Skocz do zawartości

Biały osad po lutowaniu


haael

Pomocna odpowiedź

Witam. To mój pierwszy post na forum. Jestem absolutnie zielony jeśli chodzi o praktykę, chociaż mam pewne przygotowanie teoretyczne. Moim celem jest zbudowanie quadrotora, ale na razie mniejsza o to.

Zlutowałem zatem pierwszą płytkę w swoim życiu i nawet mi to wyszło. Na lutach pozostał jednak taki biały osad z kalafonii (tworzy się taki, jeśli kapnę kroplę kalafonii na płytkę a później ją mocno podgrzeję). Czy coś takiego może zostać, czy lepiej to zmyć? Czy wolno zanurzyć całą płytkę w acetonie? Nie zaszkodzi to elementom?

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz to zmyć. Lepiej nie moczyć elementów. Najprościej patyczkiem higienicznym lub pędzelkiem zamoczonym w np. acetonie. Jak zamoczysz elementy to nic nie powinno się stać tylko płytka musi wyschnąć i w podstawkach może przestać łączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Ochrania lut? Czytałem w necie groźby, że to może powodować korozję, dlatego wolę zapytać.

Przyszedł już mój oscyloskop, zaraz będę uruchamiał płytkę. Czuję się, jakbym odkrywał nowe światy 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czytałem w necie groźby, że to może powodować korozję

To w takim razie dlaczego maluje się płytki roztworem kalafonii w spirytusie? Właśnie przeciwko utlenianiu miedzi. Dlatego uważam że nic złego się nie stanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Elektronikę myje się zwykle w izopropanolu (wysokiej czystości - nie jest drogi). jeśli jest potem dobrze wysuszony mechanicznie (otrzepany i przetarty) to potem wysycha i paruje w mniej niż minutę.

Sama kalafonia może spowodować utlenienie się (nie ma netralnego odczynu), ale zapewniam, że np. po pół roku płytka w kalafoni będzie tak samo utleniona jak po 10 minutach, a bez kalafonii będzie wyglądać strasznie i o wiele gorzej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.