Skocz do zawartości

Jak połączyć ze sobą... balony? - projekt miękkich modułów z EPFL


Usharn

Pomocna odpowiedź

Robotyka "miękka" jest jeszcze w powijakach - znacznie chętniej rozwijane są technologie związane z bardziej tradycyjnymi, "twardymi robotami". Ostatnio EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne - Państwowa Politechnika w Lausanne), a dokładniej ich Laboratorium Inteligentnych Systemów (LIS) pracuje jednak właśnie nad projektem z tej pierwszej kategorii. Jak miałby wyglądać wynik tego projektu, przedstawia render zamieszczony poniżej:

Wygląda to jednak bardziej jak zbiór balonów, czy też baniek, niż robot. Ważne jednak jest tu słowo "zbiór", projekt ten bowiem ma na celu stworzenie miękkich modułów, które mogą się dynamicznie łączyć w różne struktury. Tu jednak pojawia się problem - balony same z siebie się przecież nie połączą, połączenia takie muszą być też na tyle lekkie, by pozwolić tym modułom na swobodne wznoszenie się, czy też ostatecznie na lot. EPFL opracowało jednak takie połączenia, zaś pokaz ich działania jest zamieszczony na poniższym filmiku.

Połączenia te działają na zasadach bardzo podobnych do tych, które pozwalają nam np. stawiać swoje włosy dęba za pomocą balona. Na razie projekt EPFL ciężko nazwać robotem, bo brak tu nawet jakichkolwiek sensorów - ale jest to następny krok w ich planach. Ciekawe, co jeszcze ten szczwany LIS nam pokaże?

Źródło : spectrum.ieee.org

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Widzę, że coraz więcej instytucji chce budować elastyczne roboty mobilne 😉

Znacie może latającą meduzę firmy festo? - miałem okazję widzieć ją na żywo.

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że

Połączenia te działają na zasadach bardzo podobnych do tych, które pozwalają nam np. stawiać swoje włosy dęba za pomocą balona.

Dla mnie wyraźnie są tam cewki i pole elektromagnetyczne. Zrobić w chwili obecnej elastyczną cewkę nie jest już wyczynem. Co nie umniejsza samemu pomysłowi.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Cytując ze źródła:

The Laboratory of Intelligent Systems (LIS) is working on a robot (yes, that's totally a robot) made up of soft, floating modules that connect to each other through electroadhesion.

Electroadhesion, of course, is engineering magic that works by using very high voltages to generate a charge differential between two surfaces, causing them to stick together.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@up - Dzięki za dopowiedzenie 😃

@Zuk - całkiem możliwe - nie jestem wielkim ekspertem, zaś w tekście było trochę nagmatwane - po prostu zrobiłem taki duży skrót myślowy. Ale i tak dziękuję za uwagę!

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.