Skocz do zawartości

Pytanie o wtórnik emiterowy


Sheppard25

Pomocna odpowiedź

Cześć. O ile wiem po co się używa wtórnika emiterowego to mam problem ze zrozumieniem zasady jego działania.

https://www.falstad.com/circuit/polish/e-follower.html

Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Jeżeli częstotliwość mam zmienną, to czy muszę również zmieniać kondensator czy rezystory, żeby nadal cały przebieg na wyjściu był dodatni? (w moim przypadku częstotliwość będzie się zmieniała)

2. Jak działają skrzyżowania tego typu jak zaznaczyłem na ryskunku? Gdzie płynie prąd? Jak ustalane są napięcia?

3. Do czego służy i jak zachowuje się ten kondensator szeregowy?

 

Dzięki i pozdrawiam

Zrzut ekranu 2024-10-21 o 14.54.51.png

Link do komentarza
Share on other sites

ad 1. Kondensator wraz z opornością wejściową tworzą filtr górnoprzepustowy, a więc ich stała czasowa musi być dostosowana do najniższej spodziewanej częstotliwości. Zmieniamy raczej wartość kondensatora, gdyż oporniki wyznaczają punkt pracy tranzystora.

ad 2. Dla składowej stałej prąd opornika 800 płynie w części do bazy, a w części przez opornik 1k. Te dwa oporniki wyznaczają napięcie bazy (tutaj 5Vx(1/(1+0,8)) = 2,78V). Napięcie na emiterze będzie o 0,65V niższe (spadek na złączu baza-emiter), czyli jakieś 2,1V. Przyłożenie przez kondensator przebiegu zmiennego spowoduje przepływ dodatkowego prądu - dodatnia połówka przebiegu dostarczy do zaznaczonego węzła dodatkowy prąd, a ujemna go zabierze. Odpowiednio do tego napięcie na bazie poniesie się albo obniży (a wraz z nim na emiterze - dlatego ten układ nazywamy wtórnikiem).

ad 3. Jeśli jego pojemność kondensatora  jest odpowiednio duża, to w czasie jednego okresu przebiegu wejściowego nie zdąży się on znacząco przeładować, a więc każda zamiana napięcia na jego lewej okładce przeniesie się na prawą, a więc przenosi jedynie składową zmienną przebiegu. Zapewnia on, że źródło sygnału (jego składowa stała) nie zaburza punktu pracy tranzystora, a źródło sygnału może operować w zakresie dowolnych napięć, choćby i ujemnych.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.