Skocz do zawartości

Jak uzyskać 5 V z Xiao ESP32-C3?


DCH

Pomocna odpowiedź

cześć,

jeżeli czytam dobrze specyfikację Xiao ESP32-C3 to z złącza 5V mogę dostanę prąd tylko gdy zasilam płytkę via USB. Przy zasilaniu bateryjnym (a na tym mi zależy) będę mógł korzystać tylko z linii 3v3. Potrzebuję zasilić SPS30 działający na 5V. Jaki będzie najefektywniejszy (z najmniejszą stratą prądową) sposób aby to osiągnąć? Przetwornica step-up do 5V np. ta, czy coś innego?

Link do komentarza
Share on other sites

28 minut temu, DCH napisał:

ze złącza 5V mogę dostanę prąd tylko gdy zasilam płytkę via USB

Złącze te służy zasadniczo do zasilania płytki napięciem 5V w momencie, gdy nie korzystamy ze złącza USB. Przy podłączonym USB można z  niego na upartego pobierać jakiś prąd, ale należy pamiętać, że po drodze jest dioda i napięcie będzie trochę niższe.

Przetwornica którą wybrałeś będzie OK, ma sprawność 94%. Podłącz ją bezpośrednio do baterii, a nie do 3,3V płytki.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, jand napisał:

Przetwornica którą wybrałeś będzie OK, ma sprawność 94%. Podłącz ją bezpośrednio do baterii, a nie do 3,3V płytki.

Oraz sterowanie (EN) aby nie pobierała prądu bez potrzeby. BTW ciekawy moduł 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jak zasterować włączaniem / wyłączeniem tej przetwornicy z poziomu Arduino / ESP32 działającego w logice 3V3? Na przykładach, które znalazłem było pokazywane połączenie do masy za pomocą fizycznego przełącznika. Na stronie producent pisze "The enable pin can be pulled low to disable the output" ale to chyba nie chodzi o wysterowanie stanem LOW z dowolnego GPIO?

 

swoją drogą to nie zwróciłem wcześniej uwagi na możliwość sterowania przez EN. Rozważałem wstawienie tranzystora N-MOS przed przetwornicą aby odłączać wszystkie urządzenia działające na 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, DCH napisał:

ale to chyba nie chodzi o wysterowanie stanem LOW z dowolnego GPIO?

Właśnie o to chodzi.

Trzeba tylko sprawdzić, przy jakim napięciu HIGH przetwornica jest już wyłączona - czyli, czy 3,3V z ESP32 jest dla niej "wystarczająco wysokie".

Link do komentarza
Share on other sites

@jand dzięki. Ja jeszcze nie zdążyłem 🙂. Tak się zastanawiam jaki rezystor wstawić między wyjście z ESP32 a EN. Jeżeli dobrze liczę to wychodzi mi że coś pomiędzy 160R a 330R?

Link do komentarza
Share on other sites

@jand a wytłumaczysz mi czemu w tym wypadku nie muszę ograniczać przepływającego prądu? W specyfikacji przetwornicy nie udało mi się naleźć informacji ile prądu może "połknąć" wejście EN.

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, DCH napisał:

W specyfikacji przetwornicy nie udało mi się naleźć informacji ile prądu może "połknąć" wejście EN

Bo ma wejście fet czyli praktycznie pobiera prąd tylko w momencie przełączania. W takim przypadku informacji należy szukać w nocie katalogowej głównego układau. https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps61023.pdf?ts=1709187335749&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Fproduct%2FTPS61023%2Fpart-details%2FTPS61023DRLR%3FkeyMatch%3DTPS61023DRLR%26tisearch%3Dsearch-everything%26usecase%3DOPN 

Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, DCH napisał:

W specyfikacji przetwornicy nie udało mi się naleźć informacji ile prądu może "połknąć" wejście EN.

I to jest dowód, że nie ma potrzeby by brać go pod uwagę.

Wejściem jest zapewne (brak w karcie katalogowej schematu wewnętrznego) bramka tranzystora MOSFET, która nie pobiera praktycznie prądu. Stanowi jedynie niewielką pojemność, co w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To co ważne z naszego punktu widzenia napięcie EN musi być powyżej 1.2V oraz muszą zostać spełnione warunki zasilania:

 

chrome_UpFxXuA2mR.thumb.png.5caa8149d1315a19007ad7e02b1ce948.png

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ no, niestety nie umiem wyczytać tego z noty katalogowej :(. W którym miejscu tej noty jest to zapisane (w kontekście wejścia EN)? 

O FETach doszukałem się informacji ale w innych kontekstach -np. przy przełączaniu na tryb Pass-through. 

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, DCH napisał:

@_LM_ no, niestety nie umiem wyczytać tego z noty katalogowej :(. W którym miejscu tej noty jest to zapisane (w kontekście wejścia EN)? 

O FETach doszukałem się informacji ale w innych kontekstach -np. przy przełączaniu na tryb Pass-through. 

cofam pytanie. @jandodpowiedział 🙂 Miałem nieodświeżoną stronę i wysłałem zanim zobaczyłem że wpadła odpowiedź. Dzięki chłopaki! 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.