Skocz do zawartości

Czy potencjometr przy wyświetlaczu LCD jest konieczny?


BL97

Pomocna odpowiedź

Czy konieczne jest podpinanie potencjometru przy wyświetlaczu LCD, czy można podpiąć sam + i - zasilania?

Miałem niedawno egzemplarz wyświetlacza, któremu z rozpędu zamontowałem potencjometr, którym i tak musiałem zjechać do GND, by ustawić właściwy kontrast - akurat ten konkretny egzemplarz wyświetlacza miał taki kaprys 🙂

Jednakże w większości przypadków potencjometr jest niezbędny, ale możesz go zastąpić dzielnikiem złożonym z dwóch rezystorów, które dobierzesz tak, by wyświetlacz miał prawidłowy kontrast.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak zrobić taki dzielnik? I jaki kontrast będzie prawidłowy? jak go poznać?

Mam wyświetlacz 2x16 za 15zł z www.sklep.avt.pl

Podłączyłem wszystko normalnie bez potencjometru i zaprogramowałem uC ale nic się na nim nie pojawia 🙁 tylko świecą diody podświetlające 🙁 czy to jest wina właśnie tego braku?

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączyłem wszystko normalnie bez potencjometru i zaprogramowałem uC ale nic się na nim nie pojawia 🙁 tylko świecą diody podświetlające 🙁 czy to jest wina właśnie tego braku?

Tak, to wina braku tego potencjometru. Jak go podłączysz i ustawisz odpowiedni kontrast, to mierzysz napięcie na tym potencjometrze podawane na pin od kontrastu. Później kłaniają się podstawy podstaw, które możesz sobie wygooglować, czyli co to jest dzielnik napięcia i jak i z czego go wykonać. Temat zamykam gdyż bezpośrednia odpowiedź na twoje pytanie rozleniwi cię jeszcze bardziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.