Skocz do zawartości

Rożróżnienie kierunku obrotu enkodera


maciej12312

Pomocna odpowiedź

Witam !

Mam problem, tzn. moim zadaniem jest zmontowanie układu pomiaru predkosci obrotowej silnika za pomocą enkodera absolutnego z rozróznieniem kierunku obrotu.

Oto enkoder który wybralem:

http://www.kuebler.com/poland/prod-sen-singleturn-5873b.html#Tabs

Silnik jest trójfazowy, sygnał z SSI jest konwertowany na postac analogowa i dostarczany do oprogramowania przez port RS232.

I teraz moje pytanie: Co zrobić aby układ ten rozpoznawał kierunek obrotów? Nie mam pojecia jakie dzialanie podjac aby tak bylo

Prosze o pomoc i z góry dzieki

Link do komentarza
Share on other sites

moze licz pochodna wartosci absolutnej i badaj jej znak?😋

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Wielka litera na początku nie gryzie 🙂

edit: na moim telefonie klawisz shift az parzy 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A po co Ci "jakiś układ"? Skoro dane już są dostarczone do programu w postaci cyfrowej to reszta wydaje się łatwa.

Może i łatwa, ale ja dopiero zaczynam swoja przygode z elektronika wiec prosze o wyrozumialosc:) Moglbys wyjasnic jak mialbym to zrobic? Z konwertera mam informacje o aktualnej pozycji enkodera ktora jest przetwarzana na predkosc obrotowa, wynik ten widze na ekranie komputera...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mogę Ci wyjaśnić co miałbyś zrobić bo nie wiem, co chcesz zrobić.

Hm, to może Ty jeszcze raz opowiedz dokładnie co zamierzasz. Układ już częściowo znamy:

1. Zaczyna się od enkodera

2. Potem jest jakieś przetwarzanie - tego nie rozumiem: napisałeś, że na postać analogową ale za chwilę jest:

3. RS232 - interfejs (jednak cyfrowy) poprzez który dane o pozycji wału silnika są wprowadzane do komputera. Rzeczywiście dane o pozycji czy już prędkość? Wiesz to na pewno?

4. Oprogramowanie, które coś robi (nie wiemy co, bo nie wiemy co wchodzi do komputera) i wyświetla prędkość na ekranie.

A teraz Twoje zadanie: napisz co dokładnie chcesz zrobić. Pokazać na ekranie kierunek? Sterować jakimś urządzeniem, przekaźnikiem, lampką? Czy to coś, co ma wygenerować i wykorzystywać sygnał kierunku ma być bezpośrednio przy enkoderze (i mieć do dyspozycji sygnały sin/cos) czy ma to być kawałek programu, który na podstawie danych (jakich?) wyznaczy kierunek? Czy Ty jesteś autorem dotychczasowego programu? Ile o nim wiesz (znaczy o programie, nie autorze)? itd

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mogę Ci wyjaśnić co miałbyś zrobić bo nie wiem, co chcesz zrobić.

Hm, to może Ty jeszcze raz opowiedz dokładnie co zamierzasz. Układ już częściowo znamy:

1. Zaczyna się od enkodera

2. Potem jest jakieś przetwarzanie - tego nie rozumiem: napisałeś, że na postać analogową ale za chwilę jest:

3. RS232 - interfejs (jednak cyfrowy) poprzez który dane o pozycji wału silnika są wprowadzane do komputera. Rzeczywiście dane o pozycji czy już prędkość? Wiesz to na pewno?

4. Oprogramowanie, które coś robi (nie wiemy co, bo nie wiemy co wchodzi do komputera) i wyświetla prędkość na ekranie.

A teraz Twoje zadanie: napisz co dokładnie chcesz zrobić. Pokazać na ekranie kierunek? Sterować jakimś urządzeniem, przekaźnikiem, lampką? Czy to coś, co ma wygenerować i wykorzystywać sygnał kierunku ma być bezpośrednio przy enkoderze (i mieć do dyspozycji sygnały sin/cos) czy ma to być kawałek programu, który na podstawie danych (jakich?) wyznaczy kierunek? Czy Ty jesteś autorem dotychczasowego programu? Ile o nim wiesz (znaczy o programie, nie autorze)? itd

Ok, może nie wyjaśniłem dokładnie problemu wiec pisze od poczatku.

Mam do wykonania projekt (czysto teoretyczny) w ramach zaliczenia przedmiotu Sensoryka. Temat pracy to :"Pomiar obrotów silnika przy pomocy enkodera absolutnego" i są też do niej założenia:

• dokładność 2%

• prędkość obrotu silnika 1400obr/min

• układ musi pracować w temperaturze -20°C do 60°C

• zaprojektować układ pomiarowy prędkości obrotowej silnika z rozróżnieniem kierunku obrotu

Enkoder już jest, potem wyszukałem o to ten konwerter (IV251)

http://www.elektro-trading.com.pl/motrona/konwertery_SSI.htm

Dzięki oprogramowaniu (dołączonemu przez producenta konwertera) wiem o aktualnej pozycji enkodera (informacja ta jest potem przetwarzana na predkosc) - a wiem to z dokumentacji.

