Skocz do zawartości

Atmega8 = Atmega48 ?


feriar

Pomocna odpowiedź

Najbliżej atmega8 masz atmega8a lub atmega88.

Atmega48 jest też bardzo podobna (najbliżej ma do atmega88), ale ma mniej pamięci FLASH, ram i eeprom, więc program z atmega8 może nie działać.

Jak szukasz to mam atmega88 w dip oraz atmega328 w tqfp (328 jest też bardzo podobny do 88, ale ma dużo więcej pamięci każdego typu).

W programie musisz zmienić nazwę biblioteki, ale prędkość kwarcu zostaje ta sama - tylko dobrze ustaw fuse bity.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Atmega8:8KB self-programming Flash Program Memory, 1KB SRAM, 512 Byte EEPROM

Atmega48:4KB self-programming Flash Program Memory, 512 byte SRAM, 256 Byte EEPROM

Atmega88:8KB self-programming Flash Program Memory, 1KB SRAM, 512 Bytes EEPROM,

TIMONek: Spróbój teraz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Była już podobna dyskusja, ale chyba na elektrodzie. W każdym razie: wyszło, że z ATmegi 8 można przenieść program, jedynie musi się zmieścić, ALE przy przenoszeniu na 48/88/168 może się zwiększyć jego rozmiar (nie pytajcie dlaczego, zdarza się, pewnie związane z obsługą "bebechów").

Link do komentarza
Share on other sites

To, że się zmieści, to dopiero połowa sukcesu.

Jest jeszcze pamięć RAM i EEPROM. Jak ramu zabraknie to rezultaty będą... ciekawe 🙂

O ile ktoś nie ma akurat tylko 48 i mu się super spieszy, to lepiej nie ryzykować i nabyć jednak 88...

Link do komentarza
Share on other sites

No bez przesady, jego kod zajmuje 1kB, a ma do dyspozycji 4... jak zabraknie ramu to przecież kompilator skorzysta z pamięci programu albo eepromu... a z tego co widzę raczej nie mamy do czynienia z jakimś zaawansowanym projektem, który będzie potrzebował stu terabajtów pamięci RAM i nie wiadomo jeszcze czego.

Takie gadanie spowoduje tylko to, że feriar nie kupi tej Atmegi, mimo, że ta na 99,9999999999% bez problemu zadziała w jego IR[car]'rze

A może żeby nie ryzykować, to warto przerobić projekt pod Atmegę 1280 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko ktoś kiedyś trafi na ten temat, kupi mege48 i wgra swój program który się nie zmieści. Skoro taki temat został założony to należy przedstawić jak najwięcej aspektów.

Link do komentarza
Share on other sites

TIMONek, pójdę na całość i kupie celerona 800MHz 🙂

zamówię i może [iR]CAR powróci w wielkim stylu

mój "wajperek" aktualnie tak wygląda

oczywiście do "odświeżenia" jest

Link do komentarza
Share on other sites

No bez przesady, jego kod zajmuje 1kB, a ma do dyspozycji 4... jak zabraknie ramu to przecież kompilator skorzysta z pamięci programu albo eepromu... a z tego co widzę raczej nie mamy do czynienia z jakimś zaawansowanym projektem, który będzie potrzebował stu terabajtów pamięci RAM i nie wiadomo jeszcze czego.

Wybacz, ale Ty nie masz zielonego pojęcia jak to wszystko działa i tylko wprowadzasz innych w błąd. Przeczytaj jakąś książkę (albo trzy) i wtedy wrócimy do tej dyskusji.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok nie mam pojęcia jak to wszystko działa 🙂 Bez urazy, ale Ty również.

Założyłem, że skoro bootloader może zapisywać do pamięci programu, to czemu program nie miałby mieć dostępu do pamięci ROM - ok mój błąd.

Tak czy siak, to Ty wprowadzasz ludzi w błąd, ponieważ bezzasadnie sugerujesz, że ta ATmega w tym przypadku może nie działać. No przepraszam, ale 1k kodu nie powiększy mu się do do 4k. Nie podałeś żadnego konkretnego argumentu - no tak, do datasheeta daleka droga prowadzi.

Jest jeszcze pamięć RAM i EEPROM. Jak ramu zabraknie to rezultaty będą... ciekawe

512B RAMu to przeliczając np. 256 zmiennych typu int - rzeczywiście wybitnie mało dla LF'a 🙂

Moim zdaniem (a myślę że nie jestem odosobnionym przypadkiem), powinno się stosować procesor odpowiedni do swoich potrzeb. Atmega48 kosztuje 9,90 - proponowana przez Ciebie atmega88 kosztuje 16,90 (ceny z tme) - dlaczegoby nie zaoszczędzić?

