Skocz do zawartości

Atmega128-brak komunikacji z programatorem


byxu

Pomocna odpowiedź

Witam, kupiłem kiedyś na allegro atmegi128L 3szt. za 24zł, narazie zrobiłem sobie taki minimoduł, i jest problem, programator jej nie widzi!, po 10 razy sprawdzałem mosi, miso sck reset, mase do programowania, vcc z programatora. przy zasilaniu podpięte są kondensatory 100nF, do AVCC dławik 10uH. no i nie działa ;(. Wszystko sprawdzam programem mkAvrCalculator, prubując się połączyć. Wszystkie atmegi8 które mam w domu ładnie się łączą. Układ próbowałem zasilać z programatora ~4,3V i z lm7805 (5V). Wie ktoś dlaczego to nie działa? Co jeszcze może być przyczyną?

EDIT: Przy projektowaniu zaszła pomyłka, była zamienione miejscami sck i mosi, błąd został naprawiony na płytce jeszcze przed podpięciem programatora, (nożykiem ucięte ścieżki i podpięte kabelkiem). Wszystko pozatym wydaje się być OK. Lutowałem stacją lutowniczą przy temperaturze ok 300°C, dotykając grotem nóżke na ok 0,5s (na padach wcześniej miałem grubszą warstwe cyny)

atmega128_sch_brd.rar

Link do komentarza
Share on other sites

ATmegę 128 programuje się nie przy użyciu MISO MOSI, tylko PDO PDI (nie pamiętam które jest do którego). Po szczegóły odsyłam do Datasheet ATmega128 str.300

http://www.atmel.com/Images/doc2467.pdf

edit:

Teraz zajrzałem na schemat. Używaj etykiet sygnałów, bo taki schemat się okropnie czyta.

I właśnie na tym schemacie masz błąd tak jak mówiłem: MOSI MISO zamiast PDO PDI.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wow zdziwiłem się trochę, myślałem że jak na programatorze pisze miso, mosi, sck to tak jest dla wszystkich avr-ów. Ej ale chyba nie zepsułem atmegi tym?

edit: podłączyłem tak jak było w datashecie MOSI(PDI), MISO(PDO) i dalej nie działa. Zimnych lutów nie ma bo sprawdzałem połączenie miernikiem dotykając bezpośrednio nóżki atmegi. Sam wytypowałem dwie możliwości: 1.spaliłem uC poprzez złe podłączenie. 2. sprzedawca sprzedał mi zepsute atmegi( to były używane, niby wymontowane ze sprawnych urządzeń)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ha! działa! podpiąłem kwarc 16MHz (niby m128l czyli do 8MHz), przy okazji poprawiłem luty zasilania masy i resetu, ruszyło. Tylko nie wiem czy dzięki kwarcowi czy dzięki poprawieniu lutów, być może jedno i drugie. Jak mkAvrCalculator zrobił odczyt to w zakładce fusy uproszczone nic nie było zaznaczone, tylko jtag na wyłączone i tyle. Tak czy siak dzięki wielkie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.