Skocz do zawartości

Transoptor odbiciowy HRS-CD


MatManiak

Pomocna odpowiedź

Witam,

Od dłuższego czasu na rynku brak jest czujników KTIR0711S, dość często wykorzystywanych w robotach - praktycznie każdy bardziej zaawansowany LF na tym forum posiada dużą ilość tych czujników. Jako, że czujników tych nadal nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie, zacząłem szukać alternatyw. Po szperaniu w internecie, znalazłem transoptor odbiciowy HRS-CD który można kupić na tme.eu ( http://www.tme.eu/pl/details/hrs-cd/transoptory-wyjscie-tranzystorowe-tht/huey-jann-electronic/ ) - porównałem noty katalogowe tego czujnika oraz KTIR0111S i są praktycznie identyczne, zarówno pod względem parametrów, jak i rozmiarów. Różnią się jedynie nóżkami, tzn. w HRS-CD są one długie i można je zagiąć by je lutować THT. Ale po obcięciu nóżek, wyglądają praktycznie tak samo jak KTIRy. Cena też jest podobna, do KTIRów, przynajmniej na TME. Niestety nie testowałem tych czujników - może ktoś z was testował? Jak się sprawują? Warto je kupować, w zastępstwie za znane i wypróbowane już KTIRy? Co ogólnie o nich sądzicie?

hrs-cd.thumb.jpg.51fd05981665569b354a786e72111946.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli dane katalogowe są podobne to nie powinno być przeszkód. Cena też dobra +25 za 2,99 to warto się we 2-3 dogadać.

Też szukałem jakiś zamienników ale znalazłem jedynie takie, których zasięg wynosił 1-2mm (obudowa jak ktir).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli dane katalogowe są podobne to nie powinno być przeszkód. Cena też dobra +25 za 2,99 to warto się we 2-3 dogadać.

Też szukałem jakiś zamienników ale znalazłem jedynie takie, których zasięg wynosił 1-2mm (obudowa jak ktir).

A, faktycznie - zasięgów nie porównywałem, bo jakoś nie potrafię znaleźć takiej informacji w nocie katalogowej... Ale całkiem możliwe, że 1-2mm, co wykluczałoby ten czujnik w porównaniu z KTIRem. Ktoś widzi jaka jest odległość, w nocie katalogowej tego HRS-CD?

P.S: w nocie KTIRa widzę, że efektywnie działa w odległości 1-2mm, bo np przy 5mm już tylko na 50-60%...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przejrzałem dane obu czujników: KTIR i HRS-CD

Ten pierwszy ma wprost narysowaną ch-kę wiążącą odległość i prąd (Fig.7). Przy 5mm odległości do szkła z naparowaną powłoką Aluminium zapewnione jest tylko 10% prądu maksymalnego. 50% dostajemy przy 2mm. Prąd ten podany jest w tabelce "Electro-optical Characteristics" jako Ic, gdzie warunki pomiaru to prąd diody LED 4mA i odległość do lustra 1mm. Producent gwarantuje od 10 do 400uA (i to bym traktował jako 90% maksa z wykresu Fig.7) w trzech grupach, podanych w tabelce poniżej - "Classification table". Oczywiście chcąc mieć najczulszego KTIRa trzeba szukać grupy z literą G. Na szczęście, ponieważ fototranzystor jest źródłem prądowym, czułość wyjścia napięciowego - a takie przecież są nam potrzebne do sterowania procesorów można regulować rezystorami. Nie za darmo, bo większe rezystory to co prawda większa czułość ale też większe szumy i no i znacznie mniejsza szybkość działania. KTIR i tak wcale nią nie zachwyca (Fig.5) choć do wykrywania białej linii zupełnie wystarczy.

Drugi czujnik specyfikowany jets zupełnie inaczej. Podana jest jedynie ch-ka prądu wyjściowego względem mocy promieniowania na cm2 (Fig.4, str.7). Można by to uzupełnić wykresem mocy promieniowania w zależności od prądu diody (Fig.5, str.6) oraz w zależności od kierunku (Fig.6, str.6) i przeliczyć (dla danej odległości do lustra) steradiany na cm2 ale nie znając wzajemnego położenia elementów to będzie wróżenie z fusów. Jedynym punktem zaczepienia jest wg mnie tabelka na str. 3, gdzie Ic jest podany jako nie mniejszy niż 100uA. Na szczęście zmierzyli to dla odległości 1mm więc identycznej jak dla KTIRa. Biorąc pod uwagę, że prąd diody LED jest aż 5-krotnie większy (tutaj: 20mA) to można założyć, że dla 4mA byłby tyle samo razy mniejszy - ta zależność jest liniowa. Czyli z 50uA gwarantowanych dla najgorszego KTIRa mielibyśmy tutaj 20uA czyli ponad 2 razy mniejszą czułość 🙁

Oczywiście różne mogą być sprawności diod LED (nie ma jak porównać, KTIR nie ma tego wykresu) ale szczerze mówiąc nie spodziewałbym się wielkich różnic. No i trzeba wziąć pod uwagę, że producent HRSa zapisał w tabelce tylko najgorszy przypadek. Z drugiej strony producent KTIRów selekcjonuje je na grupy co dowodzi większej dbałości o jakość no i można sobie zakupić takiego, co to poniżej 200uA nie zejdzie.

W każdym razie w obu przypadkach odległości powyżej 5mm są raczej poza zasięgiem prostych konstrukcji. Po pierwsze ze względu na moce promieniowane i po drugie na kształt charakterystyk kątowych emitera i detektora. One po prostu patrzą praktycznie dookoła i dla >5mm odbite światło własnej LEDy ginie w szumach własnych i prądach upływu fototranzystora. Możnaby robić jakąś detekcję synchroniczną i wyciągać sygnał poniżej poziomu szumów ale to bez sensu. Prościej wziąć zupełnie inny czujnik.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sam osobiście nie testowałem tych czujników, ale znajomy bardzo je sobie chwalił.

Na pewno ich dużym plusem są małe wymiary oraz szybki czas reakcji.

Mam zamiar w najbliższym czasie sprawdzić je przy swojej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.