Skocz do zawartości

Dobór odpowiedniego H-bridge


tht

Pomocna odpowiedź

Zastanawiam się nad prawidłowością swojego toku myślenie, dokładniej mówiąc chodzi o to czy te silniki z pololu będą prawidłowo działać sterowane tym mostkiem H. W danych silnika jest napisane, że bez żadnych obciążeń pobiera prąd rzędu 100 mA i 1600mA przy całkowitym zatrzymaniu wałka. Myślę, że w linefolowerze nigdy nie dojdzie do całkowitego zatrzymania wałka więc ten mostek byłby dobry, zaś w mini sumo gdzie często dochodzi do "brutalnej przepychanki" silniki prawie się nie kręcą przez co płynie przez nie duży prąd mogący spalić ten mostek H. Mógłby ktoś potwierdzić mój tok rozumowania?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o linefolowery to raczej nie powinno sie tak stać, że silniki by się zatrzymały, a przy minisumo to w zależności bo możesz mieć tak dobrany napęd że silniki się nie zatrzymają czyli duże przełożenie i małe koła. Chodź prąd silnika nie jest o wiele wyższy niż od nominalnego mostka H więc niepowinno być spalenia ale myślę że mocno by się grzał. Takie są moje spostrzeżenia ale niech się wypowiedzą lepsi.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat ten mostek ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe jak i temperaturowe więc nie powinien się spalić. Ja użyję tego mostka w nowym lfr'ze, treker również go używa i nie nie ma z nim problemu przy silnikach HP z pololu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak chcesz korzystać z ciągłego prądu do 2A to możesz użyć obu wyjść z jednego mostka do sterowania jednym silnikiem. W ten sposób te pololu 1,6A bez problemu pociągnie.

Linefollower z dwoma silnikami na jednym mostku będzie działać, bo nie blokujesz kół i ten prąd 1,6A praktycznie nie będzie się pojawiał.

Od przyszłego tygodnia dostępny będzie ten mostek też na płytce jako moduł w cenie 25zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeden mostek na 100% nie da rady z dwoma silnikami, zrób tak jak mówi MirekCz, ale to też jest ryzykowne. W LF też może się zdarzyć że koła się zatrzymają: uderzenie w ścianę, czy chociażby zatrzymanie robota ręką. A jak będziesz chciał hamować silnik przeciwprądem, to może popłynąć nawet dwukrotnie większy prąd niż prąd zwarciowy!

Na politechnice poznańskiej powstał jeden minisumo z tym mostkiem i silnikami pobierającymi mniej więcej tyle prądu co te pololki. Przy każdym odbiciu się robota od końca ringu z mostka wydobywał się dym, no i jak łatwo się domyśleć długo robot nie pojeździł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.