Skocz do zawartości

Minisumo - jaki mostek H?


piotreks-89

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam dylemat, co do wyboru mostka H dla mojego 4-silnikowego robota minisumo. Jako napęd robią 4x Pololu 30:1 HP, więc prądu w zwarciu idzie niemało. Na początku kombinowałem z mostkami samoróbkami na Mosfetach, ale zrezygnowałem z tego rozwiązania (dużo problemów i brak doświadczenia z mojej strony, aczkolwiek należą się tutaj duże podziękowania dla marka1707).

Na myśl przychodzą mi trzy układy. Mam na myśli TB6612 (po jednym na silnik), L298P (każdy kanał, na osobny silnik) oraz VNH3SP30 (z niego niestety muszę zrezygnować, ze względu na budżet). O pierwszym słyszałem, że się sprawuje dobrze, aczkolwiek w minisumo pojawiają się problemy. Natomiast L298P będzie się lekko grzał, ma spory spadek napięcia i potrzebuje zewnętrznych diod.

Tutaj muszę wybrać kompromis. Prosiłbym jednak o odpowiedzi osób, które miały styczność z oboma mostkami i mogą wyrazić obiektywną opinię.

Link do komentarza
Share on other sites

TB6612 używałem i nigdy nie miałem problemów z uruchomieniem. Co prawda jeden mi się spalił na zawodach podczas testów ale to przez atmege z która miałem wtedy kłopoty (wadliwy szmelc).

Miałem też do czynienia z L298N którego nie udało mi się uruchomić - mogła to być wina płytki zrobionej na szybko lub prostu złośliwości tego mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dałbym 1 mostek (L298N + diody schottkego SMD) na 2 silniki - nie używałem ich ale z tego co widziałem to spisują się dosyć dobrze.Z TB6612 miałem trochę problemów, pomijając złe zmostkowanie: to spalił się z nie znanego powodu (dyskusja na czacie), zbyt wąski rozstaw nóżek w przypadku szerokich ścieżek, trzeba użyć osobnego mostka na silnik.

Diody SMD: http://www.tme.eu/pl/details/sk36/diody-schottky-smd/dc-components/

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

mactro, DRV8833 odpada maksymalny prąd ciągły 1,2A, pololki pobierają 1,6A w zwarciu pewnie z 2A. Jak dla mnie nie ma sensu tracić miejsca na mostkowanie. 😎

Znalazłem jeszcze taki mostek jak chcesz w SMD:

A4954 http://www.allegromicro.com/Products/Motor-Driver-And-Interface-ICs/Brush-DC-Motor-Drivers/A4954.aspx tylko nie widzę go w polskich sklepach.

I jeszcze z wytrzymałością do 3A wysyłka do polski za darmo z Chin

LMD18245 3A http://www.ebay.pl/itm/1PCS-IC-NSC-ZIP-15-LMD18245T-/271001260551?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f18ef1207

Link do komentarza
Share on other sites

1,6A ciągłego prądu? Coś mi się nie wydaje, no chyba, że masz na myśli dwa połączone równolegle. Poza tym, warto nadmienić, że układy DRV8833 wg. datasheet'a mają max. prąd ciągły 1,5A, a tylko Pololu w swoich modułach podaje niższą wartość - 1,2A, bo aby uzyskać podawany przez producenta prąd max. potrzebny jest radiator.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co widziałem na zawodach to roboty z dobrą przyczepnością potrafiły się czasami siłować przez kilka sekund i wtedy prąd może chyba nawet przekroczyć 2A, chociaż nie mierzyłem tego jeszcze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.