Skocz do zawartości

[MicroMouse] Budowa pierwszego MicroMouse - Ślimak


Pomocna odpowiedź

bardzo trudno takie fototranzystory kupić max 10 stopni szerokości wiązki

Nie tak trudno 😉 W ofercie lispol.com są od dość dawna fototranzystory LITE-ON (LTR4206E) dokładnie o kącie 10 stopni. Sam właśnie takich używam.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, ale przecież na robota będzie oddziaływało światło zewnętrzne. Każde dodatkowe źródło światła będzie go zakłócało. Tak przynajmniej mi się wydaje. Jeśli jestem w błędzie to proszę cię wytłumacz mi jak to jest. Wkrótce robię zamówienie, więc muszę wiedzieć jakie zamówić 😉 Wstępnie myślałem nad takimi o widmie 940nm, czyli na pasmo IR.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

http://rocky.digikey.com/WebLib/Lite-on/Web%20Data/LTR-4206E.pdf

piotreks-89, Na początku noty - 4 kropka - jest napisane, że posiada specjalną ciemną obudowę, która "ucina" światło widzialne odpowiednio dla wykrywania IR. Sugerowałoby to że jest to fototranzystor IR. 😉 Z kolei na 3 stronie masz informację, że działa on na 940nm (chyba o to tam chodzi).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ProeXtreme, no tak, też tak myślę. Chciałem odnieść się do wypowiedzi Sabre:

Nie do końca się zgodzę, lepsza opcja jest gdy dioda ma dość szeroki kąt świecenia (nawet do 60 stopni), ale za to fototranzystor musi mieć bardzo wąski kąt (bardzo trudno takie fototranzystory kupić max 10 stopni szerokości wiązki).
Link do komentarza
Share on other sites

sailo, to co wymieniłeś to w większości jako odbiorniki są te scalaczki, a fototranzystory poza chyba 1 też są na wąski kąt +-10 stopni 🙂. Wszystko zależy od tego co chcesz, ja czytałem sporo po różnych forach i każdy pisał to samo, że lepiej jest gdy fototranzystor ma wąski kąt świecenia, a w przypadku diod IR nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, chodzi jedynie o to aby plama światła była spójna, bez obszarów o innej jasności (co często się zdarza).

Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do worklog'a.

W ostatnich dniach wymieniłem silniki na 50:1 w celu otrzymania większej rozdzielczości enkoderów.

Opanowałem też w jakimś tam stopniu LCD i RS232, bo bez tego debugowanie było dość uciążliwe. Zacząłem wprowadzać regulator PD - aktualnie samo P, jednak mam pewnie problemy, które teraz będę starał się usunąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.