Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Budowa robotów z niczego.


pawcio0928

Pomocna odpowiedź

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko można kupić i zlecić, ale podczas budowania pierwszych robotów nie jest to najlepsze rozwiązanie inwestować w super piękne obudowy jak nawet nie mamy pewności czy nasza konstrukcja będzie działać. Ten artykuł polecam wszystkim niedoświadczonym użytkownikom którzy nie mają dużych nakładów pieniędzy lub czasu aby zamawiać elementy do różnych firm, gdzie często koszt wycięcia lub zrobienia przekracza budżet początkujących.

Często nawet nie wiemy że wszystkie potrzebne materiały mamy pod ręką. Ten artykuł wprowadzi cię właśnie jak dostrzec co jest przydatne i jak coś z tego stworzyć.

1. Konstrukcje mechaniczne z lutowanego laminatu.

Wielu z was pewnie ma problem w co obudować prototyp aby nie wydać mnóstwa pieniędzy na materiały. Odpowiedź jest prosta konstrukcja z lutowanych kawałków laminatu. Budowanie obudów z tego materiał jest bardzo proste. Wystarczy posiadać podstawowe umiejętności lutowania i obróbki laminatu. Myślę że jeśli bez problemu wytniesz odpowiedniej wielkości kawałek laminatu to i lutowanie pójdzie ci z wielką łatwością. Dla przykładu wykonamy szereg różnych typów łączeń.

1. Płaski

1. Przygotuj odpowiedniej wielkości kawałki laminatu i oszlifuj ich brzegi tak aby całą długością z sobą się stykały.

szlifowanie krawędzi laminatu

spasowanie dwóch kawałków laminatu

2. Posmaruj brzegi miedzi pastą lutowniczą lub innym środkiem ułatwiającym lutowanie, i pobiel obficie oba kawałki laminatu.

bielenie krawędzi

3. Kolejnym krokiem jest dołożenie spoiwa i dokładne rozmieszczenie lutu tak aby mocno połączył dwa kawałki. Poprawny lut przedstawiony jest na obrazku poniżej.

poprawny lut

2. Kątowy

1. Przygotowujemy kawałki laminatu jak w łączeniu płaskim

2. Sprawdzamy czy oba elementy pasują do siebie.

sprawdzanie czy elementy pasują

3. Następnie bielimy obficie brzeg jednej płytki.

bielenie

4. Drugą płytkę również bielimy i odsysamy nadmiar cyny plecionką.

przygotowywanie drugiego kawałka laminatu

5. Kolejnym krokiem jest położenie jednego kawałka laminatu(tego mocno pocynowanego) na blacie a tego drugiego dosunięcie tak aby się stykały. Najlepiej jest chwycić to "trzecią ręką" lub kombinować

złączenie laminatów

6. Łączymy obie części w taki sposób:

łączenie dwóch kawałków

7. Kolejnym krokiem jest zrobienie drugiego takiego samego "zaczepu" z drugiej strony.

8. Następnie bierzemy dużą ilość cyny i powoli przesuwamy wzdłuż łączenia tak aby oba elementy złączyły się ładnym lutem.

lutowanie po całej długości

9. Skończony lut powinien wyglądać

poprawny lut

Dla ćwiczenia przylutujemy jeszcze kawałek laminatu

10. Tak samo bielimy oba elementy i odciągamy nadmiar lutu plecionką.

11.Przykładamy dany kawałek laminatu i powtarzamy czynności z punktów 6-8.

12. Skończone luty powinny wyglądać tak

efekt zmagań

13. Jeśli coś odstaje można spiłować to na papierze ściernym.

14. Jeśli zlutowaliśmy pod złym kątem wystarczy nagrzać lut w całej długości i ustawić laminat pod odpowiednim kątem.

Właśnie w ten sposób zbudowany jest robot maor.

Myślę że ten sposób jest jednym z najszybszych sposobów na robienie obudów i konstrukcji mechanicznych. Przykład zastosowania tak lutowanego laminatu można zobaczyć w projekcie czterech przekładni.

