Skocz do zawartości

Atmega8 i kwarc


kisiel665

Pomocna odpowiedź

Witam, montuje mały układzik i powstał mały problem. Nie mam dwóch takich samych kondensatorów do podłączenia kwarcu. Myślałem aby zastąpić dwoma podobnymi (22pF i 27pF) ale zawsze są takie same więc pytam czy tak można. Wyczytałem też że można nie dawać kondensatorów, albo dać jeden. Które wyjście będzie najlepsze?

Kwarc 16MHz, Atmega8-16PU

P.S Drugie pytanko przy okazji. Mam płytkę testową pod ATMEGE32 z możliwością programowania procesora z usb. Czy jeśli wyjmę procesor z podstawki i podłącze wyprowadzania z ATMEGI8 pod odpowiednie wyprowadzenia na podstawce to nie będzie problemów z zaprogramowaniem tego procesora?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli jest to ta płytka EvB czerwona to w procku jest bootloader. Sprawdź schemat płytki i zobacz, czy "programator" to jest układ na FT232 z dwoma wyjściami do procesora, jeśli tak to potrzebny jest bootloader.

Link do komentarza
Share on other sites

Więc lepiej w ogóle nie dawać kondensatorów? ew zostawię na nie miejsce.

Jest bootloader. Wiec chyba będę musiał pierw przez zwykły port od drukarki wgrać taki sam boot loader jak w tej 32? potem już bezproblemowo mogę tak programować?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest bootloader. Wiec chyba będę musiał pierw przez zwykły port od drukarki wgrać taki sam boot loader jak w tej 32? potem już bezproblemowo mogę tak programować?

Dokładnie. Musisz wgrać przez jakikolwiek programator ISP bootloadera. Co do ich użycia odsyłam do artykuły Bobbiego, jest gdzieś w dziale "Artykuły".

[ Dodano: 12-03-2011, 13:04 ]

WRÓĆ! Nie doczytałem, bootloader nie ma być taki sam (bo ten był do meg32), musi to być jakiś bootloader na UART dla ATmegi8.

Link do komentarza
Share on other sites

Okk, dziękuje za pomoc.

Jeszcze takie pytanko bo nie posiadam żadnego programatora oprócz tej płytki. Duże prawdopodobieństwo uwalenia portu albo procka przy podłączeniu procesora bezpośrednio pod styki portu LPT?

Link do komentarza
Share on other sites

Więc lepiej w ogóle nie dawać kondensatorów?

Od biedy możesz podłączyć wbudowany kondensator (~35pF), przeprogramowując fusebity. Kondensatory SĄ potrzebne przy zewnętrznym rezonatorze, wystarczy zapoznać się z notą.

Link do komentarza
Share on other sites

Pojemności montażowe są rzędu zaledwie kilku pF (1-2, chyba że ktoś daje BARDZO długie ścieżki). Zalecana wartość kondensatorów dla danego rezonatora jest zawsze podana w dokumentacji uC i tego należy się trzymać. Fakt, że jednej osobie coś działa "bez", nie znaczy, że innej osobie też zadziała w zupełnie innych warunkach. Po to są noty, żebyśmy mieli gwarancję poprawnej pracy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.