Tego, że "przypadkiem" w Twoim magicznym sklepie można kupić Atmege 88, a nie można kupić Atmegi 48 nie skomentuje 🙂 - niech userzy sami wyciągną wnioski

Link do komentarza
Share on other sites

Ok nie mam pojęcia jak to wszystko działa 🙂 Bez urazy, ale Ty również.

A dlaczego ja nie mam pojęcia? Telewizji się za dużo naoglądałeś i rzucasz oskarzenia na lewo i prawo.

Założyłem, że skoro bootloader może zapisywać do pamięci programu, to czemu program nie miałby mieć dostępu do pamięci ROM - ok mój błąd.

Mylisz pojęcia. Standardowa ATMEGA nie ma pamięci ROM (READ ONLY MEMORY - czyli pamięć tylko do odczytu).

Tak czy siak, to Ty wprowadzasz ludzi w błąd, ponieważ bezzasadnie sugerujesz, że ta ATmega w tym przypadku może nie działać. No przepraszam, ale 1k kodu nie powiększy mu się do do 4k. Nie podałeś żadnego konkretnego argumentu - no tak, do datasheeta daleka droga prowadzi.

Tylko ja w tym wypadku nie mówię o wielkości kodu, tylko pamięci, a bez znajomości kodu źródłowego nie masz możliwości oszacować ile pamięci kod wykorzystuje. Kod co ma 100bajtów może wykorzystywać 1kB pamięci SRAM, ale równie dobrze kod na 100kB może wykorzysywać 100bajtów pamięci.

O ilości używanej pamięci nie ma pojęcia kompilator i on Ciebie nie uratuje. Pięknie skompiluje kod i sobie go uruchomisz, tylko jak program zacznie zapisywać losowo dane po innych danych w pamięci (bo wszystkie mu się nie zmieszczą) to zrobi się ciekawie, a początkujący użytkownik nie będzie miał bladego pojęcia co się dzieje. Po co robić mu pod górkę od początku?

Jest jeszcze pamięć RAM i EEPROM. Jak ramu zabraknie to rezultaty będą... ciekawe

4kB RAMu to przeliczając np. 2 tysiące zmiennych typu int - rzeczywiście wybitnie mało

Znowu mylisz pojęcia. Atmega48 NIE MA 4kB SRAM.

Nie chodzi mi o pamięć Flash, bo to można dosyć łatwo sprawdzić i dobrać odpowiedni procesor.

Chodzi o tą "nieszczęsną" pamięć SRAM i EEPROM.

Pamięci SRAM jest odpowiednio 512bajtów i 1024bajtów (atmega 48 i 88).

Pamięć Flash, SRAM, EEPROM to zupełnie różne typy pamięci i w większości wypadków nie można ich używać zamiennie, albo jest to pozbawione sensu. Dodatkowo żaden znany mi kompilator (i chyba takiego nie ma, bo to idiotyzm) nigdy by automatycznie nie zastąpił korzystania z jednego typu pamięci innym typem. Zamiast gadać bzdury zabierz się za czytanie jakie są dostępne pamięci i jakie mają możliwości, a nie chwal się swoją ignorancją.

Moim zdaniem (a myślę że nie jestem odosobnionym przypadkiem), powinno się stosować procesor odpowiedni do swoich potrzeb. Atmega48 kosztuje 9,90 - proponowana przez Ciebie atmega88 kosztuje 16,90 (ceny z tme) - dlaczegoby nie zaoszczędzić?

Tego, że "przypadkiem" w Twoim magicznym sklepie można kupić Atmege 88, a nie można kupić Atmegi 48 nie skomentuje 🙂 - niech userzy sami wyciągną wnioski

Personalne wycieczki może zostaw dla siebie?

Pomagam początkującemu użytkownikowi w jak najłatwiejszy i PEWNY sposób zrealizować swoje zamierzenia. Nie widzę sensu na wróżenie z fusów czy wystarczy pamięci SRAM czy nie, bo w razie problemów początkujący użytkownik może trafić na ścianę i się zniechęcić do elektroniki.

Jest pewnie 90% szansy, że pamięci SRAM wystarczy i wszystko bedzie działać. Tylko szkoda mi tych 10% początkujących, którym działać nie będzie i stracą na to tydzień.

Jak kolejny komentarz będzie równie niskich lotów to pozwole sobie na niego nie odpowiedzieć i poproszę moderatorów o skasowanie herezji, dlatego przyłóż się zanim coś napiszesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.