Skocz do zawartości

Programy do projektowania PCB


Hudyvolt

Pomocna odpowiedź

Straciłem chęci do projektowania płytki podczas prac z Eagle. Ogólnie rzecz biorąc program jest bardzo fajny, łatwość obsługi, bogate biblioteki, a także łatwość tworzenia własnych elementów, lecz ma pewne mankamenty. Mnie najbardziej zniechęciła sprawa z łączeniem elementów o różnej "podstawie rozmiarowej", mam na myśli łączenie elementów o wymiarach w calach i w milimetrach, przestawianie non stop siatki aby ścieżki ułożyć w dość estetyczny sposób jest strasznie męczące.

Temat zakładam z propozycją zestawienia dostępnego na rynku oprogramowania służącego do projektowania PCB. Ja znam tylko Eagle, więc wypowiedzieć się szerzej nie mogę ale chętnie poznam wasze opinie.

P.S. Może ma ktoś jakiś trick na ten problem z rozmiarami w eaglu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Protel99SE - dużo wygodniejszy od Eagle (o kicadzie już nie wspominając).Prawda jest taka, że legalnie amatorsko jesteśmy bardzo ograniczeni (albo nieludzki kicad, albo małe płytki w Eagle, który też jest średnio wygodny). Kupić i tak nikt żadnego z tych programów nie kupi - min. 500$ Eagle (za płytki małe i średnie, na duże musi być droższa licencja), więc jak już się gra nieuczciwie, to już lepiej protel. Poza tym legalnie można 30 dni pracować, więc w razie czego czasu na jeden cały projekt starczy nie trzeba sie przejmować ograniczeniami przez ten czas. Nowy Altium jest niestety dość ciężki, ma mocno przeładowane i niewygodne w użyciu biblioteki z obudowami (wybieranie obudów do kilkudziesięciu elementów jest irytujące), jednakże biblioteki do schematów ma bogate i domyślnie ma włączone opcje, które profesonalnie są niezbędne, a amatorsko wręcz przeszkadzają. I nie ma chyba skrótu do robienia mirora w schematach.

Link do komentarza
Share on other sites

Eagle jak dla mnie jest dosyć prosty - przynajmniej dopóki nie zaczynamy naprawdę kombinować poważne płytki.

Do tego za 50E można kupić wersje bez limitów, ale nie do komercyjnego użytku. Taniej nie można być oryginalnym. A nawet wersja darmowa z płytką 160x80mm i 2 warstwami wystarczy do 95% amatorskich projektów bez problemu.

Niedługo też opublikuję moją bibliotekę do eagle. W tej chwili już wszystko na niej robię i pracuje się dużo lepiej niż na standardowych bibliotekach (pewność, łatwiejsze wyszukiwanie elementów itd.)

Hudyvolt:Ustaw opcję ustawiania ścieżek pod kątem 45 stopni (druga od lewej) , wyprowadź ścieżke z nóżki pierwszego układu i przestań ją rysować. Następnie wyprowadź ścieżkę z drugiego układu i doprowadź ją do w połowie narysowanej ścieżki.

Eagle zaczyna ścieżkę zawsze że środka pina, nawet jak on nie jest na siatce którą masz obecnie ustawioną. W ten sposób nie będziesz miał problemów z niedopasowaniem ustawień mm/cal.

Link do komentarza
Share on other sites

Nowy Altium jest niestety dość ciężki, ma mocno przeładowane i niewygodne w użyciu biblioteki z obudowami (wybieranie obudów do kilkudziesięciu elementów jest irytujące), jednakże biblioteki do schematów ma bogate i domyślnie ma włączone opcje, które profesonalnie są niezbędne, a amatorsko wręcz przeszkadzają. I nie ma chyba skrótu do robienia mirora w schematach.

