Skocz do zawartości

Pytanie o serwokontroler


kac955

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość. założyłem temat bo chcę się dowiedzieć jak zbudować serwo kontroler a nie kupić, ponieważ chciałbym zbudować manipulator składający się z serw modelarskich i mechaniki oczywiście. Mile widziany byłby gotowy schemat lub wytłumaczenie jak działają poszczególne elementy potrzebne do zbudowania serwo kontrolera i co z czym połączyć aby działało odpowiednio. Serwo kontroler miałby być 6cio lub 8mio kanałowy chodzi o samą elektronikę bez programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuje najpierw poczytać o mikrokontrolerach. Dla mikrokontrolerów AVR, w języku BASCOM oprogramowanie serwa zajmuje 2-3 linijki. (w c troszkę więcej) Serwa można wtedy podłączyć do dowolnego portu mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

wielkie dzięki dokładnie o to mi chodziło, jak jeszcze nie będę czegoś wiedział to napisze na forum bo widzę że ludzie chętni są do pomocy.

P.S szukałem w internecie tego i nie znalazłem wielkie dzięki jeszcze raz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

tak z ciekawości, ile osób byłoby chętnych na serwokontrolerem z bootloaderem i biblioteką do obsługi 24 albo 32 serw z zadawaniem pozycji i prędkości (16 bitów)? Myślę o kwocie ~100zł/szt.

Link do komentarza
Share on other sites

tak jak w temacie mam jeszcze pytanie odnośnie schematu który w odpowiedzi dał jeden z kolegów co to są te elementy które oznaczyłem kółkiem i jakie mają wartości, parametry z góry dzięki za odpowiedź

schemat.thumb.PNG.f910b04798afd5c8da9fed04c28c6cc0.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

U góry oznaczenia linii

z lewej u góry przycisk, niżej kondensatory 22pF i kwarc 16MHz

Z prawej rezystory ograniczające prąd zależne od koloru ledów (jeden tam ma 270Ohm, generalnie dając 1000Ohm czyli 1kOhm na pewno będzie ok - ich dobór tylko zwiększa/zmniejsza jasność diod).

Reszta to złącza 2x3 i 2x2 piny (czyli dwurzędowe)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

jak dla mnie jeden 1k ohm to za stanowczo za dużo

dla przykładu

I=5/1000

I=0.005

A więc 5mA jaka dioda świeci się przy takim natężeniu ?

Standardowa czerwona dioda to tak przy 20mA się świeci

Swoją drogą Kac jak nie potrafisz przeczytać ze schematu wartości elementów to ja bym się za tak skomplikowany (pod względem mechanicznym jak i elektronicznym ) projekt nie zabierał albo przynajmniej kupił gotowy serwo kontroler bo twoje nerwy i części i tak będą kosztować więcej...

Link do komentarza
Share on other sites

A więc 5mA jaka dioda świeci się przy takim natężeniu ?

Led.

Przez ostatnie 50 lat technika poszła do przodu, dioda używana jako kontrolka (a nie latarka) świeci wystarczająco jasno przy prądzie nawet <1mA. 20mA to max dla większości wynalazków w rozmiarze 3 czy 5mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.