Skocz do zawartości

Jak zacząć z EAGLE


Pomocna odpowiedź

Witam

Poleci ktoś jakiś najlepiej darmowy kurs jak zacząć z EAGLE ??

Zainstalowałem program lecz coś mi nie idzie więc trzeba poznać podstawową obsługę.

Czy istnieje jakaś polska nakładka do tego programu ?

Edytowano przez Daro1003
Link do komentarza
Share on other sites

Wiec jaki program do rysowania schematów ? Nie zawodowo lecz hobbystycznie czasem trzeba coś narysować dla notatek czy wrzucić coś na forum. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Daro1003 napisał:

Wiec jaki program do rysowania schematów ? Nie zawodowo lecz hobbystycznie czasem trzeba coś narysować dla notatek czy wrzucić coś na forum. 

Polecam KiCad darmowy ciągle aktualizowany 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, Daro1003 napisał:

Wiec jaki program do rysowania schematów ?

Jak masz trochę cierpliwości to Altium CircuitMaker (dla studenta może być Designer, jest znacznie lepszy).

Z prostych to EasyEDA Pro.

Dla masochistów KiCAD.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wszystkie opisy Eagle jakie były i są dostępne w internecie dotyczą chyba w zdecydowanej większości starszych wersji Eagle zanim został on przejęty przez firmę Autodesk. Jeśli miałbym wrócić do Eagle to do starszych wersji sprzed przejęcia przez firmę Autodesk. Czyli Eagle nie nowszy niż wersja 7.7.x. Eagle w darmowej wersji posiada ograniczenia wielkości projektu.

W nowszych wersjach Eagle prawdopodobnie istnieje polska nakładka opracowana przez firmę Autodesk. W podfolderach Eagle jest folder "translations" i zawiera on plik qt_pl.qm, ale jak aktywować polskie menu tego nie wiem. Nie mam nowego Eagle, a jego starszych wersjach nie zmieniało się tego w ustawieniach programu. Gdzieś wyczytałem, że zmiana interfejsu Eagle na polski powinna odbyć się automatycznie na podstawie ustawień systemowych (język polski) systemu operacyjnego, ale tak się nie dzieje.

 

Dnia 10.03.2024 o 18:51, Daro1003 napisał:

A co z EAGLE pobrałem i niby działa wyglada dobrze ale nie wstawia elementów z bazy. 

To nie obrazy tylko symbole schematowe i płytkowe (footprinty) i nie tyle z bazy co z bibliotek elementów. Jak to wygląda w najnowszym Eagle nie wiem, ale w starszych wersjach Eagle w Control Panelu trzeba było rozwinąć listę bibliotek lub kliknąć na drzewie wszystkich bibliotek prawym klawiszem myszki i wybrać opcję "use" dla jednej wybranej biblioteki lub "use all" dla wszystkich bibliotek.

Co co programu to wybrał bym popularny program bo w przypadku mniej popularnego programu trudno będzie uzyskać pomoc użytkowników. Może jednak KiCad? Właśnie ukazała się jego ósma wersja, spolonizowany. Idealny nie jest, ale to też kwestia przyzwyczajenia do jego obsługi. W czasopiśmie "Zrozumieć Elektronikę" był dwuczęściowy artykuł jaki program EDA wybrać dla elektronika amatora.

Uzupełniłem, 12.03.2024r.

Warto jeszcze zainteresować się programem DipTrace. Posiada on polską nakładkę interfejsu użytkownika. Dostępna jest darmowa wersja do użytku niekomercyjnego z ograniczeniem do 300 pinów. Po kontakcie z twórcą programu można uzyskać darmową wersję do użytku niekomercyjnego z ograniczeniem do 500 pinów. Twórca programu prowadzi dość elastyczną politykę licencyjną programu, gdyby zaszła potrzeba zakupu licencji komercyjnej. DipTrace pod wieloma względami przewyższał dawny program Eagle sprzed przejęcia przez firmę Autodesk. W dawnej "Elektronice dla Wszystkich" począwszy od numeru 7/2017 był publikowany kurs tego programu w wersji 3.x. DipTrace dostępny jest dla starszych systemów operacyjnych począwszy od Windows XP. Dostępny jest on w wersji 32 bitowej i ma małe wymagania systemowe. Możliwa jest jego instalacja w systemie Linux i Mac OS X.

Edytowano przez Christophorus
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, roz napisał:

dlaczego Twoim zdaniem KiCad dla masochistów? Całkiem dobrze się w nim projektuje..

Powiem tak: skróty stosowe... Kto korzystał z Altiuma ten zrozumie. To powoduje przyrost wydajności o jakieś 50%. Do tego te drewniane UI z kilkoma ekranami... Mając jeden monitor naprawdę jest to wygodne projektowanie...

Po prostu KiCAD przy AD wygląda jak zabawka dla dzieci. W szczególności pod kątem UX.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 ok, rozumiem. Jednak koszt AD a KiCad nie podlega dyskusji. Dla hobbysty KiCad wystarczy lub EasyEDA.

W czasach dawnych korzystałem z Protel (chyba 97 albo 99 - nie pamiętam już).

Eagle przeszedłem.

Próbowałem Easy EDA, ale drażni mnie "chmurowość" jego.

Co do Eagle obecnie - przenoszą jego funkcjonalność do Fusion 360 z tego co widzę.

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, roz napisał:

ok, rozumiem. Jednak koszt AD a KiCad nie podlega dyskusji. Dla hobbysty KiCad wystarczy lub EasyEDA.

Dla hobbysty EasyEDA jest zdecydowanie lepsze - jedyna wada to brak systemu hierarchicznego (jak w KiCAD czy AD), ale nadrabia to tym, że większość footprintów można zgarnąć z biblioteki komponentów w LCSC (i tak zwykle tam kupuję, bo mają spoko ceny... STM32F103C8T6 za 8-10 PLN względem Mousera po 26 XD).

Do zarabiania... Zdecydowanie AD. Tu żaden soft nie ma podejścia. Teoretycznie na małą skalę można kusić się o KiCAD'a ale szczerze projekty małoskalowe spokojnie da się ogarnąć na EasyEDA Pro, które jest znacznie lepsze od STD. Tak więc jedyna zaleta jaka zostaje KiCAD'owi to pluginy, co EasyEDA Pro prawdopodobnie niedługo nadrobi...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1

Biblioteki mnie ogólnie drażnią - podzespoły mniej popularne - trzeba mocno uważać przy footprintach, np. RJ-12 jest kilka z różnym ułożeniem pinów przez co projektując płytkę NIE posiadając gniazda w dłoni można wstawić na PCB nieprawidłowy footprint...(autopsja).

Widać, że jesteś mocno obeznany w temacie zaawansowanego projektowania.

Z ciekawości zapytam - w jakim oprogramowaniu projektuje się procesory?

Np. takie ARM ze smartfonów czy typowo desktopowe Intele/AMD?

To zamknięty soft producentów procesorów czy coś zewnętrznego?

Link do komentarza
Share on other sites

45 minut temu, roz napisał:

Widać, że jesteś mocno obeznany w temacie zaawansowanego projektowania.

Z ciekawości zapytam - w jakim oprogramowaniu projektuje się procesory?

Siedzę głównie w PCB, ASIC nie dotykałem to się nie wypowiem. 

Na 100% to jakieś specjalistyczne oprogramowanie, ale pewnie za niezłym paywallem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.