymencie użyjemy tranzystora MPSA29 (β > 10000), który jest gotowym tranzystorem Darlingtona..." ma tak silne wzmocnienie i tak się to zachowuje. Między innymi  w tak prosty sposób można lokalizować przewody elektryczne pod tynkiem 😉
Pozdrawiam Krzysztof. 

 

  • Lubię! 1
Dnia 4.02.2024 o 19:04, pankory napisał:

Później zaobserwowałem również, iż samo zbliżanie dłoni do tego przewodu (od strony opornika 10k) powoduje wyraźne żarzenie się diody. Brak w opisie ćwiczenia wyjaśnienia takiego zjawiska dezorientuje. chyba, że coś wykonałem źle."

Ludzie zbierają ładunki elektryczne

  • Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...