Skocz do zawartości

Projekt czterech przekładni


klonyyy

Pomocna odpowiedź

W poniższym artykule przedstawię Wam projekty kilku przekładni, które możecie zastosować w swoich robotach. Zbudowanie przekładni własnoręcznie jest bardziej opłacalne od kupowania gotowych serw oraz możemy sami ustawić moment obrotowy. Trzeba się trochę pomęczyć, ale efekty są widoczne

Będę opisywał i budował przekładnie:

• pasowe

• pół zębate i pół ślimakowe

• pół pasowe pół ślimakowe

• ślimakowe

Zacznijmy od przekładni pół pasowej pół zębatej. Potrzebne rzeczy: (większość z nich będzie się powtarzała w innych przekładniach, więc wypisze części potrzebne do budowy wszystkich przekładni)

-lutownica

-Cyna

-Laminat

-Silniczki DC z zabawek lub kupione

-końcówki pasujące na oś silniczka( ślimak, zębatka)

-Jakaś prosta oś można użyć gwoździa

-Oczywiście zębatki ze starych urządzeń lub zabawek + małe kółka pasowe np. z walkmana

-mini szlifierka + wiertło+ tarczka do cięcia laminatu

-puste wkłady od długopisów

Zaczynamy!

Najpierw wycinamy z laminatu (bądź plexi jak kto chce) trzy płytki o wymiarach : 4, 5cm na 4, 8cm; 2cm na 2 cm oraz 4, 5cm na 1,8 cm.

W najmniejszej płytce wiercimy otwór zależny od grubości osi a w płytce 4,8cm na 1,8cm wiercimy taki sam otwór jak przed chwilą , tak żeby po zlutowaniu były naprzeciwko siebie. W kolejnej płytce 4, 5cm na 1, 8cm wiercimy otwór na os silniczka również zależny od swoich potrzeb oraz dwa kolejne o średnicy śrubek, którymi potem przykręcimy silniczek do przekładni. Lutujemy poszczególne części tak jak na rysunku:

Następnie przykręcamy silniczek i nakładamy końcówkę na jego oś , a po drugiej stronie płytki montujemy ślimaka i jego oś.

Jako paska napędowego naszej przekładni możemy użyć pociętej na gumki szyjki od balonika. Jeśli chcemy możemy rozbudować naszą przekładnie o kolejną zębatkę musimy wyciąć kolejną płytkę 4,5cm na 2,7cm. Przylutowujemy ją tak jak na zdjęciu:

Oraz wiercimy otwór na oś zależnie od swoich potrzeb.

Następna będzie przekładnia pól ślimakowa pól zębata. Zaczynajmy!. Z laminatu wycinamy dwie takie same płytki o wymiarach 4,2cm na 3cm oraz 2 inne płytki o wymiarach 1,5cm na 1cm i 1cm na 1,2cm, oraz dwie płytki 0,5cm na 1,5cm.

Na jednej z największych płytek ,której chcecie lutujemy dwie płytki o długości naszego silniczka (bez osi)zdjęcie pomocnicze :

Następnie wiercimy otwór w płytce 1,2cm na 1cm o dowolnej średnicy na tą część silniczka:

A w drugiej przylutowanej płytce frezujemy (ja to zrobiłem zwykłym wiertłem) miejsce na tą część silniczka:

Szukamy w domu (lub w sklepie) dwóch zębatek jednej mniejszej podwójnej i drugiej większej oraz końcówki na oś silniczka tzw. ,,ślimaka”:

. Musimy także znaleźć oś pasującą do otworu w dużej zębatce i metalowy trzpień na którym nasza mała zębatka będzie mogła się swobodnie poruszać. Wkładamy do naszego wcześniej przygotowanego stojaka silniczek ze ślimakiem na osi

i dopasowujemy mała zębatkę, patrzymy i zaznaczamy gdzie mamy wywiercić otwór. Następnie wiercimy otwór i wbijamy w niego trzpień do małej zębatki

. Potem na trzpień nakładamy małą zębatkę i przypasowujemy do niej dużą zębatkę. Gdy już wiemy gdzie mamy wywiercić otwór zaznaczamy to miejsce oraz żeby otwór na dwóch płytkach był w tym samym miejscu podkładamy naszą wcześniej wyciętą płytkę pod płytkę z silniczkiem i wiercimy otwór. Powinien mieć średnicę większą od osi pasującej do dużej zębatki, żeby oś mogła się swobodnie poruszać

. W wywierconej wcześniej dziury wkładamy oś z zębatką. Włączamy silniczek i obserwujemy czy wszystko jest dobrze. Gdy wszystko działa możemy przylutować górną płytkę oraz małe płytki , które wcześniej wycięliśmy

. Małe płytki działają jak wsporniczki i podtrzymują cała konstrukcje. Mamy gotową przekładnie można ją wykorzystać jako tylny napęd a z przodu robota zrobić skrętną oś lub zbudować drugą taką przekładnię i wtedy już nie stosować skrętnej osi.

