Skocz do zawartości

Wall-i


janec

Pomocna odpowiedź

Witam.

Postanowiłem zrobić sobie robocika wall-i, opisanego w tym temacie, jednak nie chciałem robić tego na uniwersalnej, więc skorzystałem ze schematu płytki umieszczonego w temacie, jednak jak później się okazało nie był on przez nikogo sprawdzony, a ja zrobiłem płytkę i nie działa tak jak powinno..

Proszę mi powiedzieć czy schemat płytki jest ok, bo jeżeli tak to błąd tkwi gdzieś indziej.

schemat ideowy

schemat płytki https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4bae2f23e8b9e4384.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mihau, może to jest to(na razie jednak nie mam kiedy kupić innych przekaźników), bo zakładam że schemat jest ok..?

ten silnik nawet się nie załącza, tylko cały czas w jedna stronę a jak wciskam krańcówkę to jest jakby spadek napięcia - diody lekko przygasają, a silnik zmniejsza obroty.

Link do komentarza
Share on other sites

Wreszcie udało mi się dostać te same przekaźniki, które zostały zastosowane w oryginalnym robocie, dokładnie chodzi o N4078-2C-5V. Miałem nadzieję, że to rozwiąże problem, bo napięcie cewki bedzie mniejsze wiec bez problemu załączy. Okazało się, że problem wcale nie tkwił w złym przekaźniku. 😮 Po dwugodzinnym testowaniu i sprawdzianu doszedłem do wniosku, że zasilanie przekaźnika na płytce jest źle poprowadzone. Mogę się mylić, ale został zamieniony + z -.

Gdy podłączam zasilanie tak jak to jest zrobione na płytce, to słychać takie delikatne pyknięcie w przekaźniku, a po puszczeniu od razu 'wraca'. Gdy jednak odwracam zasilanie to pyknięcie jest znacznie głośniejsze, a po odłączeniu zasilania dopiero po chwili przekaźnik z powrotem pyka (kondensator się rozładowuje).

Doszedłem do tego po dokładnym przeanalizowaniu budowy i działania przekaźnika, który ma w sobie cewkę/elektromagnes, a przecież to, w którą stronę bedzie przyciągać/odpychać zależy od podłączenia zasilania.. 🙄🙂

@edit

Od wczoraj dużo się zmieniło. Po wyjęciu przekaźniki przetestowaniu na płytce stykowej okazało, się że błąd jest gdzieś indziej, bo wszystko dobrze działało. Podejrzenie padło więc na diody prostownicze. Zatem odlutowałem je i BINGO! 🙂 Po chwili szukania w Internecie okazało się że kreska na obudowie wcale nie oznacza anody, wręcz odwrotnie - katodę.

Problem zatem rozwiązany własnymi siłami 🙂 (długo to trwało, ale przynajmniej się czegoś nauczyłem)

Do pełnego skończenia robota brakuje tylko obudowy i silników z kołami - kupię serwomechanizmy. Myślę, że po ukończeniu obiszę całego robota na diodzie, co prawda jest już jeden Wall-i (na którym się wzorowałem), ale na płytce uniwersalnej, mój będzie bardziej zaawansowany bo na własnym PCB 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.