Aramis Napisano Styczeń 10, 2012 Udostępnij Napisano Styczeń 10, 2012 Cześć,konstruuję obecnie swojego drugiego robota miniSUMO i tym razem chciałbym sam napisać do niego program. (Jestem w pierwszej klasie technikum informatycznego) Narazie znam tylko podstawy Pascala. Czy możecie mi powiedzieć czy da się zaprogramować uC w Pascalu? Jeśli tak to jak się mogę do tego zabrać (jakieś kody podstawowe, czy może link do jakiegoś źródła w sieci). Prosił bym o pomoc lub naprowadzenie mnie na jakieś informacje dostępne w internecie. Z góry dzięki.
piotreks-89 Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 lolo1995 jest jakieś środowisko Pascala na AVR, ale nazwy nie pamiętam Składnia Pascala jest podobna do Bascoma, więc czemu nie w nim?
ProrokWielki Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 Środowisko nazywa się: Micro Pascal for AVR
MirekCz Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 Z przykrością muszę powiedzieć, że o ile nie jesteś nierozerwalnie przywiązany do Pascala to uciekaj od niego jak najdalej. Pomyśl o Arduino, albo czymś podobnym. C jest bardzo podobne do Pascala, a Arduino posiada biblioteki załatwiające wiele podstawowych rzeczy za Ciebie.
stecarlos Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 Popieram poprzednika, tylko C (ewentualnie Bascom, ale jeżeli myślisz o czymś więcej to szkoda czasu). Kilka powodów: - C ma darmowy kompilator, bez ograniczeń (darmowy Bascom generuje tylko do 2kB),- kody wynikowe ważą z moich obserwacji około >10% mniej,- bardziej zaawansowane jakoś bardziej sensownie się pisze (przynajmniej w moim odczuciu). Wadą C jest mniej intuicyjna budowa i większe skomplikowanie kodu, ale warto.
piotreks-89 Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 stecarlos darmowy Bascom kompiluje kody do 4Kb
Robomaniak Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 Bascom w wersji darmowej generuje chyba do 4kb kodu. Taki mały offtop. @edit Zostałem ubiegnięty
BlackJack Styczeń 10, 2012 Udostępnij Styczeń 10, 2012 stecarlos napisał : Wadą C jest mniej intuicyjna budowa i większe skomplikowanie kodu, ale warto. Co do pierwszego stwierdzenia bardziej bym powiedział że zapis jest matematyczno - fizyczny, i jak ktoś nie bardzo lubi te przedmioty to początki są kłopotliwe. Co do stwierdzenia większego skomplikowania kodu, to tu dużo zależy od umiejętności programisty tzn. czy sam sobie go przypadkiem nie komplikuje, i jaki to jest kod ? Im bardziej złożone obliczenia tym bardziej właśnie czytelny stale się C, bo nie trzeba wszystkiego rozbijać na czynniki proste jak w BASCOM. Dla czego odradzam BASCOM ? Brak tablic wielowymiarowych i struktur. Brak możliwości zapisu obliczeń złożonych w jednej linii, co niepotrzebnie komplikuje obliczenia. Nawet tak trywialne zadanie jak 2+2*2, wymaga zapisu tego w 2 liniach, i to w odpowiedniej kolejności. Ze względu na swoja specyfikę uczy złych nawyków programistycznych, które potem bolą przy przesiadce na C. Środowisko na dzień dzisiejszy trochę już bez przyszłości. Co prawda gdzieś tam już słyszałem że trwają prace nad BASCOM ARM, to i tak jeżeli odziedziczy to wady BASCOM AVR to będzie to marne środowisko.
Aramis Styczeń 10, 2012 Autor tematu Udostępnij Styczeń 10, 2012 Dzięki za wszystkie posty. Chciałem się po prostu dowiedzieć czy to co umiem napisać w Pascalu mogę wykorzystać na dzień dzisiejszy w robotyce... Ale skoro każdy z kim rozmawiam mówi żeby nawet nie myśleć o Pascalu w programowaniu robotów bo to się nie przyda, więc chyba z tego zrezygnuję. Chyba tak jak kolega MirekCz napisał pomyślę o Arduino i zacznę się go uczyć. Dzięki
Pomocna odpowiedź
Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony
Utwórz konto w ~20 sekund!
Zarejestruj nowe konto, to proste!
Zarejestruj się »Zaloguj się
Posiadasz własne konto? Użyj go!
Zaloguj się »