Skocz do zawartości

Czujnik z aparatu fotograficznego


Tolo

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich !!!

Ostatnio w moje lepkie łapki trafił stary aparat fotograficzny. Niby nic ciekawego jednak moją uwagę przykuły dwie ciemne( "soczewki" ? ) zabrał się więc do rozbiórki aparatu i natrafiłem na bardzo ciekawą płytkę ....

Oto te dwie "soczewki"

A oto płytka...

A teraz pytania jaki ten dalmierz może mięć zasięg ? i jak go podłączyć ? Na płytce znajduje się taki układ...

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/74417/MCNIX/MX171.html

Dziękuje za wszystkie sugestie może właśnie odkryłem tani zamiennik dla sharpów ? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

➡️ Tani zamiennik jeśli masz dostęp do tanich aparatów. Przy jednej sztuce to nie wiem, czy warto się w to bawić.

➡️ Sharpy działają na zasadzie triangulacji - dlatego są tak fajne a wyniki nie zależą od tego na co patrzą. Tutaj masz metodę pomiaru jasności tego co wróciło. Jak coś będzie "jaśniejsze" (oczywiście w zakresie spektralnym diody nadawczej i detektora), wynik będzie większy.

➡️ Samo działanie układu jest dość niewygodne. Cykl pomiarowy wygląda tak:

1. Podajesz zasilanie (w nocie jest 2-6V ale tą górną granicę obniżyłbym do 5V bo z kolei 6V to już AMR)

2. Czekasz 20-30ms

3. W tym czasie układ mierzy i kalibruje się do natężenia światła "otoczenia"

4. Wysyła jeden impuls sondujący

5. Po odebraniu i obróbce odpowiedzi z detektora IR dostajesz wynik: prąd w obwodzie cewki AF

6.Trzeba ten prąd przerobić na napięcie (to proste - zamiast cewki opornik) ale nie wiem, czy da się tak przeskalować wyjście by nie musiało wciągać ponad 200mA tylko np. 2mA.

7. Mierzysz napięcie na oporniku np. za pomocą ADC w procesorze. Nie wiemy jaka jest zależność odległości od prądu wyjściowego - nic nie piszą, musiałbyś to sprawdzić.

8. Wyłączasz zasilanie układu.

➡️ Nie wiem, czy istnieje inny sposób wymuszenia kolejnego cyklu pomiarowego. Być może zwarcie tranzystorem którejś nóżki do masy, np. jednej z tych odpowiedzialnych za taktowanie cyklu (CT) - możesz ostrożnie spróbować, chociaż zrobienie załączania zasilania też nie jest trudne. Przykrą sprawą jest to, że układ gdy już nie mierzy (po impulsie) potrafi brać z zasilania do 40mA. Musiałbyś szybko mierzyć wynik i odpalać następny cykl żeby nie tracić prądu na pusto. W tym celu może warto by informować procesor, że impuls właśnie poszedł i wynik jest gotowy. Wtedy kolejne cykle byłyby "posklejane" ze sobą. Istnieje możliwość, że ten duży prąd jest wykorzystywany w ukłądzie do wysterowania tranzystora wyjściowego sterującego cewką AF. Gdyby "nasz" prąd w rezystorze był dużo mniejszy, to może i całkowity pobór mocy spadłby poważnie.

➡️ Zasięg zależy jedynie od użytej diody nadawczej i czułości detektora. W takim aparacie to myślę, że 8-10m to już nieskończoność, a < 1m przekracza możliwości obiektywu. Tak bym zgadywał. W układzie przewidziano jakąś kalibrację potencjometrem ale kluczowe są parametry toru IR. Acha, ograniczeniem dużego zasięgu (gdybyśmy chcieli taki zrobić) jest czułość detektora. Nie może być zbyt wielka, bo ograniczony (od góry) jest prąd oświetlenia z "otoczenia" do jakiego układ może się zaadoptować.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek spróbuj zamiast cewki autofokusa wstawić opornik 22 omy lub coś koło tego drugim końcem podłaczony do plusa zasilania - tak pokazuje aplikacja. Przy 5V pozwoli na przepływ prądu ok. 220mA. To nie powinno załatwić układu a będziesz na oporniku dostawał jakieś sensowne napięcia. Po prostu włącz układ gdy "patrzy" na coś stabilnego i zmierz napięcie na oporniku. Wyłącz, powtórz pomiar, potem zmień położenie, znów kilka razy powtórz odczyty itd. Gdyby odkładało się na oporniku za dużo (np. wciąż > 4.5V) albo zmiany były małe, możesz kombinować z rezystancją. Jeśli jest tam źródło prądowe (ja bym tak zrobił na ich miejscu) to nie zaszkodzisz mu nawet zwarciem ale lepiej uważaj i nie schodź poniżej 10 omów. Najlepiej zmierz cewkę w obiektywie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.