Skocz do zawartości

Płytka stykowa do programowania - stabilizator.

pawel320

Pomocna odpowiedź

Witam, mam takie pytanie - dla was pewnie banalne. Kupiłem wszystko co potrzebne do uruchomienia kursu z forbota:http://kursc.forbot.pl/str001.html

Tzn, myślałem że kupiłem wszystko i sprawa się trochę rypła, bo elektronicznego sklepu w okolicy nie ma. Brakuje mi tej diody przy zasilaniu( myślę, że to nie taki duży problem) gorzej jednak, że przypadkiem kupiłem zły stabilizator, 5v na 100ma, co prawda w kursie nie jest napisane jaki dokładnie ma być, ale to chyba za mały. Da się to jakoś obejść? Czytałem datasheet atmegi i pracuje ona na 4ma, nie można by dać np rezystora przed stabilizator i ograniczyć prąd do niego dopływający? Aha, mam drugi stabilizator, tym razem dobry na 3.3V. Zapomniałem napisać jeszcze, że zasilam wszystko ładowarką nokii, która daje 6v bez obciążenia. Proszę o pomoc, bo nie chcę sobie zepsuć atmegi i czekać znowu tydzień nim dojdzie. Pozdrawiam.

pawel320 nawet jakbyś miał prawidłowy stabilizator 7805 to i tak miałbyś napięcie <5V. Tego typu stabilizatory potrzebują napięcia o min. 2V większego niż na wyjściu.

Myślę, że twój układ nie powinien pobierać sporego prądu i powinien mu wystarczyć w zupełności stabilizator na 100mA 😉 Ważne jednak żeby nie przeginać z prądem, bo stabilizator nie wyrobi i się najzwyczajniej spali.

• Lubię! 1

Dzięki za odpowiedź, w układzie będzie chodzić atmega8a-pu, 2 diody i kilka kondesatorów i rezystorów. Co masz na myśli mówiąc o nie przeciążaniu stabilizatora? Nie muszę dawać rezystora przed nim?

Aha, i co z tą diodą (nie chodzi o taką zwykłą)

Jeszcze raz dzięki za odp.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

pawel320 diody krzemowe w tego typu układach pełnią funkcję przeciwprzeciążeniową. To one spalą się jeśli układ będzie pobierał za dużo prądu. Minusem jest spadek napięcia. Jeśli się nie mylę (nie chce mi się patrzeć do DS) to 1N4148 ma max. prąd 100mA i w twoim przypadku ona byłaby najlepsza. Rezystora nie dawaj, bo za dużego sensu to nie ma. Pamiętaj też o napięciu tego zasilacza i o tym jakie ciepło wytworzy się na obudowie stabilizatora.

Nie może być ta ładowarka? Na elektrodzie czytałem jakieś stare tematy i mówili, że można tym zasilać. Programator mam z allegro, stk200/300, nawet nie wiedziałem, że można nim zasilać.

Kurde, to sam nie wiem. Mam do wyboru jeszcze zasilacz 9v według obudowy, ale na wyjściu po zmierzeniu ma 17v, zasilacz od drukarki który ma dwa 3 wyjścia, mase, +15, +32, i mam jeszcze jakiś zasilacz 24v. Z tego chyba się nic nie nadaje, sam nie wiem. Chyba, że zrobię na zwykłych bateriach, mam koszyk na 4 baterie i akumulatorki.

Akumulatorki o ile się nie mylę mają po 1.2v. Baterie mają po 1.5. Tyle, że wtedy będzie 4.8V, a i te akumulatorki chyba pierwszej młodości nie są, więc nie wiem jak u nich z trzymaniem napięcia.

To co w końcu wybrać? Zostawić te ładowarkę nokii?

kolego wyżej nie wprowadza w błąd jeśli masz programator stk MUSISZ go zasilić a stabilne 5v możesz mieć z usb albo z tego zasilacza z drukarki te 15v puść na stabilizator i gotowe

rafal-bielsko, jak już pawel320, wspomniał, ma on STK200/300, który musi być zasilany z układu docelowego, on sam zasilić go nie może. pawel320, nie masz może jakiegoś kabla usb, którego nie potrzebujesz? Z gniazdka USB możesz wziąć dość stabilne 5V, co prawda nie o jakiejś potężnej wydajności prądowej (teoretycznie max 500mA, ale tylko jeśli twoje urządzenie zgłosi to, że chce pobierać max 500mA). Musisz tylko z tym USB bardzo uważać, żeby sobie portu nie upalić. Inny pomysł - nie masz jakiegoś zasilacza ATX? Z niego można wziąć naprawdę sporo różnych napięć, można sobie "poskładać" np 8,7V, podłączając masę twojego układu pod 3v3 ATXa, a vcc twojego układu pod 12V (12V-3,3V=8,7V).

Dzięki za odpowiedzi, po odpowiedzi Rafal-bielsko trochę się pogubiłem i szukałem na internecie o co chodzi z tym zasilaniem z programatora, na szczęście ktoś sprostował. Byłem na "wycieczce" na strych właśnie za zasilaczem od komputera, bo sam na to wpadłem, niestety chyba komuś go dałem. Te 15V to nie za dużo biorąc pod uwagę jaki mam stabilizator?

[ Dodano: 03-02-2012, 18:52 ]

Mam nowe "wieści" - znalazłem ładowarkę usb, nie ma ryzyka uwalenia portu, a według nalepki daje równe 5V, nada się?

za dużo nie tylko stabilizator się będzie bardziej grzał. Zawsze możesz jeszcze poszukać jakiegoś nie potrzebnego kabla usb i przeciąć go czarny kabel to minus czerwony to plus. Tylko musisz uważać żeby zwarcia nie zrobić bo uszkodziła sobie port usb u mnie doszło do takiej sytuacji i został mi tylko jeden sprawny port