Skocz do zawartości

Robot w kształcie dysku jeżdzący... Pionowo!


bejmoooza

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich

Ostatnio znowu zacząłem myśleć nad nietypowym robotem w kształcie dysku, ale jeżdżącego pionowo. Zainspirował mnie robot z pewnej książki, a oto ilustracja z niej:

To taki jakby rozłożony ten robot, ale chyba każdy wie o co mi chodzi.

Zastanawiałem się przede wszystkim jak zrealizować utrzymywanie równowagi i wymyśliłem takie coś:

Ten element na środku to walec o znacznej wadze, który kręcił by się z dużą prędkością. W momencie np; przewrócenia na bok jego oś została by "szarpnięta" przez serwomechanizm w odpowiednią stronę, co dało by chwilowe przesuniecie środka ciężkości poza jego obrys i w efekcie podniesienie się go.

Na razie tyle, niecierpliwie czekam na wasze opinie i uwagi na temat takiej konstrukcji

Pozdrawiam

Bejmoooza

Link do komentarza
Share on other sites

stosunkowo duża masa na orczyku serwa które będzie się znajdować blisko obwodu. Masa w dolnym punkcie sprawi, że robot w ogóle będzie się poruszał, a nie że środek będzie ci się obracał. A wychylając masę na boki serwem będziesz utrzymywał równowagę.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie miałem na myśli obracania się całego środka, bo w ten sposób ma właśnie poruszać się do przodu i do tyłu. Z dużą prędkością ma się obracać walec w środku (na rysunku ten szary prostokąt na środku). Dzięki temu nie przewracał by się i można by było skręcać.

Podobne rozwiązanie stosuje się na drogich żaglówkach żeby zniwelować kołysanie na morzu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Poczytaj sobie o efekcie żyroskopowym. W skrócie, im szybciej jakaś masa się obraca, tym trudniej zmienić oś jej obrotu. Dlatego jak jedziesz rowerem to się nie przewracasz, a jak stoisz to musisz się podeprzeć 🙂

Jeśli wprawisz to cudo w ruch to ten cały wałek przyda Ci się do pochylania całości i skręcania, a nie do odzyskiwania równowagi.

A tak ogólnie to zadanie bardzo ambitne sobie postawiłeś. Przeniesienie napędu na takie koła to nie jest prosta sprawa, części pewnie będziesz musiał robić na zamówienie... Widzę sporo przeszkód przed Tobą.

Link do komentarza
Share on other sites

Wcale jazda rowerem nie opiera się na efekcie żyroskopowym. To jest tylko mit.

Efekt żyroskopowy nie jest potrzebny, aby jadący rower się nie przewracał[87][88][89]. Rower zachowuje stabilność głównie dzięki bezwładności i sterowaniu przez rowerzystę. Doświadczenia z umieszczeniem dodatkowych kół, obracających się w przeciwną stronę pokazały, że takim rowerem równie łatwo się jeździ, choć nieco trudniej jest nim kierować bez trzymania kierownicy, a puszczony samodzielnie przewraca się szybciej.
Link do komentarza
Share on other sites

Doświadczenia z umieszczeniem dodatkowych kół, obracających się w przeciwną stronę pokazały, że takim rowerem równie łatwo się jeździ, choć nieco trudniej jest nim kierować bez trzymania kierownicy, a puszczony samodzielnie przewraca się szybciej.

Jak dla mnie jest to dowód, że efekt żyroskopowy pomaga utrzymać równowagę 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.