Skocz do zawartości

Rozgrzana ATmega8 gorący attiny2313


kamil-s

Pomocna odpowiedź

Jak widać po mojej dzisiejszej wzmożonej aktywności wiozłem się za programowanie 🙂

Rozwiązałem już wątpliwości dot układu i programu, podpoiłem attiny2313, compile, chwila prawdy i... poczułem oparzenie. Niewiarygodnie wysoka temperatura uc. Jeszcze jedna próba i to samo. Wypiąłem wszystko z płytki stykowej oprócz GND i VCC programatora USBasp i to samo, uc pobierał ok 2A więc powędrował do śmieci (bo pewnie spalony) - USB na szczęście działa 🙂

Postanowiłem zaprogramować w swoim MS mrugającą diodę - działa, więc wyciągnąłem uc i zamontowałem na pytce stykowej podłączyłem do programatora i co?? Zbudowałem kolejne żelazko.

Dlaczego moje uc się tak grzeją? Zepsuty programator czy uc? jedno i drugie mogłem podpiąć kiedyś źle. Niedawno przez przypadek zasiliłem silnik pololu z programatora 😤 oraz uc wpoiłem z pośpiechu do góry nogami a potem - do + bo nie oznaczyłem zasilacza 😖

PS: W robocie uc się nie grzeje, a na stykowej płytce tak - dziwne

Link do komentarza
Share on other sites

Przychodzą mi namyśl za cienkie przewody, no cóż jutro zrobię porządną przejściówkę z grubymi przewodami, dodam że w robocie mogę programować i uc pracuje normalnie - tylko sobie piny pokrzywiłem 🙁 Posprawdzam płytkę multimetrem - może fabryczna wada - jak znajdę przyczynę to napiszę.

Walnąłem posta bo bałem się dotykać tego żeby czegoś więcej nie popalić ale wygląda to na wadliwe połączenie, ciekawe tylko czemu uc się tak zagrzał.

Link do komentarza
Share on other sites

podpoiłem attiny2313
oraz uc wpoiłem z pośpiechu do góry

Nie chcę wiedzieć czym poisz te mikrokontrolery skoro robią się takie gorące.

A na poważnie to pewnie zadziałało zabezpieczenie w mikrokontrolerze w postaci diody, która robi zwarcie jak podłączysz do niego odwrotnie zasilanie. Po takim zabiegu mikrokontroler powinien być sprawny, więc ich nie wyrzucaj tylko sprawdź dokładnie swoją płytkę.

I na przyszłość nie upijaj swoich mikrokontrolerów 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.