Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie diody LED podłączonej do tranzystora NPN


lkszzz

Pomocna odpowiedź

Witam, natrafiłem na dziwne zjawisko związane właśnie z tranzystorem i diodą LED, mianowicie podpinając plus baterii przez rezystor 10K do bazy, a minus baterii do kolektora, to prąd płynący z emitera nie zaświeca diody LED, natomiast gdy odłączę minus baterii od kolektora, to dioda zaczyna się świecić, dioda zależna jest od kolektora, ponieważ gdy odłączam od niego rezystor, to dioda gaśnie, czy takie zachowanie diody jest normalne? czy ja coś robię źle i czegoś nie rozumiem. Dla testów podłączyłem zasilanie na odwrót, czyli podpiąłem minus do emitera, ale sytuacja jest taka sama. Z góry dziękuję za odpowiedź 😄

423903889_771548194401340_4311255754876478419_n.jpg

423903786_1310491732979922_8544009281345414253_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@74HC04 Tak wiem, jednakże gdy był tam podłączony przewód do minusa, efekt był taki że dioda się nie paliła, i o to właśnie mi chodzi, że tranzystor (według wiedzy którą zdobyłem) powinien działać po połączeniu masy do kolektora, natomiast gdy to robię, dioda się nie świeci, natomiast gdy tego przewody nie ma, dioda się zaświeca, co nie powinno tak raczej działać

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 godzin temu, lkszzz napisał:

Dla testów podłączyłem zasilanie na odwrót

Wtrącę swoje 3 grosze jako małą przestrogę. @lkszzz fajnie, że testujesz różne połączenia ale niektóre komponenty ( m.in. pólprzewodniki )  mogą nie przeżyć takiej "operacji" a to generuje koszty. Nawet tak pospolity element jak kondensator elektrolityczny po odwrotnym podłączeniu napięcia może być wręcz niebezpieczny. Sam miałem takie zdarzenie, że pomyliłem się z podłączeniem 100uF/50V. Po podaniu napięcia 30V zaczęło "coś" piszczeć, później huknęło, błysnęło i w płytce drukowanej zostały 2 nóżki po elektrolicie. Płytka PCB wraz z zamontowanymi elementami została dosyć solidnie oblepiona papierem z wnętrza kondensatora, natomiast sama obudowa elektrolita znalazła się wbita w panel styropianowy na suficie... Cytując klasyka: "taka to już siła szelmowska ..."

A to jaki miałem "hertzklekot", to już niech zostanie moją słodką tajemnicą 🤪

Bezpiecznych i bezkosztowych testów i uruchomień życzę !

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
9 godzin temu, lkszzz napisał:

dziwne zjawisko związane właśnie z tranzystorem i diodą LED, mianowicie podpinając plus baterii przez rezystor 10K do bazy, a minus baterii do kolektora, to prąd płynący z emitera nie zaświeca diody LED

Nie zaświeca ponieważ kolektor i emiter są podłączone do minusa - więc jak ma płynąć prąd? Prąd płynący przez diodę ma ok. 20nA

1517933047_Dziwnadiodasch1.thumb.png.6f16a43d50168b0b91341fcef8b262b4.png663252869_Dziwnadioda1wav.thumb.png.ad0d3cff2ba8e7412452836e6782f98e.png

9 godzin temu, lkszzz napisał:

natomiast gdy odłączę minus baterii od kolektora, to dioda zaczyna się świecić

płynie przez taki obwód baza - emiter. Tranzystor pracuje jak dioda.

636386836_Dziwnadiodasch.thumb.png.c5d7894f131d7fcea8f504d34305dc34.png973774616_Dziwnadiodawav.thumb.png.42f0f62c3e2e674cfdf78624a9655e78.png

Prąd płynący przez diodę ma około 0,6mA

Gdy podłączysz kolektor do plusa, to powinno zadziałać.

1591231122_Dziwnadiodasch3.thumb.png.3738aa884066ff89c59bccdac353dfca.png2025461239_Dziwnadioda3wav.thumb.png.55ecbdc09afa58a9550bb54909b1c4e9.png

