Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie schematu i płytki


kampo

Pomocna odpowiedź

Pomyślałem, żeby przyłączyc je do pinu VCC, ale zmieniłem spowrotem na osobne ich zasilanie.

Co chcesz podłączyć do VCC, bo nie widzę? Na tą chwilę RST i AREF będą tylko ze sobą połączone (przez rezystor przy RST) Czemu po prostu nie podłączysz do +5V? Potrzebujesz stabilnego napięcia na obu, więc to chyba najrozsądniejsze wyjście..

jak mierzyć napięcie akumulatora?

Najprościej przez dzielnik napięcia i do adc. Sprawdzając kanał ADC5 będziesz wiedział jakie jest napięcie na aku (a dokładniej wartość proporcjonalną do napięcia na aku, musisz to sobie przeliczyć na podstawie dzielnika).

Na resecia R do 10k.

20k też jest ok, skąd ta stanowczość co do 10k? 🙂 Nawet w zestawach uruchomieniowych dają 20k..

Co to znaczy?Tak jak teraz mam na schemacie zasilanie, tak było na innym schemacie.

Musisz po prostu do wyprowadzenia stabilizatora "GND" podłączyć GND, żeby była wspólna dla całego układu.

Jak to działa, że tak zapytam?🙂

(Chodzi o kwarc) Przydaje się w krytycznych czasowo aplikacjach, nie ma musu, ale jak kolega wyżej wspomniał - lepiej dać, nie zatrzaśniesz sobie furtki dla lepszych algorytmów 🙂 W eagle masz bibliotekę crystal, wstawiasz do schematu, wyprowadzenia podłączasz do pinów XTAL1 i XTAL2, następnie każdy sygnał przez 22pF do GND. I nie "dokłada się" częstotliwości, tylko wybierasz albo wewnętrzne taktowanie 0-8MHz, albo stosujesz zewnętrzny kwarc 0-16MHz (16MHz najwięcej). Wszystkie informacje znajdziesz w nocie katalogowej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Co chcesz podłączyć do VCC, bo nie widzę? Na tą chwilę RST i AREF będą tylko ze sobą połączone (przez rezystor przy RST) Czemu po prostu nie podłączysz do +5V? Potrzebujesz stabilnego napięcia na obu, więc to chyba najrozsądniejsze wyjście..

To właśnie zmieniłem, teraz RESET i AREF mają osobne zasilanie.

Najprościej przez dzielnik napięcia i do adc. Sprawdzając kanał ADC5 będziesz wiedział jakie jest napięcie na aku (a dokładniej wartość proporcjonalną do napięcia na aku, musisz to sobie przeliczyć na podstawie dzielnika).

To znaczy, że robię sobie dzielnik, podłączam do niego wyjścia na różne napięcia, które są przez jakiś przełącznik podłączone do ADC i przełączając między napięciami sprawdzam w programie, jaką ma wartość i odpowiednią sobie ustawiam do zapalenia diody?

Musisz po prostu do wyprowadzenia stabilizatora "GND" podłączyć GND, żeby była wspólna dla całego układu.

W sensie tak?I to podłączam do GND akumulatora, czy logiki?Ja to sobie wyobrażam tak, że GND akumulatora i logiki podłączam do GND stabilizatora.

Z kwarcu jednak na razie nie skorzystam, bo w razie czego nie będę miał zapasowego uC 😃 Ponoć może się uszkodzić jak coś źle zrobię. Postaram się później tak zaprojektować płytkę, żeby go potem tam "wsadzić". Do przodu tak czy siak trzeba iść 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To właśnie zmieniłem, teraz RESET i AREF mają osobne zasilanie.

Chyba nie zrozumiałeś mojego pytania - chodziło mi o to, że VCC dołączone jest...do niczego. Tzn oczywiście do RST i AREF, ale to wszystko. Nie ma żadnego złącza/źródła "osobnego zasilania". Po drugie - po co? I tak musisz to zasilić z 5V, więc wywal VCC, podepnij +5V i tyle w temacie..

To znaczy, że robię sobie dzielnik, podłączam do niego wyjścia na różne napięcia, które są przez jakiś przełącznik podłączone do ADC i przełączając między napięciami sprawdzam w programie, jaką ma wartość i odpowiednią sobie ustawiam do zapalenia diody?

Druga część się zgadza (to o sprawdzaniu w programie). Żeby mierzyć napięcie na akumulatorze w najprostszy z możliwych sposobów, wystarczy zrobić coś takiego:

R1 i R2 dobierasz wedle woli, szczegóły znajdziesz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnik_napi%C4%99cia

Pamiętaj tylko, że napięcie na ADC nie powinno przekraczać napięcia AREF w 'skrajnych przypadkach', czyli przy maksymalnie naładowanym akumulatorze (7,2V to tylko napięcie znamionowe). Ja bym założył bezpiecznie maksymalne napięcie z przedziału 8-9V.

