Skocz do zawartości

Luźny temat - jak wykonać wizualizację sygnału audio

Pomocna odpowiedź

Dobry wieczór, wychodzę z luźnym tematem. Mam ogarnięte przetwarzanie dźwięku, udało mi się wyciągnąć 30 filtrów na kanał, zatem mam 60 filtrów. Realnie wykorzystam z 15 bo dokładna kalibracja nie jest aż tak potrzebna. I tutaj mam zagwozdkę. Uwielbiam wygląd retro więc poziom wysterowania kanału nie zrobię na wyświetlaczu OLED bądź LED a myślę nad diodami. Widziałem nawet całkiem nieźle wyglądające paski 2510sr1. Z tym, że potrzebowałbym ich aż 30. Każdy z nich ma sterowanie poszczególną diodą, więc potrzebowałbym 300 wyprowadzeń jeśli robić to na chama. Pomijając już kwestię poboru prądu - przy wszystkich załączanych diodach zakładając około 20mA, mam 6A. Do takich 300 wyprowadzeń można wykorzystać ekspandery i2c, z tym, że każdy z nich obsługuje 8 bądź 16 wejść/wyjść. Z tego wychodzi, że potrzebowałbym 19 ekspanderów, gdzie każdy z nich musi mieć unikalny adres więc wykorzystam cztery osobne linie i2c. Da się to zrobić jakoś prościej? Jestem ciekawy waszych propozycji. Na pewno chciałbym mieć minimum 10 wskaźników na kanał, czyli minimum 20 łącznie. Gdyby to były stałe albo przewidywalne wartości to wystarczyła by minimalizacja z wykorzystaniem tablicy Karnougha, ale niestety tak nie jest. Z kolei macierze 8x8 nie jestem pewien czy będą aż tak dobrze działały, chociaż jest to do zastanowienia się. Wszystko i tak raczej będzie za ciemną pleksą aby dać efekt starego ekranu.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
20 minut temu, DeadGeneratio napisał:

szukam innych opcji 

A czemu to nie pasuje? Steruje się tym po jednym przewodzie.

Edytowano przez jand

(edytowany)

Cześć, nie wiem jakiej dokładności oczekujesz od wizualizacji, ale jeżeli to tylko walor estetyczny, i lubisz retro, to może bargrafy nixie

Sam się właśnie pochylam nad podobnym tematem 🙂 Pobór prądu bargrafu to 12mA. Napięcie pracy 140V. Jak dojdę do ładu z przetwornicą (przy wydatnej pomocy forumowiczów w innym poście) to chętnie się podzielę jeżeli zechcesz pójść w tym kierunku. 
A filtry ogarniałeś analogowo czy programowo?  

Edytowano przez juiks

Chwilkę mnie nie było przy laptopie. Właśnie szukam czegoś bardziej w stylu retro. Na pewno rozejrzę się w tych bargrafach, zdecydowanie bardziej mi odpowiadają wizualnie. 

Filtrację wykonałem w sposób w pełni cyfrowy, mam dwa różne projekty gdzie zaimplementowałem ręcznie wszystkie funkcje, jak i wykorzystujący cmsis dsp. Mam możliwość wpisania konkretnej częstotliwości, wzmocnienia i dobroci filtru aczkolwiek z tym ostatnim nie bawię się, bo filtry mogą stać się szybko niestabilne gdy przekroczy się pewną granicę.