Altium jest bardzo dużym narzędziem. umożliwiającym urzytkownikom więcej niż są w stanie pojąć. I to jest wada dla amatorów AVRów, ale jak ktoś robi projekty fpga to jak znalazł, symuluje działanie układów, projektowanie sprzężone z obliczaniem impedancją obwodów ( dla wyskoich częstotliwości), czy prowadzenie sygnałów różnicowych. Jak się zapoznasz to altiuma nie zmienisz na nic innego jest za jedyne około 13 tys. zł razem z komputerem. Jak miałbym zacząć projektować komercyjnie to wole kupić altiuma niż, przechodzić na nie odpowiadające mi oprogramowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli ja nauczyłem się używać Altiuma w kilka dni (podstawowa funkcjonalność) to chyba nie jest taki ciężki. Oczywiście mnogość funkcji może momentami przytłaczać. Na pewno nie zgodzę się z tym zdaniem:

Nowy Altium jest niestety dość ciężki, ma mocno przeładowane i niewygodne w użyciu biblioteki z obudowami (wybieranie obudów do kilkudziesięciu elementów jest irytujące)

Świetna sprawa z tymi obudowami, wybierasz element, później wygodny sposób obudowę do niego. Polecany przez Ciebie Protel to toporny dziadek w porównaniu do Altiuma, programu w którym można się zakochać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
ja ze swojej strony polecam zaznajomić się z programem DipTrace.

Kilka lat temu również stanąłem przed wyborem narzędzia do projektowania.

Na pierwszy ogień poszedł KICAD. Zrobienie projektu w tym środowisku kosztowało mnie sporo nerwów. Mało intuicyjny i toporniasty interfejs zdawał się utrudniać pracę na każdym kroku. Główną i chyba jedyną zaletą KICAda była darmowość. Fakt, poprzeczkę miałem wysoko podniesioną ponieważ w poprzedniej pracy na etacie korzystałem z pakietu ORCAD. Niestety cena tego środowiska jest zaporowa dla kogoś, kto rozpoczyna małą działalność.

Potrzebowałem zatem czegoś funkcjonalnego, elastycznego, a przy tym taniego. Kolejnym krokiem były testy EAGLE-a... Do dzisiaj zastanawiam się z czego wynika taka popularność tego programu w kraju. Chyba jednym z głównych powodów jest darmowa wersja. 😃 Być może przy nieskomplikowanych obwodach dałbym radę, ale po co się denerwować i w dodatku za kilkaset złotych. Testowałem jeszcze kilka programów EDA i w końcu trafiłem na DIPTRACE. Program na dzień dobry wydał się bardzo intuicyjny. Elegancki funkcjonalny i nowoczesny interfejs zdobył moje serce 😉

Po kilku latach owocnej pracy z pakietem zdecydowałem się rozpocząć dystrybucję DIPTRACE na terenie naszego kraju. Zatem zapraszam wszystkich zainteresowanych i niezdecydowanych do pobrania pełnej wersji testowej programu (trial 30dni) -

http://diptrace.com/downloads/download-diptrace/

Za rozsądne pieniądze mamy naprawdę kawał dobrego softu.

Najtańsza licencja do komercyjnego użytku zaczyna się już od 299zł brutto za cały pakiet !

Czyli projektowanie schematów, projektowanie pcb, edytor bibliotek, modelowanie 3D, autoruter itp.

http://www.sibit.pl/sklep/?35,diptrace-starter

Fakt, w tej wersji jest ograniczenie do 300 pinów ale na początek do legalnego rutowania małych projektów wystarczy, a w późniejszym czasie licencję można rozszerzyć, czyli dopłacić tylko różnicę do bogatszej wersji.

Pozdrawiam,
Rafał Gębal

Link do komentarza
Share on other sites

sibit dobrze, że chociaż wprost piszesz, że jesteś dystrybutorem. Szkoda, że nie ma wersji darmowej z ograniczeniami (bo ograniczenie czasowe nie jest super). Wszedłem z ciekawości na Twoją stronę. Jest link do tutoriala w j. angielskim. Sam jestem zdania, że dzisiaj bez znajomości angielskiego "ani rusz". Z drugiej strony - pomyśl może o zrobieniu jakiegoś "wprowadzenia" po polsku, wiesz, zawsze to dodatkowa zachęta do zaznajomienia się i... kupna 😉

Co do programów to chyba w profesjonalnych zastosowaniach wygrywa Altium, mam rację? Co do pozostałych zawsze warto spróbować. Ja teraz pracuję na darmowej wersji Eagle, ale inne programy też będę chciał poznać. Jeśli chodzi o KiCAD, to jest kurs na jednym z blogów: http://www.leon-instruments.pl/2012/05/kurs-kicad-wstep.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.