Skocz do zawartości

Atmega8 + Stk500v2 PROBLEM


TaQk

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Od dwóch dni siedzę nad tym problemem. Od jakiegoś czasu zajmuje się elektroniką, postanowiłem nauczyć się mikrokontrolerów.

Kupiłem programator STK500v2 i Atmegę8. Złożyłem wszystko na płytce stykowej. Sprawdziłem wszystko setki razy a mimo to ciąglę otrzymuję błąd:

avrdude.exe: stk500v2_command(): command failed
avrdude.exe: initialization failed, rc=-1

Opiszę co i jak zrobiłem od źródła do procesora:

-kod programu i program makefile są skopiowane ze strony http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=4&aid=1

- używam windowsaXP i mam zainstalowane sterowniki do programatora,
-próbowałem w wersji COM jak i HID,
- kabel łączący programator z komputerem ma 1 m długości, używam go do transmisji danych z komórki i jest sprawny,
- na programatorze mam założoną zworkę ograniczającą prędkość programowania,
- kabel KANDA sprawdziłem i jest on sprawny. Długość ok 40 cm,
- sto razy sprawdzałem połączenie z Atmegą. Wszystkie piny się zgadzają.

- Atmega zasilana jest ze stabilizatora. Miernik pokazuje napięcie 5,02V ( są kondensatory elektrolityczne i ceramiczne po obu stronach stabilizatora)

- nie mam podłączonych żadnych dodatkowych rzeczy. tylko to co potrzebuje do zaprogramowania. Atmega była nowa ze sklepu więc niemożliwym było by aby miała ustawiony jakiś kwarc czy zablokowane ISP przez fusebity.

Żaden inny program nie chce tego ruszyć. Moje dwa pytania:

1. Czy popełniłem jakiś błąd i przez to programator nie chce ruszyć Atmegi ?

2. Jeśli nie popełniłem błędu to co może być walnięte ? Atmega czy programator ?

PS: Szukałem na różnych forach o różnej tematyce. Jak na razie nikt nie rozwiązał mojego problemu, więc proszę was o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

TaQk, sprawdzałeś może czy kabel KANDA nie ma zwarć na liniach danych do GND? Z tego co widziałem na innych forach to taki błąd występuje właśnie w przypadku uszkodzonego kabla. Czy ten programator nie ma przypadkiem zworki, która odpowiada za zasilanie jakiejś części programatora z programowanego układu?

Link do komentarza
Share on other sites

1) Używałeś AVRdude GUI czy czystego avrdude'a? Jeśli to pierwsze, to tam domyślnie zaznaczone są fusebity (w każdym razie w niektórych wersjach); jeśli kliknąłeś w takim przypadku "PROGRAM" to kaplica (ja tak zablokowałem pierwszego procka) - najgorzej, jak wyłączyłeś reset;

2) rozumiem, że założyłeś odpowiednie zworki? Szczegóły w instrukcji programatora - zasilanie układu z programatora + zworka spowalniająca;

3) masz podłączone wszystkie GND i VCC uC z programatorem?;

4) Może spróbuj wgrać hex'a przez SinaProg - https://www.forbot.pl/forum/topics20/programowanie-avr-przy-pomocy-sinaprog-nakladka-na-avrdude-vt3923.htm - nie wiem na ile to pomoże, ale zawsze możesz pogrzebać w ustawieniach programatora.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem dokładnie to samo. Mi pomogła zamiana kabelków, a dokładnie zamieniłem VCC z MISO albo MOSI. Dokładnie już nie pamiętam, ale kiedy zamieniłem to połączenie problem się rozwiązał i procesor zaprogramował się za pierwszym razem. Przypuszczam, że na schemacie gniazda był błąd (podmienione miejscami właśnie VCC z MISO lub MOSI).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Miałem to samo za pierwszym razem i wszedłem na strone producenta programatora zainstalowałem avrdude.exe i nakładkę avrdude-GUI załączyłem wszystkie 3 zworki niebieską czerwoną i zieloną i działa jak najbardziej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę mi wstyd. Założyłem temat dawno temu, a po rozwiązaniu problemu nic nie odpowiedziałem. Teraz to odkryłem i chce nadrobić. Za wszystkie rady dziękuję. Mam nadzieję że przyda się komuś innemu. Problem sam się rozwiązał. Pewnego dnia pokusiło mnie by sprawdzić i AVRstudio normalnie wykrył procesor ( nie był odłączany od poprzednich prób). Chochliki jakieś.

Dziękuję za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.