W sensie tak?I to podłączam do GND akumulatora, czy logiki?Ja to sobie wyobrażam tak, że GND akumulatora i logiki podłączam do GND stabilizatora.

Tak, jak na schemacie, jest ok. GND musi być wspólne dla wszystkego w tym układzie.

Z kwarcu jednak na razie nie skorzystam, bo w razie czego nie będę miał zapasowego uC

Ja też zablokowałem kilka uC przez zabawy z kwarcem, ale wtedy nie miałem kogo prosić o pomoc 😉 Kwarc możesz tam zawsze wrzucić, jeśli nie ustawisz fusebitów, to po prostu nie będzie wykorzystywany, a kto wie - może potem się pokusisz? Po co robić kolejną płytkę do testów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba nie zrozumiałeś mojego pytania - chodziło mi o to, że VCC dołączone jest...do niczego. Tzn oczywiście do RST i AREF, ale to wszystko. Nie ma żadnego złącza/źródła "osobnego zasilania". Po drugie - po co? I tak musisz to zasilić z 5V, więc wywal VCC, podepnij +5V i tyle w temacie..

Mówiąc osobne miałem na myśli to, że AREF i RST nie będzie wspólne tak jak piny VCC i AVCC. W sensie pociągnąć tam osobną ścieżkę. Wydaje mi się, że tak jak mam teraz na schemiacie jest dobrze. RST i AREF zasilane z osobnych ścieżek, a AVCC podłączony do ścieżki pinu VCC.

R1 i R2 dobierasz wedle woli, szczegóły znajdziesz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzielnik_napi%C4%99cia

Pamiętaj tylko, że napięcie na ADC nie powinno przekraczać napięcia AREF w 'skrajnych przypadkach', czyli przy maksymalnie naładowanym akumulatorze (7,2V to tylko napięcie znamionowe). Ja bym założył bezpiecznie maksymalne napięcie z przedziału 8-9V.

Zrobiłem taki dzielnik i wyszło mi, że na R1 (na schemacie R13) napięcie będzie wynosiło 2,5V przy napięciu zasilania 7,5V. W momencie gdy napięcie zasilania spadnie do 7V (minimum dla stabilizatora) napięcie na tym samym rezystorze będzie wynosiło 2,3V. Obliczyłem to jako zwykły układ szeregowy, więc tak:

I = 7,5V/300Ω = 25mA; U1 = 0,025*100 = 2,5V

U1 to R13.

Zasilanie 9V mógłbym dać (bateria PP3?), ale wtedy silniki byłyby zasilane też 5V i pewnie musiałbym przykręcić radiator do stabilizatora. Przypuszczam, że robot będzie i tak zasilany z zasilacza, ale w przypadku baterii 9V byłoby nawet lepiej, ponieważ mniej miejsca zajmuje (gdybym się jednak pokusił o baterie). W takim razie jak policzyć prąd w układzie, żeby sprawdzić, czy stabilizator to zniesie?

Kwarc możesz tam zawsze wrzucić, jeśli nie ustawisz fusebitów, to po prostu nie będzie wykorzystywany, a kto wie - może potem się pokusisz?

Masz w sumie rację 🙂 Dodałem go.

Nowy schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W takim razie jak policzyć prąd w układzie, żeby sprawdzić, czy stabilizator to zniesie?

Obliczyłem, ale nie wiem, czy dobrze, więc proszę o weryfikację:

Napięcie źródła: 9V

Przy tych rezystorach CNY będzie pobierać 25mA na diode i 0,5mA na koletor, więc

5*0,025 + 5*0,0005

W datasheecie Atmegi znalazłem takie cos:

Power Consumption at 4Mhz, 3V, 25°C

– Active: 3.6mA

Ale jaki prąd będzie pobierała przy maksymalnym "obciążeniu" - kwarc 16MHz, 5V i nie wiem jaka temperatura. Ja przyjąłem, że będzie pobierać 15mA. W przypadku mostka nie znalazłem takiej informacji, a przynajmniej nie rzuciła mi się w oczy, więc przyjąłem, że pobiera 5mA.

Silniki, które będę miał łącznie pobiorą 420mA:

Stabilizator pobiera 5mA i dioda, która przy tym rezystorze będzie pobierać 11mA (jak będzie za słabo świeciła, to go zmienie na mniejszy).

Z tego wszystkiego wyszło mi 0,5835A. Wg. wzoru P=(UIN-UOUT)*I moc wyniesie 2,334W. To o około 0,8W za dużo.

Dobrze to zrobiłem, czy całkiem (albo tylko troszkę) to spaprałem?

I mam dodatkowe pytanie:

Pomiędzy mostek a zasilanie silników (pin 8) mógłbym wsadzić potencjometr, którym ustawiałbym maksymalne napięcie dochodzące do tego pinu?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.