Skocz do zawartości

Minisumo- Pomoc przy budowie


Perun

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałbym zbudować robota minisumo. Wcześniej zbudowałem tylko jednego światłoluba i takiego małego robocika na szczoteczce do zębów ze Spryciarzy.pl ( 😉 ). Pewnie spytacie czemu nie zacznę od czegoś prostszego np. line follower? Otóż bardzo chętnie i w wolnej chwili na pewno zrobię sobie takiego robota, ale teraz zależy mi na czasie gdyż pierwszy raz w mojej szkole organizowane są wewnątrzszkolne zawody minisumo. Bardzo mi zależy by wygrać w tym konkursie ponieważ do wygrania są jakieś nagrody rzeczowe oraz... WZOROWE ZACHOWANIE NA KONIEC ROKU (no a u mnie zachowaniem krucho 😃 ) i teraz mam takie pytanie, czy robot według tego projektu działa tak świetnie jak go konstruktor opisywał? Ktoś go robił albo widzi jakieś rażące błędy w konstrukcji? Jeżeli by wyszło że z tym Multibotem to lipa to uzupełnię temat o nowe pytania.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo mądre powiedzenie ale nie mam czasu na budowanie metodą prób i błędów.

A jakby zamontować silniczki z większym kopem? Poza tym to nie musi być jakiś super robot gdyż znając zdolności manualne moich kolegów ze szkoły to nie będę mieć większej konkurencji (jeden kolega zrobił już swojego robota którego tam wystawi... jego robot nie wykrywa nawet białej lini, ale on mówi że może jakoś mu się uda).

Link do komentarza
Share on other sites

A ile czasu masz do tych zawodów? Bo może się okazać, że wcale nie masz za mało czasu, żeby zrobić sensownego robota na uC, a taki zawsze będzie lepszy od tego podlinkowanego parę postów wyżej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To jest mnóstwo czasu! Zacznij czytać opisy konstrukcji, zdobądź trochę wiedzy, skompletuj elementy i jest szansa, że uda Ci się zbudować coś sensownego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie! Ja jestem na etapie projektowania robota sumo i w tydzień przeszedłem od szczątkowego schematu ideowego do gotowego projektu PCB, silniki mam już w domu, spis prawie wszystkich elementów jakie mi będą potrzebne z wyjątkiem pakietów zasilających, bo cały czas mam wątpliwości jakich użyć.

Półtora miesiąca to na prawdę bardzo dużo czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydam tyle ile będzie potrzeba na stworzenie w miarę dobrego robota 😋 ale myślę że nie więcej niż 350 zł oczywiście jeżeli będzie trzeba to dopłacę. Mam czujniki TCRT5000 nadadzą się? A i znalazłem serwa MG995 mogą być czy za mocny moment? I jeszcze prośba napisał by mi ktoś co mam jeszcze kupiś (chodzi mi o konkretne modele).

Link do komentarza
Share on other sites

I jeszcze prośba napisał by mi ktoś co mam jeszcze kupiś (chodzi mi o konkretne modele).

Jak minisumo, to koniecznie czujnik Sharpa- z jeden by się przydał taki z zasięgiem 10-80cm. Oprócz tego ze trzy czujniki TSOP1736 z potrzebnym wyposażeniem, albo jakieś sonary. Pakiety- z czegoś trzeba robota zasilić.

To tak na szybko, co mi do głowy przyszło.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie istnieje coś takiego jak za mocny moment w sumo 😉 co najwyżej można mieć za słabą przyczepność. Sam mam mg996 zasilane średnio z 8V 🙂 prędkość i moment są w porządku, aczkolwiek potrafi szarpnąć.

Jeśli użyjesz serw możesz użyć mostka na przekaźnikach, bo robot i tak będzie wolny, w przeciwnym razie warto kupić mostki H, np. TB6612. Procesor to minimum ATmega8, ale lepiej ATmega16, aby mieć zapas. Czujniki to minimum jeden Sharp, aby mieć jakiś pewny, do tego parę na TSOP1736 (lub podobnym) + diody IR.

Do zasilania mogą być akumulatorki od telefonów komórkowych, ale potrzebujesz ładowarki do nich (można samemu zrobić). Obudowę na początek najlepiej z laminatu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy części które wymieniłeś wystarczą by stworzyć robota minisumo!?

Te czujniki na TSOP1736 to po to by nie wyjeżdżał poza białą linię, a ten Sharp to, to, to... co? Sorry za takie pytania ale początkujący jestem.

A i te akumulatorki to kupić takie zwyczajne do telefonu take np. do Nokii? No i ile ich musi być?

Wielkie dzięki za pomoc, tylko jeszcze pytanie, czy to jest dobry pomysł żeby koła okleić gruboziarnistym papierem ściernym? Czy lepiej jakąś gumą? To wszystkie moje pytania dotyczące części do mojego pierwszego minisumo, napisze jak będę programował albo będę miał jakiś problem dotyczący mechaniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy części które wymieniłeś wystarczą by stworzyć robota minisumo!?

Nie. to są najważniejsze elementy, dzięki którym robot będzie mógł się poruszać, wykrywać przeciwnika i kraniec ringu, który jest zaznaczony białą taśmą.

Te czujniki na TSOP1736 to po to by nie wyjeżdżał poza białą linię, a ten Sharp to, to, to... co? Sorry za takie pytania ale początkujący jestem.

A i te akumulatorki to kupić takie zwyczajne do telefonu take np. do Nokii? No i ile ich musi być?

TSOPy to czujniki zbliżeniowe. Dzięki nim robot wie w którym miejscu jest przeciwnik. Sharpy to także czujniki zbliżeniowe, tyle że bardziej zaawansowane- nie tylko widzą (lub nie) przeszkodę, ale także wskazują dokładną odległość do niej. Czujniki do wykrywania linii to między innymi CNY70.

Akumulatorki z telefonu komórkowego średnio się nadają. Mają zbyt małą wydajność prądową (tak myślę). A parametry takiego pakietu zależą głównie od silników, jakie będą w robocie siedziały.

Wielkie dzięki za pomoc, tylko jeszcze pytanie, czy to jest dobry pomysł żeby koła okleić gruboziarnistym papierem ściernym? Czy lepiej jakąś gumą? To wszystkie moje pytania dotyczące części do mojego pierwszego minisumo, napisze jak będę programował albo będę miał jakiś problem dotyczący mechaniki.

Nie jest to dobry pomysł. Po pierwsze w regulaminie zawodów jest punkt, w którym jest napisane, że robot w żaden sposób nie może niszczyć ringu (a taki papier ścierny założony na koła będzie działał jak szlifierka). Po drugie nie będzie to miało żadnej przyczepności. Zdecydowanie lepsza jest guma.

Przeglądnij inne konstrukcje minisumo, popatrz jak są wykonane a na wiele pytań z pewnością znajdziesz odpowiedzi. Wszystkiego się nie dowiesz, jeżeli będziesz tylko pytał.

pozdrawiam i powodzenia życzę 🙂

Mateusz

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tsop to w żadnym stopniu nie jest czujnik odległości. Możesz go użyć w układzie czujnika obiciowego do wykrywania przeciwnika. Ale producent nigdy nie miał pewnie tego na myśli. Jak to zrobić jest poradnik na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.