2. Wykorzystywanie wszelkiego typu pudełek.

Pudełka to produkt dostępny praktycznie wszędzie. Często nasze twory nie są zbyt ładne, albo odporne aby znajdowały się bez obudowy. Nie trzeba mieć jakiś specjalnych pudełek ani żadnych specjalnych urządzeń do obróbki. Pudełko to może być od wszystkiego np:

pudełka od bezpieczników samochodowych

pudełko od maszyny do szycia z przygotowanymi otworami

Stworzenie czegoś takiego nie jest trudne ale naprawdę tanie. Ostatnio właśnie z pudełka wykonałem sobie taki panel.

panel do sterowania robotem

Myślę że wykonywania obudów w pudełkach nie trzeba opisywać tak dokładnie jak z laminatu bo jest to o wiele łatwiejsze.

3. Koła z nakrętek.

➡️ Koła

Koła można wykonać dosłownie z wszystkiego co ma walcowaty kształt. Nadają się do tego wszelkiego typu nakrętki.Kiedyś wykorzystywano jeszcze wałki od drukarek ale teraz coraz rzadziej widuje się na nich roboty.

Przyprzyjmy się bliżej nakrętką. Możemy je podzielić na: plastikowe, metalowe.

różne rodzaje nakrętek

Jak widać metalowe nakrętki mają większą średnicę. Pod lupę najpierw weźmy nakrętki metalowe. Jak można zobaczyć na poniższym zdjęciu nakrętki mają różne szerokości.

różne szerokości nakrętek

Ja osobiście uważam że szersze nakrętki są lepsze ponieważ stykają się większą powierzchnią niż te mniejsze. Przymocowanie nakrętek do orczyka serwa jest banalne. Trzeba wyznaczyć środek nakrętki, na orczyk nałożyć klej np hot glue i przykleić do nakrętki. Lepszym sposobem jest wywiercenie dziur z godnie z dziurami w orczyku. Tak samo mocuje się nakrętki plastikowe. Jeśli mocujemy orczyk od środka to niestety trzeba usunąć wszystkie różnego typu wypustki aby orczyk się trzymał. Nakrętki plastikowe nie są najlepsze chodź możesz spróbować.

➡️ Ogumienie

Ogumienie jest jedną z ważniejszych rzeczy. Bez niego robot porostu będzie się ślizgał. Dużo początkujących osób nie zdaje sobie sprawy że ogumienie jest ważne. W tym artykule powiem i pokaże wam jak sobie radzić z brakiem przyczepności. Jednym z najprostszym sposobem jest założenie na koło gumki recepturki lub gumek recepturek. Można je przykleić jakimś klejem do koła ale niestety guma może stracić swoje właściwości. Drugim sposobem myślę że znacznie lepszym jest naklejenie na koło paska gumy. Ja kupiłem w pobliskim sklepie zestaw pasków gumowych za 1zł.

Paski gumy

Gumę tą można założyć na koło lub jeśli nie ma odpowiedniej wielkości uciąć odpowiednią i przykleić na klej np. kropelkę.

guma założona na koło

Można także nakleić uszczelkę np. do okna lub innego typu ogumienie stosować.

Myślę że temat wyczerpałem do końca i komuś pomogłem w razie jakiś uwag pisać.

DSC_0054.thumb.JPG.4b11b0bf0a272f63c5826eb2eae53457.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Laminat to bardzo przyjazne tworzywo, jakiś czas temu wykorzystałem go do budowy niskobudżetowego manipulatora. Konstrukcja z laminatu, miedzianego drutu i kół zębatych w większości z magnetowidów, ale trafił się też CDrom czy drukarka.

Ze swojej strony mogę dodać, że do lutowania laminatu przydaję się lutownica o większej mocy (ja mam trafo 75W). Małą z pewnością też się da, ale przy większej łatwiej rozgrzać większą powierzchnię.

Dodatkowo należy pilnować kąta nachylenia płytek do siebie, gdyż nakładany i stygnący lut potrafi odkształcić połączenia. Ja zwykle ropie punktowe luty po obu stronach płytki a następnie zalewam całą krawędź.