Kolejną przekładnia która zbudujemy będzie przekładnia ślimakowa. Jak zwykłe wycinamy z laminatu płytki 10cm na 5cm; 4cm na 2cm; dwie płytki 2cm na 2cm oraz dwie płytki 0,5cm na 2cm.

Na początku zrobimy mocowanie silników. Po bokach płytki 4cm na 2cm przylutowujemy dwie płytki cm 2cm na 2cm

. Gdy wykonamy tą czynność przykładamy silniczki DC do naszych przed chwila przylutowanych ścianek i zaznaczamy gdzie mamy przylutować płytki które będą od drugiej strony przytrzymywać silniczki

.

Następnie w płytce 10cm na 5cm wycinamy szczeliny w których będą kręciły się na nieruchomej osi zębatki.

U mnie zębatki są z dołączonymi pustymi w środku osiami na które można założyć koła. Jeśli ktoś nie posiada takich zębatek może zrobić to na dwóch osiach w ten sposób:

(Ja będę przedstawiał wersję dla tych dwóch ruchomych osi, ponieważ większość z Was zapewne nie ma takich zębatek. Jednak na zdjęciach jest jedna nieruchoma oś)

Następnie frezujemy (to też można zrobić wiertarką) otwory na opaski zaciskowe. Na osie zakładamy zębatki (muszą być założone ciasno)a następnie przytwierdzamy do płytki za pomocą opasek zaciskowch. !UWAGA! opaski zaciskamy tak żeby oś miała swobodę ruchu! Po wykonaniu tych czynności do płytki przytwierdzamy silniczki jak kto chce można za pomocą opasek, lutując laminatowa obudowę silniczków lub w jakiś inny sposób. Jeśli silniczki są z nisko (jak u mnie) można zastosować jakąś podstawkę (wtedy odpada lutowanie bezpośrednio do płytki). I mamy już gotową przekładnie!

Następną przekładnia jaką zrobimy będzie przekładnia pół zębata pół pasowa. Wycinamy z laminatu płytkę 7,5cm na 2,3cm. Na jednym z końców wiercimy trzy otwory- jeden na oś silniczka oraz dwa kolejne na dwie śrubki którymi przykręcimy silniczek

. Natomiast na drugim końcu wiercimy dziurkę na śrubę przytrzymującą naszą zębatkę w miejscu. Następnie wiercimy otwór na drugą zębatkę – wiercimy go w takim miejscu żeby nasze obie zębaki mogły się swobodnie poruszać. We wcześniej wywiercony otwór wkręcamy śrubkę utrzymującą pierwszą zębatkę na miejscu oraz przykręcamy silniczek do laminatowej płytki

. Do ostatniego otworu wkładamy ostatnią zębatkę a na oś silniczka nakładamy końcówkę do przekładni pasowej i zakładamy pasek napędowy

.

Zbudowaliśmy kolejną przekładnie. Jeśli ktoś nie posiada takiej zębatki jak ja (chodzi o tą ostatnią) to może w otwór w zębatce wcisnąć oś która będzie ciasno pasowała niego.(przepraszam, że nie ma paska napędowego, ale niedawno ostatni mi pękł)

Mam nadzieję że artykuł się Wam podobał. Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane.

_proj

IMG_4d52226cbf7fc5372.thumb.jpg.fc6af00053ff1903924409f74112ea49.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Fajny projekt, do robotów takich jak minisumo czy linefollower raczej się nie nadaje ze względu na wady, które poruszone zostały przy temacie Pępka 3, natomiast do elebotów i innych platform może okazać się pomocne.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli ktoś niema takich przekładni ślimakowych lub zębatych można je w łatwy sposób zdobyć przy sprzyjających okolicznościach można mieć je za darmo ja zdobyłem takie przekładnie za darmo. Powiem gdzie można takie przekładnie rozmontować może komuś się przyda, otóż w licznikach od samochodu są fajne przekładnie ja akurat rozmontowałem z fiata 126p no co tu dużo mówić sami sprawdźcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny projekt. Poza opisem i przykładowymi zdjęciami poglądowymi mamy świetnie wykonane przekładnie z łatwo dostępnych elementów. A wszystko opisane krok po kroku.

Oby więcej takich projektów zwłaszcza jeśli chodzi o mechanikę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

dzięki za słowa uznania a tak apropo tych liczników samochodowych też rozkręcałem jeden rzeczywiście fajna przekładna tylko silnik krokowy 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Wytrzymałe przekładnie ślimakowe można jeszcze znaleźć w mechanizmach wycieraczek samochodowych, czasem nawet metalowe - takie już nadały by się nie tylko do "elebotów" ale także do robotów startujących w zawodach czy jakichś bardziej zaawansowanych projektów.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.