Skocz do zawartości

Odnajdywanie robota w przestrzeni 3d


ranma1988

Pomocna odpowiedź

powiedzmy że max 20m ze scianami(przez sciany)

co do https://www.forbot.pl/forum/topics48/robot-i-nawigacja-vt2914.htm#22683 to bida.

Jedyne co to lokalizacja w pomieszczeniu.

Myślałem bardziej o 3..4 'stacjach' i małym pasywnym odbiorniku. stacje mają określać gdzie jest robot na tej podstawie wysyłać komendy sterowania.

myślałem bardziej o czymś radiowym?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem czy to dobry pomysł. Siła sygnału będzie zależeć, od jednolitości ścian (i stali w nich zawartej), a jak to chcesz ustalać ?

Jeżeli robot ma się poruszać po jednym budynku, chyba lepiej wprowadzić mu do pamięci jego schemat, lub jeżeli to możliwe model 3D budynku, i śledzić jego położenie, przez śledzenie własnych ruchów, za pomocą czujników. Przy czym robot musiał by mieć jakiś punkt odniesienia, z którego np. startuje, taką swoja budę dla robala.

Link do komentarza
Share on other sites

nie nie to zupełnie inna kwestia!

Robot sam w sobie nie porusza się i nie ma być świadomy położenia.

Świadomość położenia robota ma mieć tylko odbiorca.

hmm... może inaczej zobrazuje problem:

jak odnaleźć klucze w mieszkaniu, dokładną ich pozycję.

Link do komentarza
Share on other sites

W każdym pomieszczeniu umieścić mikrofony, a robot wydawalby dźwięk. Mierzymy natężenie dźwięku i obliczamy położenie. Mogą być nawet ultradźwięki. Robot może mieć jakiś moduł komunikacyjny aby włączać w nim emisję dźwięków, co by na okrągło nie brzęczał.

W czym problem: robot musi dawać silny, rozróżnialny ze środowika, sygnał, który może być mierzony. Ew. robot sam określa gdzie jest i wysyła tą informację do układu zewnętrznego. Można nawet użyć GPSa - dobry z zewnętrzną anteną ma szanse złapać sygnał wewnątrz budynku, ale gwarancji nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się że trzeba będzie poszukać gdzieś indziej:/

Obawiam się, że nie będzie łatwo znaleźć. Pozycjonowanie ruchomego przedmiotu w przestrzeni budynku, w której są dodatkowe przeszkody (meble) itp. - ciężka sprawa.

Mnie brakuje tutaj informacji, co właściwie chcesz osiągnąć. Bo jeżeli tylko stwierdzenie, że robot jest w pomieszczeniu X a nie Y, to pomysłami powyżej, dasz radę.

Ale jeżeli chodzi Ci o określenie jego współrzędnych w pomieszczeniu X, to z jaką dokładnością?

Link do komentarza
Share on other sites

potrzebuje o dokładności 1m, samo określenie w którym jest pokoju to niestety za mało.

Wyobrażałem sobie mikro-nadajnik nadający na znanej częstotliwości i stacje określające jak daleko od nich się znajduje, potem matematyka i jest pozycja.

Tylko brakuje mi źródeł aby poczytać o takich rozwiązaniach.

Nawet nie wiem pod jakim hasłem szukać:/

Link do komentarza
Share on other sites

witam, a czy braliście pod uwagę prędkość fali, przecież to jest rzędu 33ps wiec wątpię, by jakiś uC dał radę policzyć; do czegoś takiego wykorzystuje się przetworniki z pamiecią próbek i nie jest to prosty układ 🙂 bardziej już można się zastanowić nad skanowaniem otoczenia przy pomocy lidarów, ewentualnie jak ktoś już wspomniał, 3-4 latarnie ultradźwiękowe i triangulację robić 🙂 ewentualnie jeszcze wykorzystać przetwornik ccd i laser 🙂 warto tutaj zajrzeć link

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Regulamin, punkt 3.g - poprawiłem błędy

Link do komentarza
Share on other sites

Proponował bym najpierw dokładniej opisać problem bo z takimi strzępkami informacji niewiele możemy zrobić. Najlepsze na pewno będzie połączenie danych z różnych źródeł zbieranych zarówno przez robota jak i przez układy zewnętrzne. Ale jakie czujniki będą te dane zbierać oraz co jest możliwe i w jakim stopniu niestety nie będziemy w stanie ci powiedzieć jeśli dokładnie nie opiszesz co chcesz zrealizować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.