Tu prąd płynący przez diodę ma już około 6mA

Edytowano przez Sylba
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Witam.
Młody człowieku, bardzo dobrze że kombinujesz bo tak trzeba by się czegoś nauczyć. Ale trzeba też przy tym myśleć i wyciągać wnioski. Bądź przekonany o tym że na tym etapie nauki nie będziesz "odkrywcą czegoś do tej pory nie odkrytego". To są rzeczy elementarne i tak proste że tu magii nie doświadczysz. Prąd płynie w tę czy w tę stronę nie ma to teraz dla Ciebie znaczenia, ważne jest że żeby płynął musi być tzw. obwód zamknięty.  Więc teraz popatrz na przykładowe zdjęcie nr 1. Idąc przykładowo od plusa obwód zamyka się przez rezystor 10 k złącze B-C w kierunku przewodzenia (zakładając że tranzystor jest z tego woreczka ze zdjęcia Bc546) i dalej rezystor 1 k i diodę świecącą do masy. Dioda tu świeci a to tylko dla tego że napięcie baterii masz 9V a wartość rezystora w bazie jest tylko 10 k co wystarczy by świeciła. Zmień w ramach doświadczenia rezystor w bazie na 100 k. i po sprawie. Dioda nie świeci a schemat jest dokładnie ten sam. I tu zapytam czy są już pierwsze wnioski? 
I Dalej na drugim zdjęciu układ już jest przerobiony bo dioda z rezystorem znajduje się w obwodzie emitera. A wiec żeby się zaświeciła trzeba spowodować nasycenie się tranzystora. Spoko mamy przecież rezystor w bazie podłączony do plusa, więc prąd płynie od plusa przez rezystor złącze B-E i do minusa.. Prawdopodobnie na zdjęciu teraz dioda jest odwrotnie A-K włączona bo nie świeci w powinna bo jest identyczna sytuacja jak wyżej tylko na innym złączu tranzystora. Dioda według mnie jest w kierunku zaporowym co uniemożliwia nasycenie tranzystora. Obróć ją o 180 stopni a będzie ok. Tranzystor zostanie nasycony. Pozostanie podłączenie kolektora do plusa zasilania by zwiększyć prąd świecenia diody.  I w ten sposób tworzymy inny obwód przepływu prądu od plusa złącze C-E które ma b.małą rezystancję rezystor i dioda świecąca. I dioda świeci mocniejszym blaskiem (i tu kolejna zagadka a czemu?) . W tym doświadczeniu również możesz by wyciągnąć prawidłowe wnioski zamienić użyty rezystor w bazie z 10 k na 100 k. Dioda będzie świeciła równie mocno. 
Tyle ode mnie.. Powodzenia. Doświadczaj, eksperymentuj, słuchaj i obserwuj innych ale kieruj się umysłem i staraj się zrozumieć. A jak zrozumiesz to już będziesz pamiętał na zawsze. 

Pozdrawiam. 
Tekst powtórnie edytowałem ponieważ z noty katalogowej wcześniej źle odczytałem pinout Bc546. 

Edytowano przez KaDe
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, KaDe napisał:

Witam.
Młody człowieku, bardzo dobrze że kombinujesz bo tak trzeba by się czegoś nauczyć. Ale trzeba też przy tym myśleć i wyciągać wnioski. Bądź przekonany o tym że na tym etapie nauki nie będziesz "odkrywcą czegoś do tej pory nie odkrytego". To są rzeczy elementarne i tak proste że tu magii nie doświadczysz. Prąd płynie w tę czy w tę stronę nie ma to teraz dla Ciebie znaczenia, ważne jest że żeby płynął musi być tzw. obwód zamknięty.  Więc teraz popatrz na przykładowe zdjęcie nr 1. Idąc przykładowo od plusa obwód zamyka się przez rezystor 10 k złącze B-C w kierunku przewodzenia (zakładając że tranzystor jest z tego woreczka ze zdjęcia Bc546) i dalej rezystor 1 k i diodę świecącą do masy. Dioda tu świeci a to tylko dla tego że napięcie baterii masz 9V a wartość rezystora w bazie jest tylko 10 k co wystarczy by świeciła. Zmień w ramach doświadczenia rezystor w bazie na 100 k. i po sprawie. Dioda nie świeci a schemat jest dokładnie ten sam. I tu zapytam czy są już pierwsze wnioski? 
I Dalej na drugim zdjęciu układ już jest przerobiony bo dioda z rezystorem znajduje się w obwodzie emitera. A wiec żeby się zaświeciła trzeba spowodować nasycenie się tranzystora. Spoko mamy przecież rezystor w bazie podłączony do plusa, więc prąd płynie od plusa przez rezystor złącze B-E i do minusa.. Prawdopodobnie na zdjęciu teraz dioda jest odwrotnie A-K włączona bo nie świeci w powinna bo jest identyczna sytuacja jak wyżej tylko na innym złączu tranzystora. Dioda według mnie jest w kierunku zaporowym co uniemożliwia nasycenie tranzystora. Obróć ją o 180 stopni a będzie ok. Tranzystor zostanie nasycony. Pozostanie podłączenie kolektora do plusa zasilania by zwiększyć prąd świecenia diody.  I w ten sposób tworzymy inny obwód przepływu prądu od plusa złącze C-E które ma b.małą rezystancję rezystor i dioda świecąca. I dioda świeci mocniejszym blaskiem (i tu kolejna zagadka a czemu?) . W tym doświadczeniu również możesz by wyciągnąć prawidłowe wnioski zamienić użyty rezystor w bazie z 10 k na 100 k. Dioda będzie świeciła równie mocno. 
Tyle ode mnie.. Powodzenia. Doświadczaj, eksperymentuj, słuchaj i obserwuj innych ale kieruj się umysłem i staraj się zrozumieć. A jak zrozumiesz to już będziesz pamiętał na zawsze. 

Pozdrawiam. 
Tekst powtórnie edytowałem ponieważ z noty katalogowej wcześniej źle odczytałem pinout Bc546. 

@KaDe Cóż, nie uważam iż bym coś odkrył haha, zadziwiło mnie działanie diody, która mimo złego podpięcia tranzystora, działała, jednakże był to jedynie mój  błąd o którym uświadomili mnie ludzie z tego forum, w każdym razie dziękuję, za wyprowadzenie mnie z błędu 😄

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.