Skocz do zawartości

detekcja nadajnika w projekcie sterowca


darklon

Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów.

Buduję robota mobilnego typu sterowiec. Całość unosi się na balonach z helem i sterowane jest poprzez zamontowany w gondoli mikro kontroler.

Za poruszanie się odpowiada mały silniczek DC z wiatraczkiem. Jak na razie robot nie został jeszcze wyposażony w układ odnajdywania śledzonego przedmiotu. Docelowo sterowiec ma podążać za helikopterem RC z zamontowanym nadajnikiem podczerwieni.

Korzystając z pomysłu jaki jest wykorzystany w systemach śledzenia słońca chciałbym zbudować układ podążania za nadajnikiem.

Czujnik wyglądałby następująco:

53_1287565909.jpg

Czujnik ma być umieszczony na przodzie sterowca. Jeśli nadajnik znajdowałby się np. po lewej stronie robota to układ wychwytywałby ten fakt i zadawał odpowiedni kierunek lotu. Tekturka miałaby oddzielać fototranzystory od siebie, dzięki czemu czujnik widziałby przestrzeń podzieloną na 4 części.

Schemat elektryczny każdego z czterech fototranzystorów umieszczam poniżej:

79_1287565864.jpg

Czy taki schemat elektryczny zadziałałby w praktyce?

zależy mi na odległości około 3m. Problem w tym że na elektronice nie znam się dość dobrze, nie wiem jakie elementy zastosować, proszę o pomoc i cenne uwagi.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet przy założeniu że pomysł by działał (Na twoim schemacie nie osiągniesz 3m zasięgu). To poważnym problemem może się okazać wyrównanie prędkości obu obiektów (Wirnik helikoptera + balony sterowca = Upadek ).

Koncepcja może okazać się słuszna, ale zamiast fototranzystorów spróbuj użyć jakiś scalonych odbiorników podczerwieni takich jak w TV np. TSOP XXX .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

kiedyś w moim zdaniem pięknych konstrukcjach FESTO - Air Penguina (nie jestem pewien co do Air Jelly) było robione ograniczenie ruchu tych konstrukcji przy pomocy detektora ultradźwiękowego oraz nadajnika który miał kilka przetworników ułożonych sferycznie. Swoją drogą to odległość też dałoby sie zmierzyć przy pomocy tricku - gdyby nadajnik był kluczowany przy pomocy fal radiowych wysyłanych ze sterowca (synchronizacja czasów). Natomiast co do zasięgu i śledzenia kierunku to ciężko powiedzieć - w air penguin chyba były 3 niezależne odbiorniki które przy pomocy triangulacji ustalały źródło sygnału. Jeden minus - odbijanie od wszelkich przedmiotów i powierzchni znajdujących się w pobliżu

Link do komentarza
Share on other sites

200m? Jakoś ciężko mi w to uwierzyć 🙂 Co nie zmienia faktu, że 3m nie powinny być problemem, zwłaszcza jeśli zastosujesz kilka diod nadawczych, no i poszukasz diod o jak najwyższej mocy. Zresztą, skoro świtałolub reaguje na latarkę z kilku metrów, to czym tu się przejmować 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Problem bardzo fajny. Pomysł wykonania już gorzej, dlamnie jest zbyt wiele zmiennych żeby 4 fototranzystory załatwiły sprawę. Prosze pamiętać ze tu mam 4 wymiarów, a nie 3 jak to ma miejsce przy światłolubie. Wydaje mi się, że założenia projetku są zbyt uproszczone, żeby zaczać zakładać tylko diody IR. Mimo wszystko był bo robota jednoego i drugiego dołożył komunikacje radiową, akcelerometry, czujniki pola magnetycznego ziemi (wysokość) i więcej czujników IR.

Link do komentarza
Share on other sites

riddyk: 4 wymiary? Rozwiń jakoś tą myśl, bo mnie zaintrygowałeś 🙂

Zgodzę się, że przydałoby się więcej czujników - choćby odległości, tak żeby sterowiec nie został poszatkowany przez wirnik helikoptera. Dałbym też w sterowcu możliwość sterowania RC z ziemi, na wypadek gdyby postanowił odlecieć w siną dal 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dałbym też w sterowcu możliwość sterowania RC z ziemi, na wypadek gdyby postanowił odlecieć w siną dal 😉

Albo system zdalnego przekłuwania balonu 👹

P.S.

Też nie za kumałem tej wersji z 4-ma wymiarami :/

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat:

Dałbym też w sterowcu możliwość sterowania RC z ziemi, na wypadek gdyby postanowił odlecieć w siną dal 😉

Albo system zdalnego przekłuwania balonu 👹

To wiatrówkę lepiej ze sobą nosić 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.