Skocz do zawartości

Mikroprocesor i oczujnikowanie


gucho

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam na studiach do zrobienia projekt robota mobilnego typu RHex. Głównym zadaniem była mechanika i symulacja. Dostałem jednak polecenie dobrania konkretnego mikroprocesora (jednego albo dwóch) i czujników. Na studiach miałem jedynie styczność z samym programowaniem prostego układu µP jednak nigdy z doborem.

Robot posiada 6 niezależnych silników prądu stałego sterowanych metodą PWM.

Każdy z silników ma enkoder inkrementalny - potrzebne są pomiary prędkości i przemieszczenia.

Dodatkowo w robocie umieszczony ma być żyroskop 3- osiowy, 3 akcelerometry i 3 czujniki odległości.

Wierzę, że większość użytkowników forum dysponuje na tyle dużą wiedzą, że mogłaby najwyżej nie wiedzieć na co się zdecydować żeby było lepsze. Dla mnie problemem jest dobranie tego tak, żeby na pewno mogło działać...

Proszę o propozycje w

-dobraniu odpowiedniego mikroprocesora który taką liczbę wejść i wyjść obsłuży (albo dwóch w komunikacji SPI)

-wybraniu czujników odległości, akcelerometrów i żyroskopu nadających się do takiego układu

Linki do kart katalogowych mile widziane.

Z góry dziękuję

Gustaw

Link do komentarza
Share on other sites

ja bym poszedl w STMa32 - jakis w obudowie 100 nozek z 80 liniami GPIO.

Do tego jest chyba lacznie z 16 kanalow timerow (do zliczania impulsow i generacji pwm)

moze np 107 z lini CL - ma bogate interfejsy komunikacyjne w sporej ilosc.

Link do komentarza
Share on other sites

ADXL345 lub BMA180 jako akcelerometr, ITG-3200 lub L3G4200D jako żyroskop - oba czujniki łączysz po I2C i potrzebujesz tylko 2 linie (dodatkowo te lini podłącz przez rezystory 4,7k do zasilania 3,3V).

Jako czujniki odległości najlepiej coś z analogowych sharpów typu GP2D12, GP2Y0A21 lub GP2Y0A02 - zależnie od oczekiwanej odległości.

Mikrokontroler to tak jak kolega poleca coś z rodziny STM32. Możesz mieć 6 PWM, wejścia analogowe, sprzętową obsługę I2C i sporo pinów w jednym scalaku.

Gdybyś kiedyś miał budować to w rzeczywistości to mam na magazynie wszystkie te komponenty (chociaż jeszcze nie wszystkie na stronie).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.