Skocz do zawartości

STK500 v2 nie widzi ATmegi8


superhero1235

Pomocna odpowiedź

Witam.

Wczoraj ukończyłem budowę robota. Jako, że jest to moja pierwsza konstrukcja to byłem przygotowany na to, że może nie "odpalić" za pierwszym razem. Jednak siedzę już cały dzień (i wczorajszo/dzisiejszą noc) i nie mogę znaleźć przyczyny problemu. Sprawa ma sie tak: skończyłem budowe robota i włożyłem do niego ( na 100% sprawnego, bo go sprawdzałem i działał) procka-Atmegę8. Podpiołem do robota programator a następnie chciałem wgrać program testowy aby sprawdzić czy wszystkie obwody działają. Dodam, że wszystko robie w avr studio 4.18 . Programator bez problemu wykrył procesor wiec wgrałem program, wszystko zakończyło się powodzeniem(wyskoczyły różne komunikaty a na końcu każdego "OK"), do czasu. Okazało się że nie działa. Tak jakby wogóle nie było wgranego programu. Sprawdziłem (z wypiętym prockiem) czy wszystkie ścieżki na płytce są całe, jak sie okazało są. Fusebity także były dobrze ustawione, procek miał pracować z zewnętrznym kwarcem 16MHz i fusebity były ustawione następująco: hfuse:C9, lfuse:FF. Kabel programujący ma długość ok 1 m i jest sprawny (sprawdzałem), podczas programowania mieżyłem miernikiem czy procek jest zasilany, i jest. Tak było do dziś rana. Rano okazało sie, że tak z niczego programator nie wykrywa procka. Podczas jakiej kolwiek próby komunikacji z nim wyskakują komunikaty:

Setting mode and device parameters.. OK!

Entering programming mode.. FAILED!

Leaving programming mode.. OK!

Próbowałem uruchomić atmege na płytce stykowej - to samo.

Czy procek jest spalony? Może jednak, źle ustawiłem fusebity(ustawiłem tak jak podałem)? Nie uśmiecha mi sie kupno nowego procesora bo u mnie w sklepie w ciągu pół roku cena skoczyła z 8 zł na 27 zł. Moge ewentualnie poszukać w aktowicach(to niedaleko) ale tam ceny pewnie porównywalne.

Pozdrawiam, i dziękuję za pomoc.

PS: dodam jeszcze, że próbowałem wszystko robić również w bascom-avr(również jak jeszcze wykrywało procka), próbowałem zalilać programowany układ z zewnętrznego źródła oraz do pinów którymi programuje procka mam podłączony tylko moduł z mostkiem H, ale odłączam go na zcas programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Na szybko zobaczyłem fusebity chyba wszystko OK,

Tu sobie zerknij jak co w sprawie ustawiania, tak dla potwierdzenia:

http://www.engbedded.com/fusecalc/

Możliwe że coś się z kwarcem stało bo ustawiłeś na zewnętrzny i on teraz czeka na niego a może kwarc nie chodzi i temu masz problem z jego zaprogramowaniem

Link do komentarza
Share on other sites

Setting mode and device parameters.. OK!

Entering programming mode.. FAILED!

Leaving programming mode.. OK!

Spróbuj zaprogramować przez avrdude (polecam nakładkę SinaProg) i skopiuj jakie komunikaty wypluło..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

w avrdude wyszło mi coś takiego :

avrdude -C avrdude.conf -c stk500 -P com3 -b 115200 -p m8 -U flash:w:"C:\Users\Grędel\Desktop\ROB.HEX":a -q



avrdude: stk500v2_command(): command failed
avrdude: stk500_2_ReceiveMessage(): timeout
avrdude: stk500v2_program_enable(): bad STK600 connection status: Unknown (0x64)
avrdude: initialization failed, rc=-1
        Double check connections and try again, or use -F to override
        this check.


avrdude done.  Thank you.

[ Dodano: 27-01-2011, 22:40 ]

a swoją drogą to bardzo mi się podoba ta nakładka graficzna 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Rc=-1 oznacza złe podłączenie(choć nie koniecznie). Ja miałem problem przy zaprogramowaniu atmegi128 tylko taktowanej 1MHz. Ale po przejściu na 16 wszystko pracuje. Miałem taki sam komunikat.

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj walczyłem z podobnym problemem - uruchamiałem Attiny13 w układzie, z 20 razy sprawdzałem połączenia na płytce i ciągle komunikat o RC=-1. Co się okazało? Nie stykało złącze kabla od programatora. Może więc sprawdź jeszcze tą opcję..

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie stawiam na fusebity... Gdybyś zdecydował się na nowego uC, to do fuse'ów polecam wspomnianego SinaProg - dla najpopularniejszych procków ma listę rozwijaną z opcją "Ext. Crystal".

PS może warto zakupić np. przez Allegro? 27zł to kupa kasy, na aukcjach dostaniesz dwie Atmegi z przesyłką do domu...

Link do komentarza
Share on other sites

Pofatygowalem sie do katowic i zakupiłem 2 Atmegi8. Zamieniłem tamtą starą na nową i niestety wszystkie komunikaty są idnentyczne we wszystkich programach. Nic sie nie zmieniło. Może programator jest uszkodzony?

[ Dodano: 28-01-2011, 18:22 ]

Spróbowałem róznież uruchomić ta drugą kupioną atmegę(jeszcze nie urzywaną) na płytce stykowej. Tak samo - błąb. Więc raczej wykluczam jakiś błąd lub zwarcie na płytce robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.