Skocz do zawartości

Komputer do robota - skąd wziąć?


Defozo

Pomocna odpowiedź

Witam, zastanawiałem się nad kupnem jakiegoś małego komputera (np. z komputerów PC/104) do zastosowania w robocie.

Problem w tym, że nie wiem gdzie taki komputer mogę kupić?

Proszę o pomoc,
Defozo

@edit

Ups, pomyliłem działy, proszę o przesunięcie jeśli temat nie może być w tym dziale.

Link do komentarza
Share on other sites

Patrz na małe płyty typu mini-itx czy nawet pico-itx firmy VIA. Są to dosyć ciekawe konstrukcje o niskim poborze prądu i sensownej mocy obliczeniowej.

Są dostępne w komputroniku ( komputrenik.pl ) i pewnie na allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Patrz na małe płyty typu mini-itx czy nawet pico-itx firmy VIA. Są to dosyć ciekawe konstrukcje o niskim poborze prądu i sensownej mocy obliczeniowej.

Są dostępne w komputroniku ( komputrenik.pl ) i pewnie na allegro.

Widziałem je, ale trudno mi zdecydować.

Co będzie lepsze?

Taki komputerek PC/104 zasilany 5V/1.19A (i mniejszy od płytki mini-itx), czy taka płytka mini-itx firmy VIA zasilana 12V (bo takie jest jej zasilanie?)?

Może płyty główne do palmtopów(PDA) da się zastosować w robocie? Są naprawdę małe. To znalazłem w sieci

link do allegro

ebay

Płyty główne do palmtopów są fajne, ale chodziło mi o coś łatwiejszego do wgrania systemu i z troszeczkę większą mocą obliczeniową (800Mhz byłoby już dobre).

Ja polecam Maritex

Posiadają na magazynie tylko jeden interesujący mnie produkt (który i tak jest za drogi), a o resztę mam się pytać działu handlowego?

Trochę mi nie pasuje takie przeglądanie, cena jest ważna.

Co właściwie mój komputerek powinien mieć:

Musi być łatwo na niego wgrać system.

Procesor ok. 800Mhz

Wyjście Audio

Wejście mikrofonowe

Wyjście VGA

USB

COM lub RS232 lub jakiekolwiek inne przez które łatwo połączę się z mikrokontrolerem

Musi być energooszczędny.

Oraz trochę ramu i trochę dysku twardego 🙂

Cena: ok. 200 zł

Czy na taką płytę mini-itx lub PC/104 instaluje się system tak jak na zwykłym komputerze?

Tzn. mogę ustawić bootowanie systemu z USB i go zainstalować?

Dzięki za odpowiedzi,
Defozo

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy nie prościej i taniej będzie Ci poszukać na Allegro jakiegoś używanego laptopa bez matrycy (tzw. kadłubka). Zamiast dysku karta CF, zasilanie nawet z przetwornicy samochodowej na 12V i voilla. Testowałem to rozwiązanie i spisuje się całkiem zgrabnie na fedorze (windowsy niestety zamulały z kartą CF, z resztą dość drastycznie ją "zużywają", trzeba instalować specjalne nakładki żeby ograniczyć ilość odczytów i zapisów danych z karty na minutę).

Warto zainteresować się np. Compaq Armada M300 - mają wymiary netbooka, często są na aukcjach, a cena jakaś taka śmieszna... 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Za 200zł nie masz szans na nowy zestaw płyta z procesorem + ram + hdd.

Generalnie tak jak kolega radzi zamiast HDD jakiś mały SSD bym kombinował, bo HDD nie przeżyje długo jak gdzieś upadnie itp.

Ogólnie jak masz tak małą kwotę to szukaj jakiegoś starego laptopa (U)LV (ultra low voltage). Coś w stylu Pentium M itd. Będzie dużo większe, ale spełni swoje zadanie i może nawet miałbyś działającą przez 30-60min baterię.

Te wszystkie komputerki/płyty główne z procesorami kompatybilnymi z 80x86 działają jak normalny komputer. Nie wiem czy wszystkie płyty pozwalają na bootowanie/użycie systemu z USB. Musiałbyś się dopytać sprzedawcy.

Link do komentarza
Share on other sites

http://allegro.pl/toshiba-portege-3440-pentium-3-500mhz-128mb-4gb-i1441885798.html TOSHIBA PORTEGE 3440 PENTIUM 3 500MHz/128MB/4GB marrcom

http://allegro.pl/presario-700-1ghz-512mb-30gb-dvd-xp-okazja-i1439465609.html (ale dysk może szybko paść) PRESARIO 700 1GHz/512MB/30GB/DVD/XP OKAZJA! toxim

http://allegro.pl/nec-versa-ax-450mhz-64mb-i1435090931.html NEC VERSA AX, 450MHz, 64MB golias_m

lub też zaryzykować z dyskiem, np.: http://allegro.pl/dyski-20-60-gb-ata-do-laptopa-na-bolce-2-5-i1429641938.html Dyski 20-60 GB ! ATA ! DO LAPTOPA NA BOLCE 2,5 BadDave

i kupić jakiś laptop bez dysku. Lub ew. próbować z kartą CF. 200zł 800MHz, RAM i dysk = takie rzeczy tylko w erze.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko podpowiem, żeby przy przeglądaniu laptopów mega dokładnie czytać opis, bo bardzo często jakieś braki sprzętowe nie są wyszczególnione tylko wmieszane w resztę opisu. Ten prescario nie ma na przykład zasilacza, bateria nie trzyma, ale nie wiem czy do robota jest konieczny zasilacz.

Na zachętę do dokładnego czytania:

http://i.imgur.com/7TtNg.png

Link do komentarza
Share on other sites

@KD: to był akurat oszust, poza tym podał parametry - jakby mi przesłał zdjęcie, które nie potrafi odtwarzać mp3 albo nie ma MMSów, slotu na karty pamięci czy dotykowego ekranu, to bym go na policję zaskarżył. >250zł jest już kradzież i mógłby pójść siedzieć.

Ja opisy tych lapków czytałem - i założyłem, że do robota zasilacz nie jest potrzebny, bo trzeba go jakos inaczej zasilić, np. przez przetwornicę. Zresztą nie oczekujmy cudów: używany zasilacz >30zł, na 80% padnięty dysk: 30zł (działąjacy >100 minimum), reszta z prockiem >800MHz to >150zł. Brakuje pamięci, zaślepek itd. 200zł jest nierealne.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam do sprzedania dwa lapki podobnego pokroju, w pełni sprawne, co do ceny można by się dogadać 🙂 Jeśli jesteś zainteresowany to pisz na PW

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull, wiem, ale lepiej przeczytać 3 razy niż potem dochodzić na policji czy w sądzie. A zauważ że 3 osoby bezmyślnie zalicytowały 🙄

Ja kupiłem lapka Toshiby 192MB 8GB 800MHz za niecałe 200zł, ma chyba ponad 10 lat ale chodzi jak żyleta, nawet zarysowań nie ma a bateria trzyma ponad pół godziny. Da się ale trzeba naprawdę mieć szczęście żeby coś takiego trafić. Zdecydowana większość po tych cenach to są bez zasilaczy albo bez dysków.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.