Skocz do zawartości

Odnajdywanie robota w przestrzeni 3d


ranma1988

Pomocna odpowiedź

witam a czy braliscie pod uwage predkosc fali przeciesz to jest zedu 33ps wiec watpie by jakis uC dał rade policzyc do czegos takiego wykozystuje sie przetforniki z pamiecia prubek i niejest to prosty układ 🙂 bardziej juz mozna sie zastanowic na skanowaniem otoczenia przy pomocy lidarow ewentualnie jak ktos juz wspomniał 3-4 latarnie ultradzwiekowe i tralgulacje robic 🙂 ewentualnie jeszcze wykorzystac przetwornik ccd i laser 🙂 warto tutaj zajrzec lnk

Prędkość nie ma znaczenia, bo metoda ta nie sprawdzi się w zamkniętych pomieszczeniach. Podobnie z triangulacją opartą o sygnał radiowy.

Myślę, że powinieneś jednak w innej dziedzinie poszperać za wiedzą.

Link do komentarza
Share on other sites

Donu: nie chodziło mi o stosowanie Fal radiowych lecz o ultradźwięki które przecież są powszechnie stosowane w robotyce ze względu na prostotę układów oraz bardziej zaawansowanych Skanerów laserowych wykorzystywanych do lokalizacji i nawigacji robotów mobilnych - tzw. algorytmów SLAM

Link do komentarza
Share on other sites

Donu: nie chodziło mi o stosowanie Fal radiowych lecz o ultradźwięki ...

Coś bardzo szybkie u Ciebie te ultradźwięki:

witam a czy braliscie pod uwage predkosc fali przeciesz to jest zedu 33ps

Dodatkowo Twoja wypowiedź była pod postami dot. radionawigacji, a nie ultradźwięków.

To co konkretnie te 33ps przedstawiają i jak to się ma do tematu?

Pytam bo może czegoś nie załapałem z Twojej wypowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

A można temat sprecyzować ?

hmm... może inaczej zobrazuje problem:

jak odnaleźć klucze w mieszkaniu, dokładną ich pozycję.

Bo w pewnym momencie straciłem wątek, chcesz pozycjonować robota w budynku, czy użyć tej metody do szukania kluczy w nim ?

Jak do szukania kluczy to jest 100x prostsza metoda. Wbudować do bryloczka prosty generator tonu lub melodii, który zdalnie można uruchomić z pilota radiowego..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja rozumie że autor chce ze "stanowiska dowodzenia" móc określić położenie robota np. w mieszkaniu z dokładnością 1m. Innymi słowy siedzi sobie w wannie i widzi na ekranie komputera gdzie robot, jest w danej chwili.

Link do komentarza
Share on other sites

Donu po pierwsze chodziło mi o radionawigacie predkosc fali elektromagnetycznej jest 299 792 458 m/s gdzie wychodzi ze czas pokonania przez fale jednego mm wynosi około 33 piko sekundy i nie jest możliwe zastosowanie radionawigacji. dalsza cześć mojej wypowiedzi była do proponowanych rozwiązań 🙂 np zastosowanie metody wykorzystywanej przez operatorów GSM do określenia położenia abonenta z ta róznica ze zamiast radia użyć ultradzwiekow, bądź skanerow laserowych ewentualnie kamery np tak jak tutaj 🙂lnk

Link do komentarza
Share on other sites

Oj, kolego mieszasz totalnie, prześledź kolejność postów i następnym razem pisz dokładnie do czego się odnosisz :

Po wypowiedziach na temat radionawigacji odpowiadasz:

a czy braliście pod uwagę prędkość fali, przecież to jest rzędu 33ps..

Odpowiadam, że prędkość nie ma znaczenia, bo radionawigacja się nie przyda:

Prędkość nie ma znaczenia, bo metoda ta nie sprawdzi się w zamkniętych pomieszczeniach.

Ty na to odpowiadasz, że nie o radionawigacji lecz o ultradźwiękach pisałeś.

Donu: nie chodziło mi o stosowanie Fal radiowych lecz o ultradźwięki ...

Ja na to pytaniem, o wyliczoną prędkość bo skoro mowa o ultradźwiękach to skąd 33ps?:

To co konkretnie te 33ps przedstawiają i jak to się ma do tematu?

na Co Ty odpowiadasz, że jednak masz na myśli fale radiowe.

... chodziło mi o radionawigacie predkosc fali elektromagnetycznej jest 299 792 458 m/s ...

Proponuję, abyś zaczął porządkować swoje wypowiedzi używając do tego narzędzia cytowania. Wszystkim będzie łatwiej zrozumieć o co Ci chodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze przepraszam wybaczcie może i faktycznie zakręciłem nieważne już może zacznijmy rozważać problem kolegi a nie kto co miał na myśli 🙂

kolega ma problem szuka rozwiązania proponuje by kolega przeanalizował pomysł ze znakowaniem robota i śledzeniem go przez kamerę umieszczana w zasięgu widzenia całego pomieszczenia i analizując obraz z kamery jeśli autor ma zastrzeżenia co do pomysłu niech się wypowie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja rozumie że autor chce ze "stanowiska dowodzenia" móc określić położenie robota np. w mieszkaniu z dokładnością 1m. Innymi słowy siedzi sobie w wannie i widzi na ekranie komputera gdzie robot, jest w danej chwili.

dokładnie o to chodzi.

Optyczne metody nie sprawdzą się przez przeszkody, ultradźwięki tak samo!

Myślałem o RFID. ale zasięg do 3m..do tego brak danych o lokalizacji położenia

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem, nie możesz brać pod uwagę rozwiązań opartych o fale radiowe ponieważ, w pomieszczeniach następować będą odbicia fal, a dodatkowo w niektórych częściach budynku możesz nie mieć zasięgu w ogóle. Najlepszym przykładem jest WiFi i jego problemy z zasięgiem w budynkach, a tam odbicia nie są problemem, tak jak w przypadku namierzania azymutu źródła fal radiowych w Twoim przypadku.

Podobnie jest z sygnałem telewizji analogowej - w jednym pomieszczeniu jest OK w innym kaszana. Czasami wystarczy lekko antenę przestawić.

Oczywiście nie wiemy zbyt wiele o budynku i pomieszczeniach, o których piszesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie da się tego zrobić w sposób łatwy prosty i tani. Bo albo robota trzeba naszpikować bardzo skomplikowaną elektroniką, albo naszpikować czujnikami budynek. rozwiązania po środku po prostu będą tylko miksem tych dwóch.

Ogólnie robot by musiał umieć określać wektor swojego ruchu/położenie, czyli kierunek i zwrot swojego ruchu, oraz przebyty dystans od punktu startu/odniesienia, i na bieżąco na tej podstawie nanosić swoją pozycję na wirtualny plan budynku, wykonany oczywiście skali.

Ponieważ używanie jednego punktu odniesienia mogło by być kłopotliwe, to warto by dom podzielić na strefy (pomieszczenia), gdzie przejechanie przez czujnik w drzwiach informowało by robota że wychodzi z jednej strefy a wchodzi do drugiej, i jednocześnie ten punkt byłby punktem odniesienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko czy znacznik rfid nie uruchomi alarmu w sklepie?

😃 Czy ten robot to stróż? Jeżeli ma się poruszać w czasie gdy alarm jest włączony, to by odpowiedzieć na Twoje pytanie trzeba wiedzieć, jakiego typu czujniki są zamontowane.

Generalnie odnoszę wrażenie, że ten projekt przerasta Ciebie o kilka lat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.