Skocz do zawartości
nick

Na czym polega działanie l293d?

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jestem w trakcie budowy swojego pierwszego robota (z tematu https://www.forbot.pl/forum/topics20/od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm ). Skompletowałem wszystkie elementy i wziąłem się do lutowania, jednak interesują mnie dwie sprawy związane z L293D:

1) do czego służą poszczególne nóżki? Widzę, że np. pary 3-6 i 11-14 kontrolują działanie silników, jednak wiem że zależy ono od wskazań czujników. Czy można wskazać zależności typu "sygnał docierający do 2 nóżki wpływa na działanie silnika podłączonego do 3"itp.?

2) czy np. nóżki 4,5,7 albo 8 mają być wpięte "obojętnie gdzie" do obwodu, czy koniecznie w podanej kolejności?(jest to związane z pytaniem pierwszym - nie wiem czy wpinając je odrobinę inaczej, mogę zakłócić działanie układu)

Ad.1 To tak, układ działa na zasadzie tranzystorów, tzn. jeżeli na nóżce 2 podasz napięcie dodatnie, a nóżkę siódmą podłączysz do masy to masz masę na nóżce 6, a napięcie dodatnie na 3 (tyle że możesz tam podłączyć coś bardziej prądożernego (max 600mA), gdybyś złożył waldka na zasadzie, że fototranzystor jest włącznikiem dla silników, to on by tego nie wytrzymał i się spalił 😉 . Tak samo masz z drugiej strony. Nóżki 4,5,12,13 podłącza się do masy (ujemne zasilanie mostka), nóżki 8 i 16 to dodatnie zasilanie mostka. Napięcie jakie podasz na nóżkę 1 (max 36v) jest napięciem jakie będziesz miał na nóżce 3 i 6, napięcie jakie podasz na nóżkę 9 (max 36v) jest napięciem jakie będziesz miał na nóżce 11 i 14.

Ad.2 Jeżeli budujesz światłoluba, to nie ma znaczenia w jakiej kolejności je podłączysz (byle żeby każda była podłączona do tego do czego MA BYĆ PODŁĄCZONA 😉 )

• Lubię! 1