Skocz do zawartości

Arduino, mostek H, zdalnie sterowany samochod- silniczki 9V kręcą się za wolno.


Pablo16

Pomocna odpowiedź

Witam,
Arduino ma doczepiony mostek H a także moduł bluetooth zasilany 3V. Silniczki potrzebuja napięcia 9V. Arduino podlączone jest pod akumulator 9,6V. Silniczki, kręcą się mogę nimi sterować za pomocą telefonu jednak samochód bardzo wolno się porusza. Jednak jeśli podłącze sam akumulator bezpośrednio do silników, to wszystko działa. Wygląda na to, że na wyjściu z Arduino nie jest to 9V tylko prawdopodobnie 5V.

Co może być nie tak i w jaki sposób zwiększyc obroty silnika?

Link do komentarza
Share on other sites

To taki moduł ??

http://zestawyuruchomieniowe.pl/pl/13-ard-motor-shield.html

Jeśli tak to nie ma problemu zauważ ,że mostek L293D ma oddzielne zasilanie logiki (5v) oraz oddzielnie zasilanie silników (w twoim przypadku 9 V ) tak więc wystarczy ,że do nóżki 8 podłączysz 9V (pamiętaj aby połączyć masy ! )

Rozmieszczenie nóżek :

http://luckylarry.co.uk/wp-content/uploads/2009/07/L293D.gif

Aha jeszcze jedno co ta za akumulator ??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Napisałeś że arduino powinno dawać 9V na wyjściu - nie prawda - arduino ma regulator wbudowany i daje 5V na logikę itp itd. Tak jak napisał kolega wyżej, wystarczy dać na sam pin służący do zasilania silnikami dać 9V. Zresztą jak używasz motor shielda, to tam wszystkie piny są odpowiednio powyprowadzane, wystarczy arduino/mostek zasilić z 9V i wszystko powinno działać.

Istotna jest jednak jaka bateria, no i jakie silniki - bo jak masz jakieś duże/mocne silniki które pobierają sporo mA, to baterie typu paluszki albo ta kwadratowa 9V jest złym pomysłem.

P.S: A moduł BT jaki? I jakie arduino? Bo jeśli moduł BT nie ma własnego regulatora LDO z 5V->3.3V, to pamiętaj, że w arduino Duemilanove napięcie 3.3v jest podawana z konwertera ft232rl a jego wydajność prądowa jest zwykle za słaba do zasilania układu BT, bo ten pobiera dużo prądu. Z kolei w arduino UNO na płytce jest osobny regulator 3.3v, więc powinno być ok:)

[ Dodano: 12-04-2012, 20:08 ]

Tak to jest ten moduł. Akomulator --> http://img05.allegroimg.pl/photos/oryginal/22/59/79/97/2259799778 dokładnie taki.

Jeszcze raz zapytam, aby być pewnym. Do nożki 8 podpinam 9V z akumulatora tak? Czy z wyjścia Vin, które jest na plytce Arduino

Tak, aku podpinasz pod Vin, a dokładnie + pod Vin a - pod GND (dowolną). Z tym że jak masz tego shielda z linka, to tam zdaje się jest wyprowadzone specjalne złącze (ARK bodajże to się nazywa) na śrubki do ktorego przykręcasz kabelki, podobnie jak silniki. W jednym z rogów jest, niebieskie złącze - tam możesz wpiąć baterię, ale równie dobrze możesz pod Vin, lub do wtyku DC w arduino, ale to wymyga posiadania specjalnego wtyku.

Link do komentarza
Share on other sites

Swoją drogą nie masz żadnej instrukcji do tego ?? (w sensie która złączka jest do czego)

Co masz na myśli mówiąc :

Samo arduino zostawiam w spokoju(znaczy bez podpinania zasilania)?

Płytę główną musisz jakoś zasilać 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o to, że skoro ten shield jest podpięty do arduino to gdy podlącze akumulator 9,6V pod ten motor shield to czy muszę jeszcze czymś zasilać samo arduino. Bo według mojego rozumowania skoro shield jest "polaczony" z arduino to zarazem te 9,6V popłynie do arduino:D

Mogę się mylić bo jestem początkujący- dlatego też pytam 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No chyba się mylisz chociaż też do końca nie wiem ponieważ nie mam schematu tego "ustrojstwa" 😅 Wydaje mi się ,że te niebieskie łączówki są od zasilania silników... Zaś logika ciągnie prąd z płyty głównej zatem musisz również ją jakoś zasilać ...

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o to, że skoro ten shield jest podpięty do arduino to gdy podlącze akumulator 9,6V pod ten motor shield to czy muszę jeszcze czymś zasilać samo arduino. Bo według mojego rozumowania skoro shield jest "polaczony" z arduino to zarazem te 9,6V popłynie do arduino:D

Mogę się mylić bo jestem początkujący- dlatego też pytam 😉

Ja też nie widziałem schematu tego shielda, ale na 99% nie musisz już zasilać arduino, bo będzie zasilany z tego złącza ARK. Kolega wyżej napisał że złącze jest do silników - zgoda, bo są 2 takie złącza - jedno do silników (4 wejścia), a drugie do zasilania (2 wejścia). Zresztą nawet na fotce widać, że przy tym złączu jest znaczek "+" z jednej strony.

Ten shield działa w taki sposób, że z tego złącza ARK gdzie podpinasz akumulator napięcie 9V trafia do mostka H, a z tamtąd do silników. To samo napięcie ze złącza ARK trafia również na pin Vin w arduino (poprzez shield), z którego arduino jest zasilane przez regulator napięcia, dzięki czemu samo arduino dostaje 5V. Logika mostka H jest zasilana z pinu 5V z arduino (poprzez shield), czyli z tego samego napięcia co samo arduino. Zatem podsumowując:

Bateria 9V -> złącze ARK (śrubki) -> mostek H (silniki) & pin Vin w arduino -> pin Vin -> regulator napięcia (robiący z 9V napięcie 5V) -> zasilanie arduino & pin 5V -> logika mostka H.

Link do komentarza
Share on other sites

Odświeżam temat. Nie odpisywałem, ponieważ czekalem na L293D, który po podłączeniu do tego wejscia na śróbki uległ uszkodzeniu(spalił sie). Najprawdopodobniej z mojej winy, gdyż nie zwórciłem uwagi kompletnie na znaczki + - i podpiąłem na ślepo 😃. Jednak teraz boje sie podłączyć tego drugi raz. Czy na 100% jesteście pewni czy nic nie uszkodze po podłączeniu poprawnym tego akumulatora 9,6V do wejscia ARK?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.