Skocz do zawartości

Platforma do robota - PC, WiFi


Rocky

Pomocna odpowiedź

Witam !!!

Chciałbym rozpocząć swoja przygodę z robotyką a dokładnie z pojazdami zdalnie sterowanymi. Od blisko 2 miesięcy przeglądam fora,artykuły o tej tematyce i naszedł mnie pomysł na skonstruowanie czegoś własnego.

Byłby to pojazd 4-ro kołowy niewielkich rozmiarów,zdalnie sterowany z laptopa za pomocą Wi-Fi. Zakres poruszania się jaki mnie interesuję to przód,tył,lewo,prawo. (żadnych kamer,czujników czy nadajników dźwięku)

Jeżeli chodzi o podwozie, wykonam go samodzielnie z dostępnych akurat materiałów.

Z elektroniką to już większy problem, otóż chciałbym większość rzeczy wykonać samodzielnie lub skorzystać już z posiadanych urządzeń niż kupować gotowe elementy,zestawy itp.

Być może przydałyby się urządzenia takie jak bezprzewodowy modem SAGEM LIVEBOX TP albo adaptery Wi-Fi USB.

W moim mieście znajduję się bezprzewodowa siec internetowa z której obecnie korzystam. Prawie całe miasto posiada zasięg tej sieci. Nachodzi mnie pomysł taki żeby pojazd komunikował się z każdą anteną rozmieszczoną w mieście. Pozwoliłoby to pewnie na dalekie wyprawy pojazdu w granicach sieci 😃 (Właścicielem tej sieci jest dobry znajomy który udzieliłby dostępu do każdej anteny)

W kwestii zasilania i napędu myślałem nad takim rozwiązaniem:

-Do napędu użyłbym 2 silników.

-Do układu skrętnego 1silnik.

Silniki byłyby zasilane osobnymi akumulatorami 2 x 6V 4,5AH/20HR

Cała elektryka zasilana by była np. z baterii telefonu komórkowego

To by było na tyle jeśli chodzi o sam pomysł, nie ukrywam jednak że w przyszłości chciałbym rozbudować możliwości pojazdu.

Teraz kwestia moich pytań.

1. Czy warto brać się za skonstruowanie czegoś takiego, czy polecacie coś łatwiejszego?

(Czas wolny bardzo dużo. Pieniądze, jako osoba pracująca posiadam niewielkie środki na budowę. Stan wiedzy, w miarę dobry + wasza pomoc pewnie by wystarczyła)

2. Jaki byłby przybliżony koszt budowy pojazdu (chodzi o samą elektronikę) ?

3. Czy ten modem Livebox można wykorzystać do komunikacji pomiędzy laptopem a pojazdem oraz uzyskać sterowanie?

W najbliższym czasie postaram się dodać zdjęcia tego modemu,adaptera,akumulatora oraz silników jakie posiadam.

Oczywiście jeżeli dobrze mnie nakierujecie będę opisywał przebieg budowy dodawał zdjęcia itp. Pewnie w przyszłości przydałoby to sie komuś.

Pozdrawiam

Wasz nowy użytkownik Kamil 😉

Oto obiecane Zdjęcia

Pierwsze zdjęcie przedstawia posiadane silniczki, pewnie któreś by się nadały. Są to zwykłe DC jak i Serwa.

2 zdjęcie przedstawia baterie, chciałbym nią zasilać silniczki. Posiadam takie 2.

3 zdjęcie to adapter Wi-Fi, jakość sygnału dobra na w odległości 70m.

4 zdjęcie to modem Livebox firmy Sagem. Na zdjęciu cała elektronika bez obudowy. Modem zasilany jest 12V 1.5A zasilaczem.

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno nie jest to łatwe do zrobienia. Najprościej było by chyba wykorzystać płytę główną z procesorem Intel Atom jako serce robota + przejściówka USB<=>RS232 + układ na mikrokontrolerze obsługujący silniki i czujniki.

Taka konstrukcja była by dość ciężka.

Silniki użyte w projekcie na pewno muszą posiadać przekładnie. Najlepiej także użyć dwóch (lub 4 zależy od tego jak ma konstrukcja wyglądać) identycznych silników.