Chodzi mi raczej o cos takiego "Czy to coś, co ma wygenerować i wykorzystywać sygnał kierunku ma być bezpośrednio przy enkoderze (i mieć do dyspozycji sygnały sin/cos)"

Kurde, gdy bym mial do wybory rodzaj enkodera to wybralbym inkrementalny i nie byloby problemu z tym kierunkiem a tak to nie mam pojecia.

A może lepiej byłoby wykorzystac jakis sterownik PLC zamiast tego konwertera ?

Dzieki za zainteresowanie tematem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki oprogramowaniu (dołączonemu przez producenta konwertera) wiem o aktualnej pozycji enkodera (informacja ta jest potem przetwarzana na predkosc)

Skoro masz informację o prędkości, to po co Ci dodatkowy układ informujący o kierunku obrotów?

Link do komentarza
Share on other sites

Fajny ten enkoder 🙂 I przetwornik niczego sobie. Z dokumentacji producenta wychodzi, że ten ostatni faktycznie nie ma żadnego "wsparcia" dla kierunku obrotów. Z resztą poczytałem trochę o innych przetwornikach tej firmy i nawet inkrementacyjne nie mają wprost takiego sygnału wyjściowego 😐 Inna sprawa, że z tamtymi byłoby o niebo łatwiej..

No nic, ja widzę trzy wyjścia:

1. Podpinasz się wprost do sygnałów z enkodera. Zapominasz o ustawieniach, presetach i linearyzacjach (trochę szkoda) przetwornika. Na podstawie binarnych sygnałów sin/cos odtwarzasz pozycję a licząc przyrosty tych wielkości i kierunki zmian wyznaczasz kierunek. To jest metoda którą zaproponował "z pierwszej piłki" 🙂 mog123.

2. Podłączasz się do sygnałów interfejsu RS232 (tylko odbiornik) i odczytujesz przychodzące do PC ramki. Nie doszukałem się wspomnianego w dokumentacji pliku serpro1a.doc w którym rzekomo opisany jest protokół komunikacji ale nie może być jakoś bardzo skomplikowany. Nawet gdyby nie był nigdzie wyjaśniony to pewnie szybko się z tym uporasz, nawet podpinając jakieś oprogramowanie monitorujące port szeregowy w samym kompie. Wadą tego jest koniecznośc działania oprogramowania oryginalnego, odpytującego przetwornik. Podejrzewam, że skoro to urządzenie ma tak rozbudowaną konfigurację, to wysyła ono do PC już przeliczoną pozycję wału silnika. Odbierając ją możesz ją przeliczyć na kierunek. Jak rozumiem to będzie zawsze jakaś "piła" odzwierciedlająca kąt: jeżeli pozycja "powoli" rośnie a potem szybko spada - to dajmy na to jedziemy w prawo. Jeżeli po szybkim wzroście (od 0 do max) następuje powolny zjazd - no to w lewo. Problemem tu może być także to, że oprogramowanie może czasem nie "zdążać" z odpytywaniem i twojemu algorytmowi śledzenia bedzie się "urywał film" co oznacza chwilowe zgłupienie ale śledząc też prędkość (jakkolwiek), będziesz mógł wnioskować o ciągłości kierunku obrotów na podstawie dynamiki układu mechanicznego. Nie można przecież w czasie bliskim zeru zmienić gwałtownie kierunku obrotów.

3. Robisz to samo co powyżej ale korzystając z któregoś wyjścia analogowego przetwornika - napięciowego lub prądowego - obojętnie. Robisz (chyba prosty) układ elektroniczny, który odróżnia "piłę" od jej lustrzanego odbicia i na tej podstawie wymyśla kierunek obrotów. Ten układ (jeśli rzeczywicie ma być prosty), będzie prawdopodobnie znajdował kierunek ostrego zbocza przy "przekręcaniu się" pozycji z 0 -> max i odwrotnie. Takie coś będzie działało z rozdzielczością jednego obrotu tzn, że jeśli silnik zatrzyma się gdzieś "w połowie" a potem zawróci, sygnał kierunku zmieni się dopiero po pierwszym przejściu enkodera przez pozycję odniesienia. To nie jest wielką wadą ale potrafię sobie wyobrazić układ w którym takie opóźnienie dyskwalifikuje to rozwiązanie.

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy nie licząc zmiany całego żelastwa na inne. Może ktoś wymyśli coś innego? A może są inne przetworniki, innej firmy itp które oddają kierunek bez łaski?

EDIT: Istnieje także szansa, że w protokole RS232 opisana jest komenda/bit/pole określające aktualny kierunek 🙂 Wtedy program na PC albo dodatkowy "monitor" sprzętowy lub programowy RS232 mógłby to z łatwością odczytać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.