Link do komentarza
Share on other sites

kilka błędów:

Odpowiedź jest prosta lutowane kawałki laminatu. Budowanie obudów z tego materiał u jest bardzo proste. Wystarczy posiadać podstawowe umiejętności lutowania i obróbki laminatu. Myślę że jeśli bez problemu wycięcie laminatu jak i lutowanie pójdzie ci z wielką łatwością.

brak przecinka:

2. Sprawdzamy czy oba elementy pasują do siebie.
14. Jeśli zlutowaliśmy pod złym kontem wystarczy nagrzać lut w całej długości i ustawić laminat pod odpowiednim kontem.
Ja powiem i pokarze wam jak sobie radzić z brakiem przyczepności.

I pewnie kilka innych drobniejszych (braki kropek, przecinków, dwukropków).

Sam specjalnie się tego nie czepiam, co więcej nie jestem dobry z polskiego, lecz jest to artykuł, który powinien trzymać poziom forum...

Posprawdzaj jeszcze, czy nie ma innych błędów.

Wspominałeś też o jakimś zestawie gum za 1 zł ze sklepu... nie napisałeś co to za guma, do czego służy, ani w jakim sklepie ją kupiłeś.

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W moim pobliskim sklepie elektronicznym sprzedawali jakieś śmieci. Akurat była guma no to wziąłem. Błędy staram się wyłapywać. Jak będziecie mi jeszcze jakieś pokazywać to proszę napiszcie jak powinno być ponieważ ja z polskiego to jestem bardzo słaby.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem źle zrobiłeś, że dodałeś wszystkie swoje artykuły jednocześnie. Przez to poprawiania błędów masz zdecydowanie więcej i może cię to trochę przytłoczyć. Edytowanie artykułu, żeby się ładnie prezentował na stronie to jednak dosyć żmudne zadanie. Poza tym zebrał byś wtedy od razu feedback i zapobiegł powielaniu tych samych błędów.

Ale ogólnie artykuły całkiem fajne. Krótkie, zwięzłe i do tego dużo zdjęć, filmiki. Myślę, że początkujący na tym skorzystają.

Link do komentarza
Share on other sites

pierzchan, Mógłbyś zaprezentować manipulator na forum?

W obecnej chwili nie, gdyż "robota" przekazałem na rzecz mojego Koła Naukowego i nie mam go u siebie. Dzieci na pokazach zawsze chcą czymś posterować, a manipulator za 30zł jest w sam raz do tego, bo jak się coś zepsuje to łatwo to naprawić.

Mam trochę zdjęć z różnych okresów powstawania Beerbota (w sumie robiłem go 3 lata, ale najwięcej działo się na 24h przed pokazami 🙂

A tutaj wersja z przed dwóch lat:

Obecnie zmieniona została podstawa i wymienione dwa napędy na inne. Pozbyłem się też tego dźwięku wydobywającego się z jednej z przekładni.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo tak się zastanawiałem jak nim sterujesz. Na zdjęciach jest joystick. Napisałeś program do obsługi usb?

Joystick pozbawiony jest własnej elektroniki, zamontowałem w nim atmegę 8. Odczytuje napięcie z potencjometrów przez ADC i na ich podstawie wystawiam odpowiednie sygnały do sterownika wyposażonego w tranzystory i przekaźniki, który znajduje się pod manipulatorem.

Jeśli chodzi o obsługę joysticka przez USB to wykorzystuje program JoyToKey to zmiany sygnałów z joysticka na wciśnięcia klawiszy klawiatury, a dalej przez terminal/rs232/ft232/uart o procka.

Link do komentarza
Share on other sites

Ta puszka pełna? :o łał, niezły udźwig, chociaż widać już, że się lekko chwieje.

Jest zoptymalizowany pod manipulowanie przedmiotem o średnicy i masie puszki piwa. Jak sama nazwa wskazuje miał służyć do podawania piwa 🙂, ale puki co nie dorobił się podwozia z kołami.

Wyginają się nóżki z podstawą wykonaną oczywiście z laminatu 🙂, W nowszej wersji nie ma tego problemu.

Rozmowa zeszła trochę z tematu budowy elementów z laminatu, ale podobnie jak autor artykułu zachęcam do zabawy z tym tworzywem. Można wiele z niego zrobić niskim kosztem, jest stosunkowo łatwy w obróbce i szeroko dostępny. Należy tylko pamiętać by nie wdychać pyłu podczas szlifowania/cięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.