Link do komentarza
Share on other sites

No z takim rozwiązaniem robot by trochę ważył. Pamiętam parę lat temu udało mi się sterować 2 silniczkami z portu LPT w starym komputerze. Sterowanie było właśnie przez Wi-Fi bo stary komputer podłączony był z laptopem poprzez pulpit zdalny. Ale to było z 5 lat temu i jeszcze z pomocą kuzyna który mieszka zbyt daleko.

Może nadałaby się stara płyta główna na procesorze Intel Celeron 333Mhz albo płyta z procesorem AMD K6 450~Mhz które siedzą obecnie w obudowach. Tego Celerona używam do nauki programowania gdyż posiada port LPT.

Co mnie ciekawi to czym zasilać taka płytę główną? pewnie lepiej nadawałby się jakiś starszy laptop, lecz nie posiadam takiego i nie chciałbym wydawać pieniędzy na kupno.

Albo wykorzystać odbiornik i nadajnik RC do sterowania. Nadajnik byłby podpięty do przekaźników a przekaźniki do portu USB. Gdzieś na diodzie widziałem takie rozwiązanie ale konstruktor kupił gotowe moduły. Ja chciałbym zrobić je samodzielnie.

Przedstawiam zdjęcia do tych płyt głównych Posiadają złącze zasilania AT jak i ATX.

Płyta z Celeronem w obudowie

Płyta z AMD K6 bez obudowy

Oraz Celeron bez obudowy

Link do komentarza
Share on other sites

1) Są wielkie

2) pobierają mnóstwo prądu

3) trzeba je zasilać z przetwornicy 230VAC (dodatkowe straty energii... i kasy) - chyba, że pobawisz się w budowanie własnego zasilacza na wszystkie napięcia jakie tam są potrzebne: 12V, -12V, 5V, -5V, 3,3V przy dość dużych prądach.

Mogę Ci polecić zakup na Allegro jakiegoś tzw. kadłubka - laptopa bez klawiatury, matrycy, napędu itd. Podłączasz monitor i klawiaturę zewnętrzną i już możesz na nim pracować. Zasilanie w okolicach 20VDC, ~3A, niska waga i małe wymiary.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No dobra jeżeli skusiłbym się na zakup tego kadłubka to co dalej? Będę mógł komunikować się z nim przez Wi-Fi z 2 laptopem? Czy też sterować silnikami?

Trochę mnie to martwi bo w planach miałem skonstruować coś niewielkiego sterowane zdalnie z laptopa co by mogło być dość szybkie i zwinne a tu powstaje jakiś olbrzym 🤣

To z tego co zrozumiałem to zwykła płyta główna odpada (też tak myślałem)

A co do tego livebox-a? czy adaptera? nic z nich wykombinować niemożna?

Link do komentarza
Share on other sites

Można zdalny pulpit, lub odpalić serwer http i napisać stronę internetową (komenda system w PHP). Można też linuksa i sterować na przykład przez ssh.

Jeśli taki laptop nie ma portu LPT to najprościej przejściówka na RS232 i mikrokontroler sterujący silnikami (przez mostek H - opisane na forum). Port RS232 można obsługiwać własnym programikiem lub wysyłać znaki ASCII ( BASCOM na przykład ma między innymi program umożliwiający wysyłanie znaków ASCII na port równoległy).

Link do komentarza
Share on other sites

To zanim zakupiłbym takiego kadłubka to muszę sobie przypomnieć te sterowania przez pulpit zdalny. Pamiętam że 5 lat temu posiadaliśmy własny program do sterowania silnikami z portu LPT ale przepadł gdzieś. 😕

To więc najpierw postaram się sterować 3 silnikami DC z portu LPT na starym komputerze. Jest tam obecnie Win 98. Wydaje mi się żebym mógł uzyskać pulpit zdalny muszę mieć win XP jaki mam na laptopie. (jeżeli się mylę poprawcie mnie) tylko czy win XP dobrze będzie chodził na takim sprzęcie Procesor Celeron 333 Mhz, Ram 384.

To więc czego potrzebuję na początek do sterowania tymi silnikami?

Link do komentarza
Share on other sites

XP, nawet jeśli ruszy, to nie da się na nim po ludzku pracować - wiem z doświadczenia. Taki laptop naprawdę kosztuje grosze, nikt Ci nie każe kupować sprzętu do gier. Na Win98 widziałem programy do obsługi zdalnego pulpitu, chociaż osobiście polecam linucha.

