Skocz do zawartości

Kłopot ze sterowaniem silnikami


Jarek

Pomocna odpowiedź

Postanowiłem zbudować prościutkiego robota (może za dużo powiedziane) sterowanego przez podczerwień. Konstrukcja jest niezwykle prosta i oklepana: attiny2313, l293dne, dwa silniki, program napisany w bascomie. Z początku chciałem zbudować to w oparciu o generator pwm, lecz natknąłem się na następujący problem: gdy wartość zmiennej pwm1a lub pwm1b była niska (poniżej 60 [pwm clear down]) to układ się zawieszał. Dopisałem do kodu kilka odpowiednich lini, by móc w terminalu na bieżąco podglądać zawartość zmiennych pwm1a, pwm1b oraz komenda (jest to zmienna polecenia getrc5). W momencie gdy zmienne pwm1a lub pwm1b staje się niższa niż 60, wszystkie 3 zmienne osiągają astronomiczne wartości (powyżej 10000000) no i attiny się zawiesza. Postanowiłem uprościć układ poprzez usunięcie generatora pwm. Niestety problem się powtarza. Zauważyłem także, że to zawieszanie się ma związek z przyblokowywaniem silników. Jeśli ręką przyhamuję któryś z silników (choć troszeczkę) to mikrokontroler się zawiesza. Próbowałem przy różnych ustawieniach generatora pwm i nigdy nie działa poprawnie. Silniki pochodzą z jakiejś zabawki. Da się coś z tym zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

masz na myśli kondensatory filtrujące napięcie zasilania? Na razie mam 100uF, więc to chyba dość sporo. Mam także kondensatory na silnikach, ale nie wpływa to na działanie układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdy hamujesz silniki wzrasta płynący przez nie prąd. Często powoduje to obniżenie napięcia na procesorze i w efekcie jego reset albo zawieszenie.

Musiałbyś wysłać schemat robota, ciężko coś doradzać bez tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.