Skocz do zawartości

Pascal - programowanie


Aramis

Pomocna odpowiedź

Cześć,
konstruuję obecnie swojego drugiego robota miniSUMO i tym razem chciałbym sam napisać do niego program.

(Jestem w pierwszej klasie technikum informatycznego) Narazie znam tylko podstawy Pascala. Czy możecie mi powiedzieć czy da się zaprogramować uC w Pascalu? Jeśli tak to jak się mogę do tego zabrać (jakieś kody podstawowe, czy może link do jakiegoś źródła w sieci).

Prosił bym o pomoc lub naprowadzenie mnie na jakieś informacje dostępne w internecie.

Z góry dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Z przykrością muszę powiedzieć, że o ile nie jesteś nierozerwalnie przywiązany do Pascala to uciekaj od niego jak najdalej. Pomyśl o Arduino, albo czymś podobnym. C jest bardzo podobne do Pascala, a Arduino posiada biblioteki załatwiające wiele podstawowych rzeczy za Ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Popieram poprzednika, tylko C (ewentualnie Bascom, ale jeżeli myślisz o czymś więcej to szkoda czasu).

Kilka powodów:

- C ma darmowy kompilator, bez ograniczeń (darmowy Bascom generuje tylko do 2kB),
- kody wynikowe ważą z moich obserwacji około >10% mniej,
- bardziej zaawansowane jakoś bardziej sensownie się pisze (przynajmniej w moim odczuciu).

Wadą C jest mniej intuicyjna budowa i większe skomplikowanie kodu, ale warto.

Link do komentarza
Share on other sites

stecarlos napisał :

Wadą C jest mniej intuicyjna budowa i większe skomplikowanie kodu, ale warto.

Co do pierwszego stwierdzenia bardziej bym powiedział że zapis jest matematyczno - fizyczny, i jak ktoś nie bardzo lubi te przedmioty to początki są kłopotliwe.

Co do stwierdzenia większego skomplikowania kodu, to tu dużo zależy od umiejętności programisty tzn. czy sam sobie go przypadkiem nie komplikuje, i jaki to jest kod ? Im bardziej złożone obliczenia tym bardziej właśnie czytelny stale się C, bo nie trzeba wszystkiego rozbijać na czynniki proste jak w BASCOM.

Dla czego odradzam BASCOM ?

➡️ Brak tablic wielowymiarowych i struktur.

➡️ Brak możliwości zapisu obliczeń złożonych w jednej linii, co niepotrzebnie komplikuje obliczenia. Nawet tak trywialne zadanie jak 2+2*2, wymaga zapisu tego w 2 liniach, i to w odpowiedniej kolejności.

➡️ Ze względu na swoja specyfikę uczy złych nawyków programistycznych, które potem bolą przy przesiadce na C.

➡️ Środowisko na dzień dzisiejszy trochę już bez przyszłości. Co prawda gdzieś tam już słyszałem że trwają prace nad BASCOM ARM, to i tak jeżeli odziedziczy to wady BASCOM AVR to będzie to marne środowisko.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wszystkie posty. 😃

Chciałem się po prostu dowiedzieć czy to co umiem napisać w Pascalu mogę wykorzystać na dzień dzisiejszy w robotyce...

Ale skoro każdy z kim rozmawiam mówi żeby nawet nie myśleć o Pascalu w programowaniu robotów bo to się nie przyda, więc chyba z tego zrezygnuję.

Chyba tak jak kolega MirekCz napisał pomyślę o Arduino i zacznę się go uczyć.

Dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.