Musisz tylko wziąć jedno pod uwagę - zdalnie sterowane "coś" nie jest robotem i nie mieści się w tematyce tego forum. Z resztą, szkoda żeby komputer marnował się do obsługi wifi, skoro można zaprząc w nim w prosty sposób programy do rozpoznawania obrazu + kamerkę internetową USB... Tylko z tym Celeronem 333Mhz to trochę przesadziłeś 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No zgadza się, tematyka trochę inna ale kto powiedział że nie będę chciał umieścić w nim np. jakiś czujników.

Kurcze no 😤 chciałbym po prostu sterować 3+ silnikami na odległość. Wybrałem Wi-Fi bo zasięg ma dobry i nie traci połączenia. U mnie w domu prawie wszystko z urządzeń do komputera działa na zasadzie Wi-Fi więc jestem do tej łączności przekonany. Posiadam wolny modem i adaptery więc chciałem tego wykorzystać.

Co do ceny tych kadłubków wiem że nie wysokie, patrząc teraz to w granicy 50zł można mieć takiego bez matrycy,klawiatury,napędu,dysku twardego.

Ale zanim bym zakupił takiego to chciałbym mieć już opanowane sterowanie przez te Wi-Fi.

Oraz znać inne możliwości sterowania na odległość być może lepsze od Wi-Fi.

Może i cuduje 😉 ale wole być pewny swoich zakupów i działań.

Link do komentarza
Share on other sites

Można kupić modem internetowy na kartę 😃

Może drogie - ale zasięg ograniczają już tylko akumulatory.

Nawet gdyby zainstalować linuxa, to są programy umożliwiające podłączenie się z Windowsa pod terminal w Linuxe.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze się składa bo posiadam takowy. Jest wielkości tego adaptera Wi-Fi z tym ze ma wejście na kartę sim. Jest firmy Orange ale udało mi się zdjąć blokadę sim-lock i modem działa aktualnie na sieci Play-Online.

Tylko nad jakim rozwiązaniem myślałeś? Sterowanie przez internet?

Zainstalowałem xp na sprzęcie AMD K6 450 Mhz i 256 Ram. Komputer długo się uruchamia ale poruszanie po win nie jest tragiczne zwłaszcza po usunięciu cienia pod oknami,zastosowanie standardowego wyglądu itp. A jest to procesor AMD

podejrzewam ze na tym Celeronku i Ram 384 xp latałby dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak samo jak Wi-Fi, tylko że zamiast podłączyć tego laptopa do Wi-Fi to do takiego internetu 😃

Link do komentarza
Share on other sites

No rozwiązanie takiego połączenia jest bardzo ciekawe 😃 Koszty nie są duże bo 4GB danych w play to wydatek 30zł i jeszcze ten dobry zasięg.

Jeżeli chodzi o system linux to jestem zielony w tym systemie miałem tam minimalną styczność z nim ale nic po zatym. Dlatego wolałbym wszystko zrobić na XP.

To zanim zakupie takiego kadłubka to chciałbym potrafić komunikować się z obecnym sprzętem (Celeronkiem)

Więc od czego zacząć?

Link do komentarza
Share on other sites

A więc postanowiłem zakupić tego kadłubka.

Znalazłem dobrą ofertę na allegro ,,Panasonic cf-50 sprawny.Procesor Pentium 4 1,7 Ghz.Pamięć Ram 256 MB. Brak:Cd-romu,WiFi,zasilacza,dysku,przelotki do dysku,kieszeni dysku,klawiatury,baterii. Myślę że dokupię do niego jakiś dysk od 3 do 5 GB i wystarczy. Teraz się zastanawiam jak ja wgram do niego XP. Ma ktoś jakiś pomysł? Czy zwykły CD-ROM z komputera będzie można podłączyć?

Link do komentarza
Share on other sites

Może Cię zainteresować przejściówka "mini"IDE->CF (compact flash), wtedy masz tani i mały dysk SSD 😉 Korzystałem już z takiej opcji (Fedora 9, Win też powinien ruszyć) i byłem zadowolony. Zalety - odporność na wstrząsy, niższy pobór prądu. Wady - ograniczona żywotność karty, chociaż są aplikacje ograniczające zapisywanie/zczytywanie danych z pliku wymiany.

Co do instalacji XP, to zacznij szukać. Temat wisi na włosku, więc trochę się postaraj.

(Tajemna strona z opisem procedury instalowania Windowsa bez cd-romu)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.